• DOLAR
  %0,09
 • EURO
  %0,16
 • ALTIN
  %-0,24
 • BIST
  %0,17
Ortopedi’nin son yöntemi “prp tedavisi”

Ortopedi’nin son yöntemi “prp tedavisi”

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Birol Gürler, prp tedavisi hakkında bilinmeyenleri anlatarak, prp tedavisinin ortopedi alanında yoğun olarak kullanıldığını söyledi. Prp tedavisi son yıllarda oldukça popular hale geldi diyen Yrd. Doç. Dr Birol Gürler, “ Özellikle kozmetik ve ortopedik alanda geniş bir biçimde kullanılıyor. Prp’nin elde edilişi hastanın birinden kan alınıp yüksek devirli […]

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Birol Gürler, prp tedavisi hakkında bilinmeyenleri anlatarak, prp tedavisinin ortopedi alanında yoğun olarak kullanıldığını söyledi.

Prp tedavisi son yıllarda oldukça popular hale geldi diyen Yrd. Doç. Dr Birol Gürler, “ Özellikle kozmetik ve ortopedik alanda geniş bir biçimde kullanılıyor. Prp’nin elde edilişi hastanın birinden kan alınıp yüksek devirli motorlarla santrifüje edilip kan pulcukları bakımından zengin olan plazmanın hastanın problemli bölgesine enjekte edilmesi ile uygulanan tedavi olduğunu.” Açıkladı.

“Ortopedi de yoğun olarak kullanılıyor”

Gürler, “Bu tedavi şeklinde hastanın problemli bölgesine enjeksiyon yapılır ve bu enjeksiyon nedeni ile bu bölgede iyileştirici hücreler göç eder. Büyüme hormanlarında etkisi ile iyileşme tetikleşir. Bu şekilde tedavi olur. Son yıllarda ortopedide de yoğun olarak kullanılıyor.” Dedi.

Gürler, prp en çok ortopedide en sık spor yaralanmalarında ortaya çıkan akut ve kronik yaralamalarda, omuz ve kastaki zedelenmelerde, diz, ayak bileği bölgelerinde ortaya çıkan kireçlenmelerde, dirsek bölgelerinde meydana gelen sürekli ağrı durumlarında bu enjeksiyon kullanılır ve sonuç alınır diye konuştu.

“Yan etkileri olabilir”

Hastlardan aldığımız yaklaşık 50 küplük kan santrifüj makinesinden geçirelerek elde edilen kan pulcukları bakımından zengin plazma hastaların ağrıyan bölgesinde uygulanarak tedavi edilir diyen Gürler, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Genelde uygulama üç doz şeklinde önerilir. Uygulama sonrası şişlik olabilir ama çok büyük yan etki yaparsa hekime danışılmalıdır. Buna dikkat edilmelidir. Hastalar genellikle cerrahi tedavisi öncesi kullanır. Bu tedavi işe yaramazsa hasta ameliyat ile karşı karşıya kalır.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır