• DOLAR
  %0,42
 • EURO
  %0,79
 • ALTIN
  %0,55
 • BIST
  %-1,18
Ordu’nun Yeni Turizm Alanı “Çavuşlar Şelalesi”

Ordu’nun Yeni Turizm Alanı “Çavuşlar Şelalesi”

Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Altınordu Belediyesi ortak çalışmasıyla keşfedilen ve Altınordu Belediyesi öncülüğünde gerçekleştirilen çevre düzenlemesi ile turizme kazandırılan ‘Çavuşlar Şelalesi’ “5 Haziran Dünya Çevre Günü” etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Altınordu Belediyesi tarafından geçtiğimiz aylarda keşfedilerek çalışma başlatılan Çavuşlar Mahallesi’nde bulunan ‘Çavuşlar Şelalesi’ Ordu’nun turizm alanlarından bir olma yolunda ilerliyor. Yapılan çalışmalar […]

Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Altınordu Belediyesi ortak çalışmasıyla keşfedilen ve Altınordu Belediyesi öncülüğünde gerçekleştirilen çevre düzenlemesi ile turizme kazandırılan ‘Çavuşlar Şelalesi’ “5 Haziran Dünya Çevre Günü” etkinliklerine ev sahipliği yaptı.

Altınordu Belediyesi tarafından geçtiğimiz aylarda keşfedilerek çalışma başlatılan Çavuşlar Mahallesi’nde bulunan ‘Çavuşlar Şelalesi’ Ordu’nun turizm alanlarından bir olma yolunda ilerliyor. Yapılan çalışmalar kapsamında fizibilitesi oluşturulan ve ilk olarak ulaşım olanağı sağlanan şelalede çevre düzenlemesi yapılarak oturma bankları yerleştirildi. Daha önce az miktarda olan ‘Çavuşlar Şelalesi’ su toplama alanı yapılan çalışmalar ile 250 metrekareye çıkarıldı. Birkaç düzenleme ile yapımı tamamlanacak olan Çavuşlar Şelalesi Altınordu’nun gözde mekanlarından biri olması bekleniyor.

27 Nisan tarihinde başlanan ve büyük bir kısmı yapılan çalışmaların ardından vatandaşların hizmetine sunulan ‘Çavuşlar Şelalesi’ Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Altınordu Belediyesi ortaklığında düzenlenen “5 Haziran Dünya Çevre Günü” etkinlikleri ile ilk misafirlerini ağırladı. Gelecek nesillere temiz bir cevre, yaşanabilir bir dünya bırakabilmek için doğanın korunmasına dikkat çekme amacıyla kutlanan etkinliklere Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Ordu İl Jandarma Alay Komutanı Albay Sedat Sarıkaya, Ordu Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çiçekli, Vali Yardımcıları, Altınordu Kaymakamı Niyazi Erten, daire müdürleri, birim amirleri, çok sayıda öğrenci ve vatandaş katıldı.

‘Çavuşlar Şelalesi’nde düzenlenen etkinliklere Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlandı. Programda daha sonra Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu ve Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş tarafından etkinliğe katılanlara fidan dağıtıldı. Programda ayrıca öğrenciler tarafından şiirler okunarak folklör gösterisi gerçekleştirildi.

VALİ BALKANLIOĞLU: “TEMİZ BİR GELECEK İÇİN ÇOCUKLARIMIZI İYİ EĞİTMELİYİZ”

“5 Haziran Dünya Çevre Günü” etkinliklerinde bir konuşma gerçekleştiren Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, temiz bir çevre için öğrencilerin daha çok eğitim alması gerektiğini söyledi. Temiz ve yaşanabilir bir çevre için doğanın korunması gerektiğinin altını çizen Balkanlıoğlu, “Ordu’nun bu kadar güzel olmasının sebebi bozulmamış doğasından kaynaklanıyor. Gelecek nesillere güzel bir ülke, güzel bir dünya bırakma konusunda maalesef zayıf durumdayız. Bu sebeple çevre bilinci aşılansın, herkes gelecek nesillere güzel bir dünya bırakması ve bilgi sahibi olmaları için “Dünya Çevre Günü” ilan edildi. Şimdiki sebze ve meyveler eskisi gibi değil. Çevreye bağlı olarak bu tür ürünlerde değişti. Çevre bilincinin ve duyarlılığını gelecek nesillere aktarılması lazım. Küçük çocukların okullarda eğitilmesi, büyükler çevreye zarar verdiğinde onları uyarabilecek çocuklarımızın yetişmesi geleceğimiz açısından çok önemli. Temiz bir çevre için doğayı korumalıyız, inşallah geleceklere iyi bir çevre bırakırız” dedi.

BAŞKAN TEKİNTAŞ: “ÇEVREYE OLAN HASSASİYETİ BİR GÜN DEĞİL HER GÜN GÖSTERMEMİZ GEREKİYOR”

Programda konuşan Atınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, etkinliğin Çavuşlar Şelalesi’nde düzenlenmesi için yoğun bir çalışma gerçekleştirdiklerini belirtti. Vatandaşların bir gün değil her gün çevreye hassasiyet göstermesi gerektiğine dikkat çeken Tekintaş, “Çavuşlar Şelalesi’ni keşfettiğimiz andan itibaren çalışma başlattık ve vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Şelale’de ulaşım ve çevre düzenlemesi ile ilgili bir çok çalışma yaparak daha özel bir mekan haline dönüştürdük ve “5 Haziran Dünya Çevre Günü” etkinliklerine hazır hale getirdik. Bu özel günü kutlamanın yanı sıra amacımız doğayı korumak, çevreye sahip çıkmak ve doğal dengeleri bozmamak. Bu tür mekanların bozulmadan korunması ve kirletilmemesi gerekiyor. Çevreye olan hassasiyetimizi yalnızca bir gün değil 364 gün sürdürmemiz gerekiyor” diye konuştu.

“ÇAVUŞLAR ŞELALESİ’Nİ ŞEHİRE EN YAKIN DOĞAL MERKEZ YAPMAYI PLANLIYORUZ”

Çavuşlar Şelalesi’nin turizm kazandırılmasının ardından aynı alan üzerinde yeni bir alan daha inşa edeceklerinin müjdesini veren Başkan Tekintaş, “Aynı alan üzerinde yeni bir gölet ve göletin yanından doğal ürünlerin özellikle de balık yenilebilen bir lokanta yapmayı planlıyoruz. Eğer bu projeleri gerçekleştirebilirsek bu alanı süreklilik arz eden şehre en yakın alandaki doğal alanı oluşturmuş olacağız” ifadelerini kullandı.

Yapılan etkinlikler protokol üyeleri, öğrenciler ve vatandaşların 2 km yol üzerinde doğa yürüyüşü gerçekleştirilmesinin ardından sona erdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır