• DOLAR
  %-0,54
 • EURO
  %0,46
 • ALTIN
  %0,70
 • BIST
  %-0,05
Ordu’nun 1462 Yılındaki Haritası, Vali Balkanlıoğlu’na Hediye Edildi

Ordu’nun 1462 Yılındaki Haritası, Vali Balkanlıoğlu’na Hediye Edildi

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu Ercan Çilingir, Ordu Vilayetinin 1462 tarihli haritasını Vali İrfan Balkanlıoğlu’na takdim etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirten ve teşekkür eden Vali Balkanlıoğlu, “Bu haritada Osmanlı arşivlerinden bugünkü coğrafi şekiller, yer isimleri, yollar hepsi tek tek kayıt altına alınmış. Ünye o zamanlar Canik sancağına bağlıymış. Ünye’yi de ilave ederek, arşivlerden Ordu […]

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu Ercan Çilingir, Ordu Vilayetinin 1462 tarihli haritasını Vali İrfan Balkanlıoğlu’na takdim etti.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirten ve teşekkür eden Vali Balkanlıoğlu, “Bu haritada Osmanlı arşivlerinden bugünkü coğrafi şekiller, yer isimleri, yollar hepsi tek tek kayıt altına alınmış. Ünye o zamanlar Canik sancağına bağlıymış. Ünye’yi de ilave ederek, arşivlerden Ordu haritası çıkarmış. Genç kardeşimizi kutluyorum. Herkese örmek olsun. İnsanlar isterse arşiv kayıtlarına girip birçok tarihi gerçekleri ortaya çıkarabilirler. Tarihini, dokusunu,  kültürünü bilmeyen insanlar, birçok şeyin zaman içinde kaybolduğunun da bilincinde oluyorlar. Bu nedenle geçmişimizi iyi bilmemiz lazım” diye konuştu.
Osmanlı arşivlerindeki tahrir defterlerindeki kayıtlara göre haritayı hazırladığını belirten Ercan Çilingir, “Bu haritayı hazırlayabilmek için çok uğraştım. Çok emek verdim. Osmanlı arşivlerini inceledim. Osmanlı arşivlerindeki tahrir defterlerindeki kayıtları inceleyerek bu haritayı hazırladım. Böyle bir eseri ortaya çıkarmaktan dolayı da çok mutluyum. Ayrıca, beni makamında kabul ederek, bu eseri kendisine takdim etmeme fırsat veren Valimiz Sayın İrfan Balkanlıoğlu’na teşekkür ediyorum” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır