Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Ordulu Arıcılara Yatırım Desteği

Ordulu Arıcılara Yatırım Desteği
  • EKONOMİ / GENEL
  • 21 Temmuz 2017
  • Ordulu Arıcılara Yatırım Desteği için yorumlar kapalı
  • 306 KEZ OKUNDU

Ülkemiz arı yetiştiricilerinin üretmiş olduğu 105.000 ton bal üretimi ile dünyada ikinci sırada yer almaktadır. İlimiz üretmiş olduğu 16.300 ton bal ile ülkemizde birinci sırada yer almaktadır. Bu nedenle arıcılığın ilimiz ve ilimiz üreticileri için ayrı bir önemi vardır.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız yayımlamış olduğu “Arıcılık ve İpekböcekçiliği, Kaz ve Hindi Yetiştiriciliği Yatırımlarının Desteklenmesine İlişkin Uygulama Esasları Tebliğ (Tebliğ no: 2017/20) ve Uygulama Rehberi ile Ordu arıcılık yatırımlarını destekleme kapsamına almıştır.

Söz konusu uygulama rehberine göre Ordu’da  arıcılık yatırımları desteklenecek olup, bu kapsamda bal süzme makinesi, bal eritme ve dinlendirme kazanı, sır alma teknesi, polen tuzaklı boş kovan, elektrik üreten güneş enerjisi sistemi, seyyar arıcı barakası ve bal sağım çadırı malzemelerine % 60 destekleme yapılacaktır. Makina, alet ve ekipman için ödenecek hibe desteği 5.000 TL‘yi geçmeyecektir. AKS ‘ ye kayıtlı en az 30 arılı kovana sahip veya arı yetiştiriciliği konusunda eğitim aldığını belgeleyen kişiler destekleme ödemesinden faydalanabileceklerdir. Başvurular 19.07.2017 tarihinde başlayıp, 18.08.2017 tarihinde sona erecektir.

Yatırımcıların hibe başvuru formu (ek 1), nüfus cüzdanı fotokopisi, ikametgah belgesi, AKS belgesi veya arıcılık eğitim belgesi ile bizzat Ordu İl Müdürlüğüne başvuru yapmaları gerekmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: