• DOLAR
  %0,37
 • EURO
  %-0,14
 • ALTIN
  %-0,14
 • BIST
  %-0,42
Ordu’da Yılın İlk Çilek Hasadı Gerçekleştirildi

Ordu’da Yılın İlk Çilek Hasadı Gerçekleştirildi

​Ordu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından  en önemli tarımsal ürünü olan fındığa ek gelir getirici ürünlerin çiftçilerimize tanıtılması ve yaygınlaştırılması amacıyla proje ve çalışmalarımız devam etmektedir. Bu çalışmaların en önemlilerinden biri de Çilek yetiştiriciliğini geliştirmeye yönelik çalışmalardır. Ordu’da hızla ilerleyen çilek yetiştiriciliğinde yılın ilk hasatlarına başlanılmıştır. Ordu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kemal […]

Ordu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından  en önemli tarımsal ürünü olan fındığa ek gelir getirici ürünlerin çiftçilerimize tanıtılması ve yaygınlaştırılması amacıyla proje ve çalışmalarımız devam etmektedir. Bu çalışmaların en önemlilerinden biri de Çilek yetiştiriciliğini geliştirmeye yönelik çalışmalardır.

Ordu’da hızla ilerleyen çilek yetiştiriciliğinde yılın ilk hasatlarına başlanılmıştır.

Ordu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kemal YILMAZ da Altınordu İlçesi Kayabaşı mahallesinde ilk çilek hasadını gerçekleştiren üreticilerimizle birlikte çilek hasadı yaptı. Burada bir açıklama yapan İl Müdürümüz açıklamasında; ” Ana ürünümüz fındığın yanında ek gelir getirici ürünleri de çiftçilerimize benimsetmeye ça­lışıyoruz. Çilek de bu ürünlerimizden birisidir. Yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde 2012 yıllarında 15 ton olan çilek üretimini 2016 yılı itiba­rıyla 600 tona kadar çıkarmayı başar­dık. Bir zamanlar oldukça geniş sahalarda üretimi yapılan, ancak son yıllarda yok olma noktasına gelen çilek üretiminde özellikle Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin sağladığı sertifikalı çilek fidesi destekleriyle birlikte üreticilerimizi yeniden çilek üretimi­ne teşvik ederek çilek üretiminin artmasını sağ­ladık. Yine Bakanlığımızın imkan­larıyla çiftçilerimize damlama sulama sistemi, malç naylonu gibi üretimde önemli olan girdilerin de sağlanması noktasında desteklemede bulunduk. Tüm bu destekler ve çalışmalarımız sayesinde üretimimiz bir anda 15 tonlardan 600 tonlara kadar çıktı. Hedefimiz 2017 yılı itibarıyla bu üretim miktarını bin tona kadar çıkarmaktır. Bugün burada çalışmalarımızın sonuçları neticesinde yılın ilk çilek hasadını gerçekleştiriyoruz. Geçen sezon çilek hasadı ni­san ayının ilk haftası başlamıştı ancak havaların soğuk gitmesinden dola­yı bu yıl bir ay kadar gecikti. Çilek hasadının havaların iyi gitmesi durumunda Ka­sım, Aralık ayına kadar devam etmesi bekleniyor. İlimizde çilek üretimi ağırlıklı olarak Altınordu, Kabadüz, Perşembe ve Ulubey gibi ilçelerimizde yapılmakta olup, diğer ilçelerimizde de çilek üretimini yaygınlaştırmak için çalışmalara başladık. Çilek hasadının üreticilerimize hayırlı olmasını, ürünlerinin bol ve kazançlarının bereketli olmasını diliyorum” demiştir.

İl Müdürü Kemal YILMAZ’ın açıklamasının ardından üreticilerle birlikte yılın ilk çilek hasadı gerçekleştirilmiştir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır