Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Ordu’da Yem Bitkileri Üretimi Artırılıyor

Ordu’da Yem Bitkileri Üretimi Artırılıyor
  • EKONOMİ / GENEL
  • 23 Aralık 2017
  • Ordu’da Yem Bitkileri Üretimi Artırılıyor için yorumlar kapalı
  • 341 KEZ OKUNDU

Ordu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce hazırlanan ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından onaylanan “Ordu İli Yem Bitkileri Üretiminin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında, Akkuş ve Mesudiye İlçelerimizde proje uygulama çalışmalarına başlanmıştır.

Hayvancılıkta yetiştiricilik giderlerinin yaklaşık %70’ini yem maliyetleri oluşturmaktadır. Yem bitkileri, kazançlı bir hayvancılık için dünyanın her yerinde vazgeçilmez hayvansal besin kaynağı olarak kullanılmakta olup, sürekli ve güvenli kaba yem temininin en etkili yoludur. Yem bitkileri, hayvansal üretimde en önemli girdilerden birini oluşturan yem ihtiyacını karşılamasının yanı sıra, yetiştirildikleri toprakların fiziksel ve kimyasal yapılarına da olumlu yönde etki etmektedirler. Münavebeli tarım uygulamalarında yer alan yem bitkileri, kendisini takip eden kültür bitkilerinin verim ve kalitesini arttırırlar. Özellikle baklagiller ailesinden olan yonca, korunga ve fiğ gibi yem bitkileri, havanın serbest azotunu toprağa aktararak hiçbir zararlı yan etkisi bulunmayan tabii bir gübreleme yaparlar. Aynı zamanda toprağın derin tabakalarında çözünmez halde bulunan bazı besin elementlerini (fosfor gibi) çözündürüp, toprağın üst tabakalarına taşıyarak kendinden sonra gelecek ürün için hazır hale getirirler ve başka yabancı otların gelişmesine de müsaade etmezler. Ayrıca arıcılıkta da nektar kaynağı olarak özel bir öneme sahiptir.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce, hayvancılıkta en önemli girdi maliyetini oluşturan yem maliyetlerini azaltarak, İlimiz hayvancılığında sürdürülebilirliği sağlamak amacıyla hazırlayıp, yürüttüğümüz “Ordu İli Yem Bitkileri Üretiminin Geliştirilmesi Projesi” ile aynı zamanda Akkuş ve Mesudiye ilçelerimizde tarıma elverişli olduğu halde kullanılmayan atıl vaziyetteki tarım arazileri de değerlendirilmiş ve milli ekonomiye kazandırılmış olacaktır. Proje kapsamında toplamda 26.000 kg yonca ve korunga tohumu dağıtımı gerçekleştirilecek olup, 4.000 dekarın üzerinde yeni yem bitkileri ekim alanı oluşturulacaktır. Projenin her aşaması İl/İlçe Müdürlüğü teknik elemanlarımızca sürekli takip edilecektir.

Proje, Ordu genelinde hayvan yetiştiricileri için örnek teşkil edeceği ve yem bitkileri ekiminin giderek yaygınlaşacağı inancıyla, Ordu ili ve Ülke tarımına hayırlı olmasını diliyoruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: