Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Ordu’da Tarımda Kadının Yeri Çalıştayı Yapıldı

Ordu’da Tarımda Kadının Yeri Çalıştayı Yapıldı
  • EKONOMİ / GENEL
  • 24 Eylül 2017
  • Ordu’da Tarımda Kadının Yeri Çalıştayı Yapıldı için yorumlar kapalı
  • 311 KEZ OKUNDU

Ordu Ziraat Odası Başkanlığı ve Kadın Muhtarlar Derneği tarafından “Tarımda Kadının Yeri” çalıştayı düzenledi.

Ziraat Odası Başkanlığı toplantı salonunda düzenlenen çalıştaya, Vali Seddar Yavuz’un yanı sıra Altınordu İlçe Kaymakamı Niyazi Erten, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kemal Yılmaz, Kadın Muhtarlar Derneği Genel Başkanı Serpil Erenoğlu ile yönetim kurulu üyeleri ve çiftçi kadınlar katıldı.
Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen kadın muhtarların da bulunduğu çalıştayda bir konuşma yapan Vali Seddar Yavuz, özellikle kırsal alanda yaşayan kadınların emeklerinin ödenemeyeceğinin altını çizdi.

“KADINLARIN EĞİTİLMESİ GEREKİYOR”

Vali Seddar Yavuz konuşmasının devamında, kadınların eğitimi konusuna da değinerek, kadın eğitimi konusunun halen Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri olduğuna işaret etti.

Yavuz, “Eğitimle istihdam arasında, direk bir bağlantı ve ilişki var. Eğitim seviyesi arttıkça, kadın istihdamı artıyor. Eğitim düzeyi düştükçe, kadın istihdamı azalıyor. Bir başka husus, eğitim arttıkça elde edilen gelir artıyor, eğitim düştükçe elde edilen gelir de düşüyor. Biz, kadına bakarken, sadece ekonomik değer olarak değil, bir nesil yetiştiren bir mimar olarak, bir öğretmen olarak da bakıyoruz. Bu yönden baktığımız da, kadının eğitimi fevkalade önemli. Elbette eski tarım teknikleri kullanılmıyor. Şu anda tarımda makineleşme, teknoloji çok üst seviyede kullanılıyor. Dolayısıyla tarımda çalışan sayısı giderek azalıyor. Örneğin Eskişehir gibi bir şehri düşünürseniz, nüfusun % 85’i artık şehirlerde yaşıyor, % 15’i ise kırsalda yaşıyor. % 15’i de artık çoğunlukla belirli yaşın üstündeki kitle kaldı. Neredeyse kırsalda yaşayan genç nüfus kalmadı diyebiliriz” dedi.

“KADIN MUHTARLARIMIZIN SAYISI ARTMALI”

Vali Yavuz, muhtarların devletin kılcal damarları olduğunu belirterek, kadınların da bu alanda daha aktif olması gerektiğini söyledi.

Vali Yavuz, muhtarların halk tarafından seçildiğini ve halkın sorunlarını, çeşitli kurumlara aktaran ve halk nezdinde itibarı olan bir kurum olarak gördüklerini ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mesleki hayatımda, muhtarlarımıza her zaman yakın olmayı tercih ettim. Muhtarlarımızın, kamu kurum ve kuruluşlarında işlerinin kolaylıkla görülmesi, en iyi şekilde karşılanması, ağırlanması ve uğurlanması şeklinde bir genelgemiz oldu. Burada şimdi hanım muhtarlarımızı görünce daha da mutlu olduk. 685 hanım muhtarımız varmış. Dilerim ki bundan sonraki seçimlerde inşallah bu 3-4 katına çıksın.”

Programda Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu da bir konuşma yaparak şunları söyledi: “Esasen burada böyle bir zenginliği ilk defa görüyoruz. Türkiye’nin her tarafından zenginliklerimiz var. Ziraat odasının yapmaktan son derece sevinçli ve gururluyuz. Sayın valimizin, Belediye Başkanımızın ve Kaymakamımızın buraya gelmelerinden dolayı son derece mutluyum. Kadının tarımındaki yeri ile ilgili bir çalışma ve ses olsun diye böyle bir çalıştay yaptık. Güzel olacağına ve sonucunun da verimli olacağına inanıyorum.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: