Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Ordu’da Malazgirt Zaferi’nin 946. Yıldönümü Kutlandı

Ordu’da Malazgirt Zaferi’nin 946. Yıldönümü Kutlandı
  • GENEL / KÜLTÜR SANAT
  • 27 Ağustos 2017
  • Ordu’da Malazgirt Zaferi’nin 946. Yıldönümü Kutlandı için yorumlar kapalı
  • 336 KEZ OKUNDU

Ordu ili Aybastı ilçesinin Perşembe yaylasında yapılan kutlama programına, Vali Seddar Yavuz ve eşi Selda Yavuz, Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ahmet Çoruh, ODÜ Rektör Vekili, Prof.Dr.Fikri Balta, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Sabri Yener, Vali Yardımcısı Turgut Subaşı, İl Emniyet Müdürü Mehmet Erduğan, İl Jandarma Komutanı Albay Tolunay Başer, Aybastı Kaymakamı Refik Özsoy, Aybastı Belediye Başkanı İzzet Gündoğar, Gençlik ve Spor Bakanlığı Daire Başkanı Hakan Dulkadiroğlu, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Genç, İl ve ilçe protokol mensupları, sporcular ve vatandaşlar katıldı.

Malazgirt Zaferinin 946. yıl dönümü kutlama etkinlikleri ve spor, kültür festivalinde bir konuşma yapan Vali Seddar Yavuz, “Malazgirt Zaferi’nin 946. yıldönümü, herkes için kutlu bir yürüyüşün başladığı gündür. Anadolu, Malazgirt Zaferi ile bize vatan olmaya başlamış, milletimizin tarihi yürüyüşünü ve ilerleyişini hızlandırmıştır. Bin yıldır vatan toprağı olan, kıyamete kadar da vatan toprağı kalacak, Anadolu’nun kilidi açılmıştır. Bu zaferden sonra zulmün yerini adalet, düşmanlığın yerini kardeşlik, kinin yerini sevgi almıştır. Malazgirt ruhu, bizleri birbirimize sıkı sıkı bağlayan, çok güçlü bir bağ olmuştur.

Sultan Alparslan, Malazgirt Zaferine hazırlanırken, askerlerine, ‘Biz ne kadar az olursak olalım, onlar ne kadar çok olursa olsunlar, daha fazla bekleyemeyiz. Bütün Müslümanların, minberlerde bizim için dua ettiği şu saatlerde, kendimi düşman üzerine atmak istiyorum. Ya muzaffer olur gayeme ulaşırım, ya şehit olur cennete girerim’ diye seslenmiştir. İşte bu inanmışlıkla, bu adanmışlıkla, bu azamet ve bu tevazuuyla, savaşa giren Sultan Alparslan, yüzlerce yıl sürecek bir sevgi medeniyetinin de kapılarını aralamıştır.

Bu ses; Sultan Alparslan’ın Malazgirt’ten, Fatih Sultan Mehmet Han’ın İstanbul’dan, Gazi Mustafa Kemal’in Samsun’dan, bu mukaddes vatan toprağı için verdiği, mübarek bir sestir” diye konuştu.

Vali Yavuz, “Malazgirt ile başlayan süreçte, Horasan’ın, Semerkant’ın medeniyet birikimiyle, bu coğrafyanın kadim medeniyetini, harman eden büyük bir devlet kurduk. Biz, Malazgirt ruhunu yeniden ihya etmek için yola çıktık. Bu toprakları vatan kılmak için, ecdadımızın ödediği bedeller ile milletimizin tüm dünyaya örnek olan mücadele azmi; sağlam temeller üzerine inşa ettiğimiz, her geçen gün gelişen ve büyüyen Cumhuriyetimizin de en büyük güvencesidir. Aziz Milletimiz, 26 Ağustos 1071 günü, düşman karşısında birlikte hareket ederek, bu topraklarda birlikte yaşama ruhunu, Anadolu’ya taşıyarak, dünya tarihine yön vermiştir. 15 Temmuz gecesi, darbe girişimine milletimizin gösterdiği ortak tepki; Malazgirt ruhu ile dün olduğu gibi, bundan sonra da birlik ve beraberlik içerisinde yaşayarak, atalarımızın bizlere bıraktığı mirasa, sahip çıktığımızın en güzel örneğidir. 15 Temmuz hain darbe girişimi, milletimizin Malazgirt ruhunu kaybetmediğini, söz konusu vatan olunca, gerisinin teferruat olduğunu tüm dünyaya göstermiş, şan ve şeref dolu tarihine, bir destan daha yazdırmıştır. Aziz Milletimizin bu onurlu direnişi, darbeler ile tarumar olan nice milletlere de ışık olmuştur” şeklinde konuştu.

Vali Seddar Yavuz, “1071’de, Allah’u ekber nidalarıyla buluşan bu topraklar, hep Kubbet-ül İslam olmuştur. Bu topraklarda hüküm süren Aziz Milletimiz, bin yıldır dünyaya adaleti, hakkı, hukuku haykırmıştır. Haykırmaya da devam edecektir. Bu duygu ve düşüncelerle, Anadolu’nun kapılarını bizlere açan, Merhum Sultan Alparslan’ı ve kutlu askerlerini, cennet vatanımız uğruna canını seve seve veren tüm şehitlerimizi, saygı, minnet ve rahmetle anıyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Daire Başkanı Hakan Dulkadiroğlu ise konuşmasında, “Malazgirt Zaferinin 946. yıl dönümünü anlamak ve anmak için biraraya gelmiş bulunuyoruz. Malazgirt Anadolu topraklarının bir Türk- İslam beldesi olması için ilk kez tapusunu aldığımız bir zaferdir. Malazgirt öncesi, sırası ve sonrasıyla tarihimiz için hem bir ibret vesikası, hem de bundan sonra atacağımız adımlarda yol haritası olmuştur ve olacaktır” dedi.

Konuşmaların ardından, düzenlenen okçuluk yarışmalarında dereceye giren sporculara madalyaları ve belgeleri, Vali Seddar Yavuz ve protokol mensupları tarafından verildi.

24 Ağustos’ta kamp çadırlarının kurulması ve kamp ateşinin yakılması ile başlayan etkinlikler kapsamında bugün Malazgirt Meydan Muharebesi canlandırıldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: