• DOLAR
  %0,22
 • EURO
  %0,23
 • ALTIN
  %-0,12
 • BIST
  %0,17
Ordu’da Kadınlar Emek Verdi Meyveler Çürümedi Projesi İmzalandı

Ordu’da Kadınlar Emek Verdi Meyveler Çürümedi Projesi İmzalandı

Ordu’da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı,Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen “Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi” kapsamında Fındık bahçelerinde dalların arasında kalan meyve ağaçlarının ürünler artık boşa gitmeyecek. Bu proje ile bu meyveler hem ekonomiye kazandırılacak hem de hane halkına ek gelir getirecek. Bu proje için pilot bölge olarak Fatsa’nın kabakdağ mahallesi seçildi… […]

Ordu’da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı,Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen “Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi” kapsamında Fındık bahçelerinde dalların arasında kalan meyve ağaçlarının ürünler artık boşa gitmeyecek.
Bu proje ile bu meyveler hem ekonomiye kazandırılacak hem de hane halkına ek gelir getirecek. Bu proje için pilot bölge olarak Fatsa’nın kabakdağ mahallesi seçildi…
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen “Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi” kapsamında Ordu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzce hazırlanarak sunulan “Kadın Emek Verdi, Meyveler Çürümedi” isimli proje Bakanlığımız tarafından onaylanmış olup, projenin paydaşları olan İl Müdürlüğü ile Fatsa Ziraat Odası Başkanlığı arasında protokol imzalanmıştır. 2017 yılında uygulanacak projeye atılan imzalarla birlikte start verildi.

Protokol imza töreninde proje hakkında kısa bir açıklama yapan İl Müdürü Kemal YILMAZ; Tarım teşkilatı olarak üreticilerimize ek kazanç kapıları açmak, ilimiz ve ülkemiz tarımına katkı sağlamak amacıyla proje ve çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Bu projemiz de bunlardan birisidir. Fındık bahçelerine dağınık şekilde dikilmiş olan meyveleri, çürümeye terk etmeyip kuru meyve, pestil veya pekmez yaparak hane bütçesine ek gelir kazandırılması bu projenin ana hedefidir.

Bu hedefler doğrultusunda pilot bölge olarak seçilen Fatsa İlçesi Kabakdağı Mahallesinde bulunan bir binanın Meyve İşleme ve Kurutma Evi olarak kullanılması planlanmakta olup, yöredeki 50 kadın çiftçiye Meyve Kurutma Teknikleri, Pestil ve Pekmez Üretimi ile Gıda Hijyeni konularında çeşitli eğitimler verilecektir. Eğitimlerin ardından kurulacak olan tesis içerisinde ön kabul, yıkama, dilimleme, presleme, kaynatma, kurutma, paketleme ve depolama amaçlı alanlar oluşturulacaktır. Proje kapsamında kurulacak olan tesisin kurumsal manada sürdürülebilir olması için kadınlar kendi kooperatifini kurana kadar işletilmesi ve ürünün pazarlanması Fatsa Ziraat Odası tarafından yapılacaktır.

“Kadın Emek Verdi Meyveler Çürümedi” isimli proje ile sivil toplum, yerel yönetim, kamu ve üniversite işbirliği sağlanacaktır. Projenin hedef kitlesi olan 50 kadın ve onların etkileyeceği yüzlerce kadın için yeni bir gelir kapısı oluşacaktır. Kullanılmayan ve çürüyerek zayi olan meyveler değerlendirilebilecek ve oniki ay boyunca meyve tüketimi sağlanacaktır. Projemizin Ordu’muza ve memleketimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

Fatsa Ziraat Odası Başkanı İbrahim Ethem KİBAR da yaptığı açıklamada;” Bir üretici örgütü olarak böyle bir projenin içerisinde yer almaktan son derece onur duymaktayız. Proje kapsamında Fatsa Ziraat Odası olarak üzerimize düşenleri fazlasıyla yerine getireceğiz. İlçemizde kurulacak Meyve İşleme ve Kurutma Evinin bir örnek teşkil ederek ileride özel müteşebbisler tarafından da yatırım yapılacak bir sektör oluşturacağını ümit ediyorum. Projenin İlçemiz ve İlimiz tarım sektörüne ayrı bir değer katacağı inancıyla hayırlı olmasını diliyorum.” Demiştir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır