Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Ordu’da Güvenli Cerrahi Hayat Kurtardı!

Ordu’da Güvenli Cerrahi Hayat Kurtardı!
  • GENEL / SAGLIK
  • 18 Ağustos 2017
  • Ordu’da Güvenli Cerrahi Hayat Kurtardı! için yorumlar kapalı
  • 280 KEZ OKUNDU

Halsizlik ve yüksek tansiyon şikayetiyle gittiği hastanede aort damarı yırtıldı. 6 doktorun acil müdahale ettiği hasta Aydın Karataş’ın, aort damarı balonla tıkanarak kanaması durduruldu. 4,5 saatlik kritik ameliyet sonrası hayata döndürüldü.

Hasta Aydın Karataş’a 2014 yılında “Dalak damarının genişlemesi” tanısı kondu. Ankara’da çeşitli hastane ve hekim tarafından tetkikleri yapılan hasta en son Başkent Üniversitesi Hastanesi’nde takip altına alındı. Son kontrolünde Karataş’ın dalak damarındaki genişlemenin sınırın çok üzerine çıktığı belirlendiği için ameliyata karar verildi. Doktorların durumu için “saatli bomba” benzetmesini yapmasına rağmen kızının düğünü nedeniyle Karataş, ameliyatı kendi isteği ile erteledi.

Giresun ve Ordu’nun tanınmış iş idamlarından Aydın Karataş, geçtiğimiz günlerde sabah kalktığında kendini iyi hissetmediği için Medical Park Ordu Hastanesi’ne gitti. Rahatsızlığının tespiti için hemen yapılan ultrason ile damarın yırtıldığı farkedildi, genişleyen damarın yırtılması sonucu kanaması başlayan Karataş, acilen ameliyata alındı. Kritik bir vaka olması nedeniyle ameliyata o sırada hastanede bulunan bütün uzmanlar girdi. Kanama çok hızlı olduğu için kardiyoloji uzmanı ilk olarak balonla aort’u tıkayarak kan ihtiyacı karşılanana kadar zaman kazanıldı ve kanama kontrol altına alındı. Ameliyata giren cerrahlardan birisi, diğer ekip müdahaleyi yaparken 1.5 saat boyunca aort damarını elinde tutarak kanamanın durmasını sağladı. Tüm ekibin hızlı ve koordineli çalışması sonucunda ameliyat başarı ile tamamlandı.

Aydın Karataş, halsizlik ve yüksek tansiyon şikayetiyle muayene olmak için Medical Park Ordu Hastanesi’ne başvurdu. Muayene kapsamında ultrasona giren Aydın Karataş’ın o anda dalak arter damarının yırtıldığı, vücudundaki kanın karnına dolduğu tespit edildi, işlem sırasında kalbi durdu ve sağlık ekipleri tarafından yerinde yapılan müdahale ile kalp yeniden çalıştırılarak hasta acil operasyona alındı. Ölümle sonuçlanma riski çok yüksek olan ameliyat yaklaşık 4,5 saat sürerken hasta ameliyatın ardından 1 gün sonra servise alındı ve 5 gün içerisinde sağlığına kavuşarak taburcu edildi.

Aydın Karataş, kendisine 2014 yılında Ankara’daki bir merkezde Arter Anevrizma tanısı konulduğunu, uzun süredir bu merkezde takip edildiğini ve planlanmış bir ameliyatı olduğunu söyledi. Bu ameliyat planlamasını kızının düğününden dolayı ileriki bir tarihe erteleyen Karataş,

bekleme süresinde başına gelen bu talihsiz olayın hastane içerisindeyken başına gelmesi sayesinde hayata tutunduğunu kaydetti.

“Koordineli çalışma yaşam verdi”

Medical Park Ordu Hastanesi’nde gerçekleşen acil ameliyata, Gastroenteroloji Cerrahı Doç. Dr. Sevil Işık, Kardiyoloji Uzm. Doç. Dr. Mehmet Ergelen, Genel Cerrahi Uzm. Op. Dr. Nihat Polat, Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Yaşar Karaca, Anestezi Uzmanı Dr. Selçuk Genç ve Dr. Tarık Kaptan katıldı. Multidisipliner bir yaklaşımla tüm ilgili branşların çok hızlı ve profesyonel bir şekilde müdahalede bulunduğu ameliyatta; kardiyoloji uzmanının balon işlemi ile hastanın kanamasını durdurulması hastanın kan ihtiyacının giderilmesi için vakit kazandırırken, Kalp Damar Cerrahisi ve Genel Cerrahi Uzmanları gerekli müdahaleyi rahatlıkla yapılabildi.

“Ölüm orani yüzde 80”

Medical Park Ordu Hastanesi Gastroenteroloji ve Genel Cerrahı Uzmanı Doç. Dr. Sevil Işık, hastada daha önce aort anevrizması olduğunu, bu gibi durumlarda hastanın hayatını kaybetme oranının yüzde 80 olduğunu belirteterk, “Dünyada az sayıda hastada görülen bu tanı immunoglobulin g4 ilişkili vasküliti olan tip2 arter anevrizmasıdır. Aydın Bey’in rahatsızlığı daha önceden biliniyor. Bu sebeple takipte olan bir hasta. O gün hastanemizde bulunmasaydı hasta şuan hayatta olmayabilirdi. Ultrason altındayken tanı konup bir anda kötüleşerek, hızlıca müdahale edildiği için kurtarılabildi. açıkçası bu durum hasta için çok büyük bir şans oldu” dedi.

“1 cm olmasi gereken açıklık 7 cm’ye çıktı”

Medical Park Ordu Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Nihat Polat ise ameliyat hakkında şu bilgileri verdi: “Dalak damarının ani patlaması sonucu acil ameliyata alınan vakada; patlayan damarın üst kısmından ana damara girilerek, kardiyoloji uzmanımızın ana damarı balonla tıkaması bizlere cerrahi müdahale için zaman kazandırdı. Normal boyutu 1 cm olması gereken splenik arterin 7 cm’ye çıktığı görüldü. Splenik arter bağlandı ve dalak alındı. Balon tıkamak için kasıktan açılan yere ise Kalp ve Damar Cerrahisi ekibimiz müdahale ederek femoral arteri tamir etti. Daha sonra batın kapatılarak işlem sonlandırıldı. 1 gün sonra yoğun bakımdan servise alınan hasta 5 gün içerisinde sağlığına kavuşarak taburcu edildi.”

“Aort balonla tıkandı dalak alındı”

Kardiyoloji Uzm. Doç. Dr. Mehmet Ergelen de “Balonla yapmış olduğumuz işlem ekibe zaman kazandırdı. Aorta gelen damarı balonla tıkadık ve cerrahi ekibimiz kanama kesildiği için bu sayede rahatlıkla işlemi yapabildi. Karın tümüyle kanla doluydu. Hastanın kan değeri çok düşüktü. Bu arada hasta Coumadin (kan pıhtılarının oluşumunu önler) kullandığı için kanama zamanları çok uzun oluyor. Kanama bu kadar uzunken bu hastalara cerrahi müdahale zaten yapılamaz. Açıkçası normal şartlarda bu ilacı kullanan hastalarda kanama ve pıhtılaşma sürelerini normale düşürmeden ameliyat planlayamayız. Aydın Karataş’ın pıhtılaşması engellendiği için ameliyat çok riskliydi” şeklinde konuştu.

Medical Park Ordu Hastanesi tarafından yapılan açıklamada, Aydın Karataş’ın sağlığına kavuşarak taburcu edildiği düzenli kontrollerine devam edileceği ve genel sağlık durumunun gayet iyi olduğunu bildirildi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: