• DOLAR
  %0,64
 • EURO
  %0,11
 • ALTIN
  %0,40
 • BIST
  %-0,75
Ordu’da Evler Yöresel Dokuya ve Mimariye Uygun Olacak

Ordu’da Evler Yöresel Dokuya ve Mimariye Uygun Olacak

Kent estetiğini ön planda tutarak Ordu’yu model şehir yapma yolunda gayret gösteren Büyükşehir Belediyesi, köylerden mahalleye dönüşen yerleşimlerde imar kirliliğinin önüne geçmek için 12 tip ev modeli belirledi. Hazırlanan projelerin 4’ünün düz arazide ve 8’inin eğimli arazide uygulanmak üzere projelendirildiğini belirten Başkan Enver Yılmaz, evlerin Karadeniz mimarisine özgü yapılarak köyden mahalleye dönüşen yerleşim yerlerindeki yapılanmanın […]

Kent estetiğini ön planda tutarak Ordu’yu model şehir yapma yolunda gayret gösteren Büyükşehir Belediyesi, köylerden mahalleye dönüşen yerleşimlerde imar kirliliğinin önüne geçmek için 12 tip ev modeli belirledi.
Hazırlanan projelerin 4’ünün düz arazide ve 8’inin eğimli arazide uygulanmak üzere projelendirildiğini belirten Başkan Enver Yılmaz, evlerin Karadeniz mimarisine özgü yapılarak köyden mahalleye dönüşen yerleşim yerlerindeki yapılanmanın esasını oluşturacağını söyledi.
EVLER YÖRESEL DOKUYA VE MİMARİYE UYGUN OLACAK
Köylerden mahalleye dönüşen kırsal alanlarda imar kirliliğini önlemek için çalışma başlattıklarını ifade eden Başkan Yılmaz, “Köylerden mahalleye dönüşen kırsal alanlarda imar kirliliğini önlemek ve halkımızın ihtiyacını modern kent mimarisiyle birleştirerek yeni yaşam alanları oluşturmak amacıyla çalışma başlattık. Bu doğrultuda mahallelerimizin dokusuna uygun, Karadeniz mimarisinin izlerini taşıyacak 12 tip ev modeli belirleyerek eğimli veya düz arazi şartları için tek katlı ya da çok katlı seçeneklerden oluşan projeler hazırladık. Bu projelerimizin mimari kısmı tamamlandı; statik, elektrik ve mekanik kısmıyla ilgili çalışmalarsa devam ediyor” dedi.
ÖNERİ NİTELİĞİNDEKİ PROJELERİ, İSTEYEN VATANDAŞLAR UYGULAYACAK
Başkan Enver Yılmaz projelerin öneri niteliğinde hazırlandığını belirterek, “İnşallah bundan sonra, kırsal alanlarda yapılanmamızın esası bu yapılardan oluşacak. Hazırlamış olduğumuz projeleri ilçe belediyelerimizin imar müdürlüklerine göndereceğiz ancak öneri niteliğinde hazırladığımız bu projelerin uygulanması noktasında herhangi bir zorlama olmayacak. İsteyen vatandaşlarımız, bu hazır projelerden yararlanarak hızlı bir şekilde inşaata başlayabilecek” diye konuştu.
TEK KATLI VE İKİ KATLI PROJE SEÇENEKLERİ VAR
12 adet tip konut projesinin 4’ü düz arazide ve 8’i eğimli arazide uygulanacak şekilde hazırlandı. Tek katlı ve iki katlı olarak projelendirilen konutlarda normal kat yüksekliği 2.80 m, bodrum kat yüksekliği ise 2.40 m olacak. Binaların dış cephesi ağırlıklı olarak beyaz, taş ve ahşap renginde olup alt zemin (subasman) kotuna kadar olan duvar taş kaplama yapılacak. Yapı alanı 150 m2 olacak evlerin cumbaları manzaraya bakan cephede olacak. Ayrıca günlük faaliyetlerde kullanıma uygun olarak giriş terası yapılacak. Eğimli arazilerde yapıya giriş, yola bakan cephe veya yan cepheden, depo girişleri ise eğimli arazi tarafından verilecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır