Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Ordu’da Çanakkale Zaferi’nin 103. Yıldönümü Törenlerle Anıldı

Ordu’da Çanakkale Zaferi’nin 103. Yıldönümü Törenlerle Anıldı
  • GENEL / KÜLTÜR SANAT
  • 18 Mart 2018
  • Ordu’da Çanakkale Zaferi’nin 103. Yıldönümü Törenlerle Anıldı için yorumlar kapalı
  • 292 KEZ OKUNDU

18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. yıldönümü, Ordu Valiliği’nce hazırlanan program çerçevesinde gerçekleştirilen törenlerle anıldı.

Ordu Şehitliği’ne Çelenk Sunuldu

18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. yıldönümü anma programı kapsamında ilk tören, Eskipazar mevkiinde bulunan Ordu Şehitliği’nde yapıldı.

Ordu Şehitliği’ndeki Anıta, Vali Seddar Yavuz, Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ahmet Çamyar, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Ordu Şube Başkanı Hasan Kaplan, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Ordu Şube Başkanı Mehmet Ali Gümüşkaya, Polis Şehit Aileleri ve Gazileri Derneği Başkanı Şenel Şahin tarafından çelenk sunuldu.

Garnizon Şehitliği’ndeki tören, saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı’nın okunması ve saygı atışı ile devam etti.

Garnizon Şehitliği’nde düzenlenen törende, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Yüzbaşı Namık Kurtoğlulları yaptı. Yüzbaşı Kurtoğlulları, “Bugün ülkemizin bekası için seve seve canlarını feda eden, ulusumuzun tarihin her sayfasında onurla yer almasını sağlayan, kanlarıyla üzerinde yaşadığımız toprakları vatan yapan, bağımsızlığımızın timsali bayrağımızı bizlere armağan eden, Türkiye Cumhuriyetinin sonsuza kadar sürecek varlığının manevi simgesi aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla andığımız bir gündür. Ulusumuzun tarihi, her sayfası altın harfler ile yazılmış destanlarla doludur. Çanakkale zaferi dünya tarihinde bir dönüm noktasının yaşandığı, güç dengelerinin değiştiği, olayların akışı üzerinde Türk ulusunun belirleyici bir rol oynadığı, Kurtuluş Savaşımızın ilk meşalesinin tutuşturulduğu, yüce Türk ulusunun kahramanlık ve fedakarlığının doruk noktasına ulaştığı bir prestij ve azmin mücadelesi olmuştur. İnanç sistemimizde şehitlik, insanoğlunun ulaşabileceği en yüksek mertebe olarak kabul edilir. İnsan devletine, milletine, vatanına, kısacası kutsal olarak benimsediklerine değer verirse, değer vermekle de kalmayıp en değerli varlığını canını da verirse adını şehitlik makamına yazdırmış olur. Bu duygu ve düşünceler ile ülkemizin huzur ve güvenliğin sağlanması için hayatlarının baharında seve seve canlarını feda ederek şehitlik mertebesine erişen kahraman şehitlerimizi rahmet minnet ve şükranla anarken, aziz hatırlarını önünde ve manevi huzurlarında saygıyla eğiliyorum” dedi.

Şehitlik Özel Defteri’ne günle ilgili duygularını dile getiren Vali Seddar Yavuz, “Milletimizin birliği, ülkemizin bölünmez bütünlüğü uğruna, fedâ-yı can eden siz Aziz Şehitlerimize, en derin minnet, şükran ve tazim hislerimizi arz etmek için bir kez daha huzurunuza geldik. Bize emanet ettiğiniz bu cennet vatanın her bir karış toprağı için hayatınızı hiçe sayarak, şehadet mertebesine ulaştınız. Uğruna can verdiğiniz değerleri kıyamete kadar yaşatmak, en kutsal görevimizdir. 103. yıldönümünü kutladığımız Çanakkale Zaferi’ni ve şanlı tarihimizdeki nice zaferleri bize armağan eden, vatanın bölünmez bütünlüğünü ve Türk Milletinin huzuru ve güvenliği için canını veren Aziz Şehitlerimizi rahmetle, minnetle, şükranla anıyoruz. Aziz Şehitlerimiz; bu vatan, bu millet size minnettardır. Ruhunuz şad, mekanınız cennet olsun.” diye yazdı.
Şehitler İçin Dua Edildi

Daha sonra Vali Seddar Yavuz, protokol mensuplar ve şehit yakınları, şehitlikte bulunan şehit kabirlerine karanfil bıraktı. Şehitler için Kur’an-ı Kerim okunarak, dua edildi.

AKM’de Anma Programı Yapıldı

18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferinin 103. Yıldönümü Anma Törenlerine, Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen programla devam edildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda bir konuşma yapan Ordu Fen Lisesi Müdürü Hasan Bölük, “Bugün, Türk savaş tarihine altın harflerle yazılan 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 103. yıldönümünde aziz şehitlerimizi bir kez daha şükranla, minnetle ve rahmetle anmak için toplanmış bulunmaktayız. Bilinmelidir ki, bu zafer kolay elde edilmemiştir. Türk milletinin Anadolu’daki varlığının devamı bu savaşın kazanılmasıyla mümkün olmuştur. Çanakkale’yi Çanakkale yapan bitmek bilmeyen düşman mermilerinin sesi değil, yaralı düşman askerini sırtına alarak onu düşman mevziisine kadar götürerek işgalci askerlere insanlık dersi veren kahraman Mehmetçiktir. Üzerinde yaşadığımız bu kutsal vatana bedelini kanlarıyla ödeyerek milletimizin varlığının birliğinin ve beraberliğinin ölümsüz sembolleri aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.
AKM’deki anma programı, 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 103. yıldönümü nedeniyle düzenlenen resim, şiir, kompozisyon dalında dereceye giren öğrencilere, Vali Seddar Yavuz’un ödüllerini vermesiyle devam etti.

Anma programı, Ordu Fen Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan ‘Kurtuluş’ adlı gösteri ile sona erdi.

Vali Seddar Yavuz, 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi´nin 103. yıldönümü nedeniyle düzenlenen programların ardından, şehit aileleri ve gazilerle yemekte bir araya geldi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: