Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Ordu’da Bir Hastanın Rahminden 4 Kiloluk Kitle Çıktı!

Ordu’da Bir Hastanın Rahminden 4 Kiloluk Kitle Çıktı!
  • GENEL / SAGLIK
  • 10 Ocak 2018
  • Ordu’da Bir Hastanın Rahminden 4 Kiloluk Kitle Çıktı! için yorumlar kapalı
  • 515 KEZ OKUNDU

Ordu’da karındaki şişlik ve gaz şikâyetiyle hastaneye başvuran 46 yaşındaki Hatice Korkmaz’ın rahminden 4 kiloluk myom başarılı bir operasyonla çıkarıldı.

Ordu’da yaşayan Hatice Korkmaz (46) uzun süredir devam eden karnında şişlik ve gaz şikâyeti nedeniyle Medical Park Ordu Hastanesi’ne başvurdu. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Süheyla Çetintaş’ın yapmış olduğu tetkikler sonucunda, rahminde 9 aylık gebelik büyüklüğünde myom oluştuğunu tespit etti. Op. Dr. Süheyla Çetintaş ve ekibinin gerçekleştirmiş olduğu ameliyat ile myom başarılı bir şekilde çıkarılarak, hasta eski sağlığına kavuştu.

“9 aylık gebelik büyüklüğünde”

Medical Park Ordu Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Süheyla Çetintaş, “Rahim dokusundaki kas tabakasından beslenen iyi huylu tümörlere myom adı verilir. 46 yaşında 2 normal doğum yapan hastamızın karnında son 2 aydır fark ettiği bir şişlik mevcuttu. Yaptığımız tetkikler sonucunda, hastamızın tüm rahim dokusunu saran ve bütün karın içini dolduran myom dokusu tespit ettik. Bunun üzerine hastamıza TAH-BSO işlemi yapılarak kitleyi başarılı bir şekilde çıkardık. Myom 4 kg ağırlığındaydı. 9 aylık gebelik büyüklüğünde olduğunu söyleyebiliriz. Artık hastamız sağlıklı bir şeklide, şikâyetlerinden kurtulmuş olarak günlük yaşamına devam edebilecek durumdadır.” şeklinde konuştu.

“Myomlar gebe kalmayı zorlaştırabilir”

Myom’la ilgili uyarıda bulunan Op. Dr. Süheyla Çetintaş, “Bazı myomlar gebe kalmayı zorlaştırabileceği gibi düşük ve erken doğum riskini de artırabiliyor. Özellikle rahim içinde ve rahim duvarında yer alan miyomlar, kanama ve kısırlığa da yol açabilir. Myom çapı büyüdükçe ve sayıları arttıkça kısırlığa yol açma riski de artar. Rahim içinde yer alan myomlar ise küçük bile olsa daha fazla sorun yaratır. Myomların yol açtığı en büyük problemler, kanama, gebe kalamama, çevre dokulara bası ve yoğun kanama sonucu ortaya çıkan kansızlıktır.” dedi. Son olarak Op. Dr. Süheyla Çetintaş, myom şüphesi olan hastaların mutlaka bir Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanına müracaat etmesini ve gerekli tetkikleri yaptırmalarını tavsiye etti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: