Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Ordu’da Av Sezonu Sona Erdi

Ordu’da Av Sezonu Sona Erdi
  • GENEL / ORDU HABERLERİ
  • 07 Mart 2018
  • Ordu’da Av Sezonu Sona Erdi için yorumlar kapalı
  • 309 KEZ OKUNDU

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Ordu Şube Müdürlüğü, yayınladığı basın bildirisi ile av sezonunun sona erdiğini duyurdu.

Yayınlanan basın bildirisinde, Ordu Şube Müdür Vekili Ali Hıdır, “4915 sayılı Kara Avcılığı Kanununun 3 üncü maddesine dayanılarak oluşturulan 2017-2018 Av Dönemi Merkez Av Komisyonu Kararı’na göre ilimizde ve tüm Doğu Karadeniz Bölgesinde av sezonu 25.02.2018 tarihinde sona ermiştir. Orman ve Su İşleri Bakanlığınca belirlenen sürelerde avlanabilen av hayvanları üreme dönemine gireceklerinden bu tarihten sonra avlanmak yasaktır” dedi.

Av sezonunun kapandığı dönemin, yaban hayvanlarının üreme dönemi olduğunu belirten Ali Hıdır, “Mart – Ağustos ayları arasında yaban hayvanlarının rahatsız edilmemesi, yuvalarının bozulmaması gerekir. Yaban hayatı varlığımızı korumak ve gelecek nesillere sağlıklı ve yaşanabilir bir doğa bırakabilmek için halkımızı duyarlı olmaya ve kuraldışı avlanan kişileri Müdürlüğümüze ve Jandarma görevlilerine ihbar etmeye çağırıyoruz” diye konuştu.

Karaca yavrularının sahiplenilmemesi konusunda uyarılarda bulunan Ali Hıdır, “İlimizde yoğun olarak bulunan karacalar kendi doğal ortamları haricinde insan yerleşimi ve insana karşı oldukça duyarlı ve hassas hayvanlar olup, doğal yaşamlarına müdahalesi sonucunda olumsuz etkilenmekte ve yavrularını dahi bırakarak uzaklaşmaktadırlar. Bu nedenle sahipsiz zannedilen yavru karacaların sahiplenilmemesi ve müdahalede bulunulmaması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: