Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Ordu’da 2B Arazileri Kullanıcılara Verilecek

Ordu’da 2B Arazileri Kullanıcılara Verilecek
  • EKONOMİ / GENEL
  • 29 Mart 2018
  • Ordu’da 2B Arazileri Kullanıcılara Verilecek için yorumlar kapalı
  • 261 KEZ OKUNDU

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu, Ordu Defterdarı Kemalettin Işık’ı makamında ziyaret etti.

Başkan Selami Akarsu, Tapu Kadastro ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından çalışması tamamlanmış olan 2B arazileri ile ilgili komisyon çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Ordu genelinde 2B arazileri ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Başkan Selami Akarsu, komisyon çalışmalarının devam ettiğini kısa süre içerisinde biteceğini söyleyerek şu açıklamayı yaptı;

“Altınordu ilçemizde bulunan Gerce, Alınca, Hürriyet, Erenli, Alisayvan ve Pelitli Mahallelerinde (Köy)   2B arazi sahibi 2 Bin 572 kullanıcı Ordu Defterdarlığına başvurularını yapmış, bunlardan Bin 876 kişinin başvurusu onaylanmış, 400 kişinin başvurusu inceleniyor. Komisyon üyeleri ilgili kurumlardan arazi beyan değerlerini talep etmiş, cevaplar geldiğinde komisyon incelemesini yapacak, arazi değerleri ile ilgili çalışmasını tamamlamış olacak” dedi.

Başkan Selami Akarsu, 2B arazilerini kullanıcılara tapularının satışında devletin çok büyük kolaylıklar sağladığını ifade ederek şöyle devam etti; “Komisyon kararını verdikten sonra satış işlemlerine geçilecek şimdi tarih vermek istemiyorum ama çok kısa sürede tamamlanacak bu çalışmayı ben yakından gördüm. 2B kullanıcıları zaten kendilerinin olan arazilerinin tapularını çok sembolik denecek rakamlara satın alacak bunun için kolaylıklar var. Mesela nedir bu kolaylık? Vatandaş parası yok ise kendi tapulu arazisini ipotek göstererek, 2B arazilerini satın alabilecek. Peşin ödemelerde yüzde 50 indirim olacak yine bu yüzde 50 indirime ilave olarak yüzde 10 daha indirim olacak. Bu parayı da çiftçi kardeşimiz 4 yıl içerisinde taksitler halinde ödeyecek. Bunun gibi bir çok kolaylık olacak. Tabi bu söylediğim şartlar hızla çalışması devam eden yukarıda belirttiğim köyler için geçerli. Diğer, Aydınlık ve Ortaköy gibi köylerde de 2B arazi çalışmaları Orman ve Su İşleri Bakanlığı yetkilileri ve Tapu Kadastro yetkilileri tarafından devam ediyor. Bu sonuçlandığında tarih vermek istemiyorum ama yıl sonuna bitmiş olacak. Öyle diyelim” dedi.

Defterdar Kemalettin Işık ise kendisini ziyarete gelen ve istişarelerde bulunan Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu’ya teşekkür etti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: