Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Ordu Üniversitesinde Nevruz Bayramı Kutlandı

Ordu Üniversitesinde Nevruz Bayramı Kutlandı

Ordu Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Türkeli Tarih Kulübü tarafından Nevruz Bayramı programı düzenlendi.

Cumhuriyet Yerleşkesinde gerçekleştirilen programa Rektör Vekili Prof. Dr. Fikri Balta, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ş. Metin Kara, Prof. Dr. Tevfik Noyan, Genel Sekreter Yusuf Yaman, Ziraat Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Tahsin Tonkaz, Fen Edebiyat Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Öznur Ergen Akçin, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Derya Bostancı, akademisyenler, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Türkeli Tarih Kulübü Başkanı Ferdi Kuzey Tuna, “Nevruz, Türk milletinin nesilden nesile taşıdığı barış ve bayram meşalesidir. Bu meşalenin altında birlik ve kardeşlik duyguları dostluk ve dayanışma hasretleri canlı bir şekilde var olmuştur. Türk milleti Nevruz’la birlikte yeni ve umut dolu günlerin geleceğine inanmış, buna güvenmiştir. Asırlar geçse de bu çok önemli tarihsel ve kültürel gerçek Türklüğün vicdan ve ruhunda bugüne kadar özenle korunmuş, hassasiyetle yaşatılmıştır. Aynı ülkelere odaklanmış, aynı hayallere dalmış, aynı acıya dayanmış, birlikte gülmüş birlikte ağlamış, kıtalar arasında zafer naraları atmış, Adriyatik’ten Çin Seddi’ne kadar derin izler ve hatıralar bırakmış büyük Türk milleti, Nevruz’a çok önemli anlamlar yüklemiştir. Tüm Türk-İslam dünyasının Nevruz Bayramı kutlu olsun.” dedi.

Üniversitemiz Öğrenci Konseyi Başkanı Mustafa Boran, “Nevruz asırlarca Türk-İslam coğrafyasında barışa, kardeşliğe, kucaklaşmaya ve sevgiye işaret etmiştir. Nevruz, birlik ve beraberliğin ateşini körükleyip fitne ve fesada geçit vermemektir. Bu kutlu bayramda bereket ve sevgi kenetlenmekte dayanışma ve yardımlaşma bütünleşmekte, saygı ve nezaket iç içe geçmektedir. Bilinmelidir ki Türk milletini bozguna uğratmak için fırsat kollayan iç ve dış mihraklar hiçbir zaman emellerine ulaşamayacak ve hak ettikleri cevabı alacaklardır. Biz Türk gençliği gerekirse Söğüt ocağında Ertuğrul Gazi oluruz, Kosova’da Murat, Erzurum’da Nene Hatun, İzmir’de Hasan Tahsin, Ankara’da Mustafa Kemal, İstanbul’da Fatih oluruz. Muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur.” şeklinde konuştu.

_DU_7298.JPG görüntüleniyor

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: