Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Ordu Üniversitesinde Kırım Tatarlarının Sürgünü Konferansı Verildi

Ordu Üniversitesinde Kırım Tatarlarının Sürgünü Konferansı Verildi
  • EĞİTİM / GENEL
  • 03 Mayıs 2018
  • Ordu Üniversitesinde Kırım Tatarlarının Sürgünü Konferansı Verildi için yorumlar kapalı
  • 568 KEZ OKUNDU

Ordu Üniversitesi Türkoloji Kulübü tarafından düzenlenen konferanslar kapsamında Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Kırımlı tarafından “Kırım Tatarlarının Sürgünü ve Günümüzde Kırım Tatarları” konulu konferans gerçekleştirildi.

Konferans öncesi Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Prof. Dr. Hakan Kırımlı ile Üniversitemiz Türk Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Abdullah Eren, Prof. Dr. Necip Fazıl Duru ve Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin Çelik’i makamında kabul etti. Üniversitemizde bu konferansın gerçekleştirilecek olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, ziyaretlerinden dolayı Prof. Dr. Hakan Kırımlı’ya teşekkür etti.

Ziyaret sonrası Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Konser Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Öznur Ergen Akçin, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Necip Fazıl Duru, akademisyenler, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Konferansta Rusların Türk ve Müslüman toplulukları yok etmeye yönelik politikalarının sonucu olarak Kırım Tatarlarının tarihleri boyunca yaşadıkları mecburi göçlerden bahseden Prof. Dr. Hakan Kırımlı, Rusya’nın Kırım tatarlarını ekonomik, dini, siyasi açıdan huzursuz ettiklerini ve göçe zorladıklarını ifade etti. Kırımlı, “Kırım ve tarihini konuşurken halen var olan acılarını da konuşmak gereklidir. Kırım’da yaşayan Tatarların tek bir kişi bile kalmayana kadar yapılan zorunlu göçte yüzlerce Tatar, Kırım’dan balık istifi ve insanlık dışı bir şekilde orta Asya’ya gönderilip aç susuz bırakıldılar ve çoğu yolda hayatını kaybetti. Dev dalgalar halinde Osmanlı İmparatorluğu’na akan Kırım tatarlarının bir kısmı da Ordu’ya geldi.” şeklinde konuştu.

Gerçekleştirilen program sonrası Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Öznur Ergen Akçin, Prof. Dr. Hakan Kırımlı’ya teşekkür belgesi takdim etti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: