Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi 25 Yaşında

Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi 25 Yaşında
  • EĞİTİM / GENEL
  • 20 Aralık 2017
  • Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi 25 Yaşında için yorumlar kapalı
  • 461 KEZ OKUNDU

Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesinin 25’inci kuruluş yılı düzenlenen etkinlikle kutlandı.

Kuruluş yılına özel düzenlenen etkinlik kapsamında gerçekleştirilecek olan “Süs Bitkileri” paneli öncesi Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kazankaya ve Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Baktır; Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç’ı makamında ziyaret etti.

Ziraat Fakültesi Şahin Dere Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programa Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Fikri Balta, Prof. Dr. Ş. Metin Kara, Prof. Dr. Tevfik Noyan, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tahsin Tonkaz, Ordu Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kemal Yılmaz,  akademisyenler, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tahsin Tonkaz, Ziraat Fakültesinin kuruluşundan bu zamana kadar geçen sürecini anlattı. Tonkaz, “Fakültemiz 1992 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesine bağlı olarak 8 yıl hizmet verdi. 2009 yılında Fen Edebiyat Fakültesi ek binasına taşınan ve 2017 yılında yeni binasına taşınarak eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürmeye devam etmektedir. Ne mutlu bizlere ki Fakültemizin 25’inci yılında Ziraat Fakültesi olarak inşa edilen binamıza taşınmış bulanmaktayız. Bu noktada Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Tarık Yarılgaç’a teşekkür ediyoruz. Fakültenin öğrenci ve akademisyen sayısı ile bölümlerinden bahseden Tonkaz, “Fakültemizin bölümlerinde tamamlanmış veya devam eden TÜBİTAK, SAN-TEZ ve diğer kurum kuruluşlar tarafından desteklenen projeleri bulunmaktadır. Üniversitemiz BAP birimince desteklenmiş 370 proje bulunmakta olup 80 projeye devam edilmektedir.” dedi. Tonkaz, “Bugün, Fakültemizin çeyrek asra varan eğitim öğretim sürecinin haklı gururunu taşıyoruz.  Değerli Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Tarık Yarılgaç’a ve öğretim elemanlarımıza vermiş oldukları desteklerden dolayı teşekkür ediyoruz.”dedi.

Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, “ Ziraat mühendisleri; tarımsal üretimi artırmak amacıyla bilimsel bilgiyi kullanarak üretim süreçlerini düzenleyen ve denetleyen, doğal kaynakları insanlara yararlı hale getirmek için gerekli çalışmaları yapan, tarımın planlanması, projelenmesi ve yönlendirilmesinde sorumluluk sahibi olan, hammaddeleri insanlara yararlı hale getirmek için çalışmalar yapan teknik elemanlardır. Kendini iyi yetiştiren, bilgiyle donanımlı ziraat mühendislerimizin istihdam gibi bir sorunu bulunmamaktadır. Ziraat mühendisliği stratejik öneme sahip olan geleceğin mesleğidir. İnsanlar yaşadığı müddetçe hem beslenme hem giyim gibi ihtiyaçları olacak ve bu ihtiyaçların karşılanmasında insan beslenmesi ne kadar vazgeçilmezse ziraat mühendisliği mesleği de insanlık için aynı derecede vazgeçilmezdir. Bu bağlamda fakültelerimizde lisans ya da lisansüstü eğitimi alan öğrencileri daha donanımlı şekilde yetiştirmek ve genç araştırıcılarımıza doğru bir şekilde rehberlik etmek büyük bir sorumluluk gerektirmektedir. Bu sorumluluk bilinciyle yüzlerce bilimsel çalışma yürüten ve Ordu Üniversitesinin kuruluşunda yer alan Ziraat Fakültemiz, güçlü akademik ve idari kadrosu ile ülkemizin en önde gelen ziraat fakülteleri arasındadır. Ziraat Fakültemiz, Üniversitemizin amiral gemisi konumunda ve bu konumu hak edecek birçok bilimsel çalışmaya imza ataktadır. Kurulduğu günden itibaren binlerce araştırma projesi yürüten Ziraat Fakültesi, yetiştirdiği yüzlerce ziraat mühendisi, gıda mühendisi ve peyzaj mimarı yetiştirmiş ve bu önemli görevi yerine getirmeye de devam edecektir. Bu önemli gün vesile ile bizleri bir araya getiren Fakülte yönetimine, akademisyenlerimize ve öğrencilerimize teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum. ” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından Ziraat Fakültesinin 25 yıllık gelişim sürecini anlatan sinevizyon gösterimi ile Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi tarafından hazırlanan müzik dinletisi gerçekleştirildi. Dinleti sonrası meslekte 25 yılını dolduran öğretim üyelerine plaket takdimi yapıldı.

Plaketleri, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tahsin Tonkaz’a Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Baktır; Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tayfun Aşkın’a Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ceyhan Tarakçıoğlu; Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Damla Bender Özenç’e Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ş. Metin Kara; Bitki Koruma Bölüm Başkanı Doç. Dr. Onur Kolören’e Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kazankaya takdim etti.

25’inci kuruluş etkinliği kapsamında geçekleştirilen “Süs Bitkileri” paneli öncesi konuşma yapan Ordu Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kemal Yılmaz, “  Dünya nüfusu her geçen gün artıyor. Şu an 7.6 milyar olan dünya nüfusunun 2050 yılında 9.8 milyara ulaşacağı tahmin edilmektedir. Artan bu nüfus ile birlikte gıda gereksinimi de artış göstermektedir. Bu gıda ihtiyacının karşılanması noktasında da biz ziraat mühendislerine çok büyük iş düşmektedir. İçinde bulunduğumuz yüzyılın stratejik sektörünün tarım sektörü olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Tarım arazileri her geçen yıl yapılaşmadan dolayı azalmaktadır. Artan nüfusun gıda gereksinimini karşılamamız için biz ziraat mühendislerinin çok çalışması gerekmektedir. Ordu Üniversitemiz 25 yıllık süreçte küçük bir binadan modern bir yapıya kavuşarak sadece Ziraat Fakültesi değil tüm birimler bazında kurulduğu yıldan bugüne büyük bir gelişme göstermiştir. Ordu Üniversitesinin bu günlere gelmesinde katkı sunan başta Rektörümüz Prof. Dr. Tarık Yarılgaç’a ve tüm personeline teşekkür ediyorum.” dedi.

“Süs Bitkileri” konulu panelin başkanlığını Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Baktır, panelistler Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kazankaya, Üniversitemiz Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Murat Yeşil gerçekleştirdi. Panelde, süs bitkileri yetiştiriciliğinin önemi ve ticaretine ilişkin konular ele alındı. Ayrıca Üniversitemiz ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi kampüslerindeki peyzaj uygulamaları örnekleri, peyzajda hangi bitkilerin kullanıldığına yönelik birçok bilgi verildi.

Panel sonrası Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Baktır’a; Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tahsin Tonkaz Yrd. Doç. Dr. Murat Yeşil’e plaketlerini takdim etti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: