Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Ordu Üniversitesinde Engelsiz Spor Şenlikleri Gerçekleştirildi

Ordu Üniversitesinde Engelsiz Spor Şenlikleri Gerçekleştirildi
  • EĞİTİM / GENEL
  • 14 Mayıs 2018
  • Ordu Üniversitesinde Engelsiz Spor Şenlikleri Gerçekleştirildi için yorumlar kapalı
  • 550 KEZ OKUNDU

Ordu Üniversitesi Engelliler Haftası kapsamında Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Engelli Birimi tarafından “Engelsiz Spor Şenlikleri” düzenlendi.

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tevfik Noyan, Ünye Bedensel Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı Nihat Yerlikaya, akademisyenler ve idari personeller ile öğrenciler ve davetliler katıldı.

Görme engelli Rıdvan Çelik’in Braille alfabesi ile yazılmış olan programın sunuculuğunu yaptığı etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, “Toplum içerisinde önemli bir nüfusu oluşturan engelli vatandaşlarımızın çalışma hayatı, eğitim, sağlık ve sosyal haklardan yeterince yararlanmaları devlet kurumlarının öncelikli hedefleri arasında yer almaktadır. Bu kapsamda sosyal devlet olmanın da bir gereği olarak eğitim, sağlık, istihdam haklarına ait hizmetler engelli vatandaşlarımıza sunulmaktadır. Bu bağlamda bizler her bireyin potansiyel bir engelli adayı olduğunu bilerek sürdürdüğümüz yaşamımızda özel bireylerin her alanda daima yanındayız. Ordu Üniversitesi yönetimi olarak özel gereksinimleri olan bireyleri sosyal hayata katmayı hedefleyerek 10. kuruluş yılımızda Özel Olimpiyatlar Bölge Oyunları’nı büyük bir katılımla Üniversitemiz bünyesinde gerçekleştirmiştik. Bu ve buna yönelik çalışmalardaki temel amacımız, özel insanlarımızı dar sınırlardan çıkarıp yaşamın akışı içine çekerek diğer bireylerle spor ve sosyal alanlarda bir araya gelmelerini sağlamaktır. Bununla birlikte açılışını 15 Aralık 2017 tarihinde gerçekleştirmiş olduğumuz Emin Çetinceviz Merkezi Kütüphane binası içerisinde görme, işitme ve konuşma engelli öğrencilerimiz için özel alanlar bulunmaktadır. Kurum olarak bu ve benzeri çalışmalarla özel bireylerin yaşamlarını kolaylaştırmaya aday bir üniversite olmaya devam etmekteyiz.” şeklinde konuştu.

Engelli vatandaşların hayatın her alanında faal olabilmelerini, üretime katılabilmelerini, sosyal yaşamda hak ettikleri yeri edinebilmelerini sağlayacak çalışmalar yapmanın toplumsal sorumluluk sahibi her kurumun önceliği olması gerektiğini belirten Rektör Yarılgaç, “Erken yaşlardan itibaren nitelikli eğitim imkânıyla buluşturduğumuz özel gereksinime ihtiyaç duyan insanlarımızı ilerleyen yaşlarında bağımsız yaşam becerileri kazanmaları ve sergiledikleri başarılar göğsümüzü kabartırken onlara daha müreffeh bir yaşam sunma azmi ve kararlılığımızı muhafaza edeceğiz. Dünya Engelliler Haftası vesilesiyle, akademik birikimimizi ve alt yapı imkânlarımızı engelli vatandaşlarımız için seferber etmeye devam edeceğimizin bilinmesini istiyor, yürüttüğümüz örnek niteliğindeki çalışmalarla bütün sorunların ortadan kaldırılmasına yardımcı olmaya gayret edeceğimizin altını çiziyorum.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Rektör Yarılgaç, Ünye Bedensel Engelliler Spor Kulübü tarafından düzenlenen “Okçuluk, Bilek Güreşi ve Masa Tenisi” ve Üniversitemiz personelleri ile Görme Engelliler Derneği arasında düzenlenen futbol müsabakasına katıldı. Etkinlik, görme engelliler golball müsabakası, fiziksel engelliler zeybek gösterisi ve Ordu Bedensel Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü ile Medicalpark Samsun Engelligücü takımları arasında basketbol müsabakaları ile devam etti.

Gerçekleştirilen program sonrası Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç Ünye Bedensel Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı Nihat Yerlikaya’ya, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tevfik Noyan Ordu Görme Engelliler Derneği üyesi Özen Kontaş’a, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Ayhan Dever programın sunuculuğunu gerçekleştiren Rıdvan Çelik’e teşekkür belgesi takdim etti.

Engelsiz Spor Şenlikleri’nin ikinci gününde Morfoloji binası Konferans Salonu’nda işaret dili ile İstiklal Marşı, engelli bireyler için hazırlanan kısa film gösterimi, şiir dinletisi, Ünye Ticaret Borsası Özel Eğitim Uygulama Merkezi tarafından kısa film ve semazen gösterimleri yapılıp engelli materyalleri sergisinin gösterimi gerçekleştirilecek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: