• DOLAR
  %0,64
 • EURO
  %0,11
 • ALTIN
  %0,40
 • BIST
  %-0,75
Öğretmenlere Gıda Güvenilirliği ve Hijyeni Anlatıldı

Öğretmenlere Gıda Güvenilirliği ve Hijyeni Anlatıldı

Ordu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde Ordu Kültür Sanat Merkezinde Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği kapsamında öğretmenlere yönelik hijyen eğitimi gerçekleştirildi. Eğitim, İlimizde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün, yaygın ve özel eğitim kurumlarında çalışan, en az lisans düzeyinde eğitim almış ve Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından belirlenmiş 315 […]

Ordu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde Ordu Kültür Sanat Merkezinde Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği kapsamında öğretmenlere yönelik hijyen eğitimi gerçekleştirildi.

Eğitim, İlimizde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün, yaygın ve özel eğitim kurumlarında çalışan, en az lisans düzeyinde eğitim almış ve Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından belirlenmiş 315 öğretmen katılmıştır.

Düzenlenen toplantıya Ordu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kemal YILMAZ ve Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürleri ve öğretmenler katıldı.

Programın açılış konuşmasın yapan İl Müdürü Kemal YILMAZ; “Bakanlığımızca, 5 Şubat 2013 tarihinde “Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği” yayımlanmıştır. Yönetmeliğin amacı; Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim ve öğretim kurumları bünyesinde faaliyet gösteren yemekhane, kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerinin özel hijyen şartlarına, gıda güvenirliğine ve resmi kontrolüne ilişkin kuralları belirlemektir. 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu gereği, gıda zincirinin tüm aşamalarında tüketici sağlığının korunması ve güvenilir gıda arzının sağlanması Bakanlığımız sorumluluğundadır. İlimizde gıda güvenilirliğinin sağlanması, sağlığın ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, amacıyla gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetleri Müdürlüğümüzce hassasiyetle yürütülmektedir. Bu amaçla ilimizde 2016 yılında 10.000′ in üzerinde gıda denetimi gerçekleştirdik ve 600 gıda numunesi aldık. Yine Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda bulunan kantin ve yemekhanelerin ayrıca okul çevresinde gıda satışı yapan ve/veya toplu tüketime sunan işyerleri ile söz konusu yerlerde satışa sunulan gıda maddelerinin ilgili mevzuata uygunluğunun denetlenmesine özen gösterilmektedir. Millî Eğitim Müdürlüğü personelinin ilgili mevzuat, gıda güvenilirliği ve hijyen konularındaki eğitimleri İl Müdürlüğümüzce verilmektedir. Bugün burada bu eğitimi alan öğretmenlerimiz, bulundukları okullardaki yemekhane, kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerinin denetimlerini yapacaklar, yapılan denetimlerle ilgili olarak tespitlerini İlçe Müdürlüklerimiz ile paylaşacaklardır. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın güvenilir gıdaya erişimini sağlamak amacıyla yaptığımız çalışmalar siz değerli öğretmenlerimizin katkılarıyla daha da artacaktır. Sizlerin yapacağı denetimleri ve katkıları önemsiyoruz. ” demiştir.

İl Müdürü Kemal YILMAZ’ın konuşmasının ardından Gıda ve Yem Şube Müdürü Şaban AKPINAR “Gıda Mevzuatı ve Gıda İşletmecisinin Sorumlulukları”, Veteriner Hekim Recai VURAL ise “Gıda Güvenilirliği ve Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği “konulu sunumlarını yaptılar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır