Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Öğrenciler Ordu Üniversitesinden Memnun

Öğrenciler Ordu Üniversitesinden Memnun
  • EĞİTİM / GENEL
  • 01 Ağustos 2017
  • Öğrenciler Ordu Üniversitesinden Memnun için yorumlar kapalı
  • 270 KEZ OKUNDU

Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması (TÜMA) 2017 raporunun sonuçlarına göre lisans öğrencilerinin “genel memnuniyet” sıralamasında geçen yıl 108’inci sırada olan Ordu Üniversitesi bu yıl 83’üncü sıraya yükseldi.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Engin Karadağ ve Prof. Dr. Cemil Yücel tarafından ilk olarak 2016 yılında gerçekleştirilen araştırma bu yıl da tekrar edildi. Üniversite Araştırma Laboratuvarı (ÜniAr) tarafından Türkiye genelindeki 108 devlet ve 56 vakıf olmak üzere toplamda 164 üniversitenin dahil edildiği araştırmada 13 bin 694 öğrenci yer aldı. Lisans düzeyindeki öğrencilerin memnuniyet düzeylerinin ölçüldüğü araştırmada geçen yıl 108’inci sırada olan Üniversitemiz bu yıl 25 basamak yükselerek 83’üncü sıraya yerleşti. Devlet üniversiteleri arasında ise 2016 yılında 62’nci sırada olan yerini bu yıl 53’üncü sıraya yükseltti.

Üniversite öğrencilerinden geri bildirimler toplayarak Türk Yükseköğretim Sisteminin gelişimine katkı sağlamayı amaçlayan Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması, üniversite (TÜMA) öğrencilerinin deneyimlerini ve memnuniyetlerini anlama, öğrenci deneyimini zenginleştirmek ve üniversiteleri daha öğrenci merkezli uluslararası bir üniversite olma yolunda bir yol gösterici olması açısından önem taşıyor. Temel amacı Türkiye’deki öğrencilerin üniversitelerinden tatmin olma düzeylerini belirlemek ve bu kapsamda üniversiteleri öğrencilerin tatminkârlık düzeylerine göre sıralamak olan TÜMA, öğrencilerin üniversitelerindeki eğitim ve öğretimden, bulundukları üniversitenin yerleşkesinden ve bu yerleşkedeki yaşamdan kendilerine sağlanan akademik destek ve ilgiden, üniversitenin yönetim ve işleyişinden memnuniyetleri, üniversitelerindeki öğrenme imkân ve kaynaklarının zenginlik düzeyinden, kendilerine üniversitelerince sunulan kişisel gelişim ve kariyer desteği olanaklarından memnuniyetlerini araştırmaktadır.

Konuyla ilgili olarak Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, “Ordu Üniversitesi, eğitim faaliyetleri ve yürüttüğü bilimsel araştırmalarla bulunduğu şehre, bölgesine, ülkesine ve tüm insanlığa katkı sağlamayı görev olarak kabul etmektedir. Bu tür verilere dayalı araştırmalar, öğrencilerin üniversite deneyimleri ve yükseköğretim kurumlarında yapılan çalışmalarla ilgili olarak bütün paydaşlara geniş bir bakış açısı sağlamaktadır. Ayrıca bütün bu bulgular, öğrencilerin ihtiyaçlarının karşılanmasında üniversitelerin ne kadar tatmin edici olduğu hakkında da bir fikir sunmaktadır. Öğrencilerin deneyimleri öğrenci memnuniyetinin önemli bir göstergesi olmakla birlikte, memnuniyet eğitim deneyiminin tatminkâr olup olmadığının sadece bir bölümünün resmini bize sunmaktadır. Bu çalışmanın üniversitelerin, aday öğrencilerin, velilerin ve politika yapıcıların veri ihtiyacını gidermeye katkıda bulunacağını ümit etmekteyiz. Üniversitelerle ilgili yapılan birçok değerlendirme araştırmasında olduğu gibi kurumumuzun bu araştırmada da yerini üst sıralara taşıması süreç içerisinde bizlere doğru adımlar attığımızı göstermektedir. Elde edilen bu başarı, akademik ve idari personelimizin olağanüstü çalışmalarının ve gayretlerinin doğal bir sonucudur. Bu vesileyle Üniversitemizin gelişimine katkı sunan değerli akademik ve idari personelimize teşekkürlerimizi sunuyoruz.” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: