• DOLAR
  %2,24
 • EURO
  %2,89
 • ALTIN
  %2,51
 • BIST
  %0,60
Nurettin Canikli, Yine Rahat Durmuyorlar Bunlar dedi

Nurettin Canikli, Yine Rahat Durmuyorlar Bunlar dedi

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, serbest piyasada düşen fındık fiyatlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu, fındık fiyatlarının tekrar inişe geçmesi üzerine Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ile bir görüşme daha gerçekleştirdi. Akarsu “Sayın Bakanım geçtiğimiz haftalarda siz Ordu’ya gelip gittikten sonra Ordu Ticaret Borsasında 10 Liraya çıkan fiyatlar bugün yine 9,50’ye geriledi. Fındık […]

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, serbest piyasada düşen fındık fiyatlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.
Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu, fındık fiyatlarının tekrar inişe geçmesi üzerine Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ile bir görüşme daha gerçekleştirdi.
Akarsu “Sayın Bakanım geçtiğimiz haftalarda siz Ordu’ya gelip gittikten sonra Ordu Ticaret Borsasında 10 Liraya çıkan fiyatlar bugün yine 9,50’ye geriledi. Fındık üzerinde oynanan oyunlar devam ediyor” dedi.
Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’de, “Yine rahat durmuyor bunlar, ne gerekiyorsa yapılacak” dedi.

Canikli, bu noktada en uç alınacak tedbirin doğrudan alım yöntemi olduğunu dile getirerek, “Bunun daha ötesi yok. Arz fazlası özellikle böyle bir durum söz konusu olduğunda, arz fazlasının doğrudan alınarak orada fiyatın regüle edilmesi ve aşağı gelmesinin engellemesi. Bu son derece önemli. Bu güne kadar biz bu yöntemi defalarca kullandık. Hem de en büyük boyutlarda kullandık. 2007-2008 yıllarında hakikaten yılda bir buçuk milyar liralık fındık aldık piyası regüle etmek için. Dolayısıyla takip ediyoruz. İzliyoruz. Bu konuda kararlılığımızı da ifade ediyoruz. Özellikle spekülasyonlar yapmak isteyenler varsa onlara yönelik olarakta devletimizin ve hükümetimizin kararlılığını her fırsatta ifade ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Müdahale alımın arz fazlasının ortaya çıktığı dönemlerde olabileceğini aktaran Canikli, “Önümüzde sezon geldiğinde bakılacak. Fiyat kabul edilemez seviyeye düşerse o zaman her türlü yöntem denenecek. Doğrudan müdahale alımı da olmak üzere her türlü yöntem denenecek. Kesinlikle çiftçimizin, üreticilerimizin mağdur olmayacağı bir fiyat her zaman sağlanacaktır.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır