• DOLAR
  %0,37
 • EURO
  %-0,14
 • ALTIN
  %-0,14
 • BIST
  %-0,42
Muhtarlar Mirasa Konu Tarım Araziler Hakkında Bilgilendirildi

Muhtarlar Mirasa Konu Tarım Araziler Hakkında Bilgilendirildi

Altınordu İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık  Müdürlüğü 5403 Sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında 6537 sayılı Kanun 15.05.2014 tarihinde yürürlüğe giren kanun hakkında muhtarlara  bilgilendirme yaptı. Bu Kanunla; toprağın korunması, geliştirilmesi, tarım arazilerinin sınıflandırılması, asgari tarımsal arazi ve yeter gelirli tarımsal arazi büyüklüklerinin belirlenerek bölünmelerinin önlenmesini sağlayacak usul ve esasların belirlenmesi […]

Altınordu İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık  Müdürlüğü 5403 Sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında 6537 sayılı Kanun 15.05.2014 tarihinde yürürlüğe giren kanun hakkında muhtarlara  bilgilendirme yaptı.

Bu Kanunla; toprağın korunması, geliştirilmesi, tarım arazilerinin sınıflandırılması, asgari tarımsal arazi ve yeter gelirli tarımsal arazi büyüklüklerinin belirlenerek bölünmelerinin önlenmesini sağlayacak usul ve esasların belirlenmesi amaçlanmıştır. İlgi kanun kapsamında 31 Aralık 2014 tarih ve 29222 sayılı Resmi Gazete’de Tarımsal Arazilerin Mülkiyetinin Devrine İlişkin Yönetmelik yayımlanmış ve söz konusu yönetmelikle tarımsal arazilerin devri, miras yolu ile intikali, değerlemesi, ehil mirasçıya ait kriterlerin tespitine ilişkin usul ve esaslar belirlenmiştir.

Bu kapsamda konunun daha iyi anlaşılabilmesi ve üreticilerimize doğru aktarılabilmesi amacıyla tüm ilçelerimizde muhtarlarımıza yönelik bilgilendirme toplantıları yapılmıştır.  Bu toplantıların sonuncusu Altınordu İlçemizdeki Muhtarlara yönelik olarak gerçekleştirilmiştir. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık  Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen toplantıya Arazi Edindirme Şube Müdürü Tolga ARAS, Altınordu İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdullah ÖZTÜRK ve Altınordu ilçesi muhtarları katıldılar.

Muhtarlara yönelik düzenlenen toplantıda kanunun getirdiği yeni düzenlemeler, mirasa konu tarım arazilerinde mülkiyet devrinin nasıl yapılacağı, tarım arazilerinin bölünmesinin önüne geçilmesi ve tarım arazilerinin satış yoluyla mülkiyet devri konularında ayrıntılı olarak bilgi verildi.

Düzenlenen toplantı muhtarların soruları cevaplandırılarak son bulmuştur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır