• DOLAR
  %0,09
 • EURO
  %0,16
 • ALTIN
  %-0,24
 • BIST
  %0,17
Milletvekili Taşcı, Avrupa Bir An Önce Eski Ayarlarına Geri Dönmelidir

Milletvekili Taşcı, Avrupa Bir An Önce Eski Ayarlarına Geri Dönmelidir

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi adına Brüksel’de bulunan Ordu Milletvekili Ergün Taşcı, Avrupa Parlamentosu’nda düzenlenen konferansta söz aldı. Avrupa Parlamentosu’na ‘Avrupa çifte standarttan bir önce vazgeçerek eski ayarlarına geri dönmelidir.’ diye seslenen Ordu Milletvekili, Türkiye’de yapılan halk oylaması öncesinde Avrupa’da yaşanan olaylarda Avrupa’nın ciddi bir demokrasi zaafı göstererek kendi savunduğu değerlere aykırı […]

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi adına Brüksel’de bulunan Ordu Milletvekili Ergün Taşcı, Avrupa Parlamentosu’nda düzenlenen konferansta söz aldı. Avrupa Parlamentosu’na ‘Avrupa çifte standarttan bir önce vazgeçerek eski ayarlarına geri dönmelidir.’ diye seslenen Ordu Milletvekili, Türkiye’de yapılan halk oylaması öncesinde Avrupa’da yaşanan olaylarda Avrupa’nın ciddi bir demokrasi zaafı göstererek kendi savunduğu değerlere aykırı düştüğünü ifade etti.

PKK terör örgütü mensuplarının Avrupa sokaklarında her türlü pervasızlığı yaparken ve elebaşlarının telekonferansla örgüt toplantılarına katılmasına göz yumulurken, Türkiye Cumhuriyeti Devleti bakanlarının Avrupa’ya girişine dahi izin verilmemesini izah etmenin mümkün olmadığını vurgulayan Taşcı: ‘Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) Türkiye’ye gönderdiği gözlemci heyetinde bazı heyet üyelerinin bölücü terör örgütü mensupları ile çekilmiş fotoğrafları varken hiç kimse bize bu raporun objektif bir rapor olduğunu söylemesin. Zira bahse konu heyetin Türkiye’ye önyargılarla geldiği, nesnellik ve tarafsızlık ilkelerini dikkate almadığı çok açıktır. Avrupalı dostlarımız bu konuları samimiyetle değerlendirmek durumundadır. Türkiye’nin bir yandan 3,2 milyondan fazla mülteciye kucak açarken ve hain terör örgütleriyle mücadele ederken, aynı zamanda tüm Avrupa’nın ve yakın çevresinin güvenlik ve istikrarına katkı sağladığı unutulmamalıdır.’ şeklinde konuştu.

Konuşmasında, Türkiye’nin AKPM tarafından denetime alınmasına da değinen Taşcı, ‘2004 yılından bu yana denetim sonrası diyalog sürecinde bulunan ülkemizin yeniden denetime alınması kararını, AB adına talihsizlik olarak nitelendiriyoruz. Yerleşik usullerin dışında siyasi saiklerle alınan bu haksız kararı kabul etmiyoruz.’ ifadelerine yer verdi.

Yerli ve yabancı bazı basın kuruşlarına da açılamalarda bulunan Ordu Milletvekili, Avrupa’daki birçok siyasinin, halk oylamasıyla ilgili hayır cephesinin kazanmasına dair beyanlarını akla ziyan bir durum olarak nitelendirerek, ‘Avrupalı dostlarımızla birçok konu üzerinde konuşma fırsatı bulduk. Türkiye’nin siyasal yönetiminde çok önemli ve köklü bir değişim olduğunu, bu konuda yepyeni bir sayfanın açıldığını ve bu noktadan sonra milletin göstermiş olduğu iradeye herkesin saygı göstermesi gerektiğini kendilerine ifade ettik. Türkiye’deki Anayasa değişikliği halk oylaması, Avrupa’da hiç olmadığı kadar, % 85’in üzerinde bir katılımla gerçekleşmiştir. Çok demokratik bir ortamda gerçekleşen halk oylaması, TBMM’de grubu bulunan tüm partilerin temsilcileri tarafından baştan sonra takip edilmiştir. Bu demokrasi şölenine içeride ve dışarıda maalesef gölge düşürmek isteyenler olduğunu da hayretle izliyoruz.’ diye konuştu.

Avrupa’da ırkçılığın ve yabancı düşmanlığının her geçen gün toplumu sardığını ifade eden Milletvekili Taşcı, ‘Bizler farklılıklarımızı bir tehdit değil, zenginlik olarak gören bir medeniyetin mensuplarıyız. Türkiye demokratik ve hukukun üstünlüğüne her zaman inanan bir ülke olmuş ve Avrupa’nın demokratik değerlerine her zaman destek vermiştir. Tüm bu olup bitenlere rağmen biz her zaman Avrupa ile olan ilişkilerimizi geliştirmek ve daha da güçlendirmek adına iyi niyetimizi ortaya koyuyoruz. Bu nedenle, Avrupalı dostlarımızdan da aynı hassasiyetle adil ve samimi davranışlar bekliyoruz. Karşılıklı verilen sözlerin süratle neticelendirilmesini istiyoruz.’ diyerek sözlerini tamamladı.

Brüksel’deki programına büyükelçilik ziyareti ile devam eden Taşcı, Belçika’da yaşayan vatandaşlarımızla da bir araya geldi. Başta Belçika’da olmak üzere Avrupa’nın tüm ülkelerinde yaşayan soydaşlarımıza halk oylaması öncesindeki cesaretleri, demokrasiye olan inançları ve anayasa değişikliğine vermiş oldukları destekten dolayı çok teşekkür ediyorum diyen Ergün Taşcı, Halk oylaması öncesinde her gittiğim yerde ‘Güçlü bir evet hadsizlere en güzel cevap olacaktır.’ demiştim. Güçlü bir evet ile Türkiye’nin aydınlık geleceğine yön veren siz değerli soydaşlarımı en kalbi duygularımla selamlıyorum.’ ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır