Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Metin Gündoğdu, TBMM Genel Kurulunda konuştu

Metin Gündoğdu, TBMM Genel Kurulunda konuştu
  • GENEL / SİYASET
  • 14 Aralık 2017
  • Metin Gündoğdu, TBMM Genel Kurulunda konuştu için yorumlar kapalı
  • 214 KEZ OKUNDU

AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, TBMM Genel Kurulunda AK Parti Grubu Adına TİKA’nın 2018 bütçesi üzerine konuşma yaptı.

Gündoğdu’nun Konuşması Şu Şekilde; “Ayrı coğrafyalarda, aynı imza sloganıyla hizmet eden TİKA, kurulduğu 1992 yılından bu yana Adriyatik’ten Çin Seddi’ne kadar tüm gönül coğrafyamızın kalkınma çalışmalarına destek olmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadesiyle “Dünyanın her yerine uzanıp, nerede dertli varsa, oraya gidip yardımda bulunmayı ilke edinen TİKA’nın faaliyetlerinin merkezinde daima insan vardır. Din, dil, ırk ayrımı gözetmeden bayrağımızı ve aziz milletimizin samimiyetini kıtalar ötesine taşıyan TİKA, ülkemizin stratejik ve önemli kurumlarından biridir.”

“Merhum, üstad Nurettin Topçu’nun dediği gibi, “3 hakimin hükmünde hata aranmaz; Kalbin, Kaderin ve Ölümün… Millet olarak her daim kalbimiz kardeşlik, iyilik ve merhamet duygusuyla hareket etmiştir. Türk milletinin kaderi Orhun’un suyundan içip, Fırat ve Dicle’nin kenarında otağı kurmak olmuştur. Şanlı tarihimiz boyunca hiçbir zaman ölümden korkmamış, 15 Temmuz’da olduğu gibi vatan için tarih yazmışızdır.”

“TİKA, bayrağımızı gönül coğrafyamızda dalgalandıran, aziz milletimizin tarih boyunca kaderi olan, mazlumlara uzanan kardeşlik elidir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti TİKA eliyle 5 kıtada 54 ülkede, 56 program koordinasyon merkezinden 150 ülkeye ulaşmaktadır. Büyüyen ekonomimiz sayesinde, ülkemizin imkânlarının artmasıyla faaliyet gösterdiği alanları her geçen gün genişleten TİKA, Türkiye’nin Türkiye’den büyük olduğunu kanıtlamaktadır. TİKA, kuruluş felsefesinin bir gereği olarak Türk Dünyası ile işbirliğini daima ileriye taşıyacak önemli projeler gerçekleştiren, Türkiye Cumhuriyeti’nin sınır ötesindeki sancağıdır. TİKA’nın gönül coğrafyamızda hayata geçirdiği ve bayrağımızı dalgalandırdığı hizmetlerinden bazıları şunlar;” -Kırgızistan’da tamamlanmak üzere olan Kırgız-Türk Dostluk Hastanesi… -Moğolistan’daki Bilge Tonyukuk Anıtı bölgesindeki Türk-Moğol ortak arkeolojik kazı alanı ve müze inşaatı.

– Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Tarafından Hizmete Açılan, Somali-Türkiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi

-Afganistan’daki Şibirgan Afgan-Türk Dostluk Çocuk Hastanesi

-Kosova’da Merkez Üniversite Kliniği ve Hastane Hizmetleri Yoğun Bakım Kliniği Kurulumu Projesi

– Romanya Mecidiye’deki Kemal Atatürk Ulusal Koleji

-Arnavutluk’taki çocuk diyaliz merkezi gibi bir çok konuda ve alanda yatırım yapmaktadır.

“Sözde medeni devletlerin başlattığı Sömürgecilik furyası sırasında Afrika ve Ortadoğu ile zayıflayan ilişkilerimiz bugün TİKA aracılığı ile sağlamlaşmakta ve her alanda ilişkilerimiz gelişmektedir. Kalkınma işbirliği yanında kültürel işbirliği de Hükümetimizin önemli öncelikleri arasındadır. TİKA kültürel alanda da, medeniyet coğrafyamızda üzerine düşeni layıkıyla yerine getirmektedir. Bu çalışmalar saymakla bitmez, Fakat birkaç örnek vermek isterim.”

-Etiyopya’nın Harar kentinde Müslümanların ilk hicretine kucak açan Habeş Hükümdarı Necaşi’nin türbesi de yine TİKA tarafından ihya edilmektedir.

-Ürdün’de Sultan Abdülhamit Han’ın yadigârı olan Hicaz Demiryolu üzerinde bulunan Amman Tren İstasyonu’nun yenilenmesi ve yeni bir müze binası inşası çalışmaları ise başlatılmıştır.

“Görüldüğü üzere Hükümetimiz, milletimizin medeniyeti ve tarihi ile olan bağını hamasi bir şekilde değil somut projelerle güçlendirmektedir. Bu kıymetli çalışmalar artarak devam edecektir. Hizmetlerin hayata geçmesinde emeği olan TİKA’dan sorumlu Başbakan Yardımcımıza, TİKA Başkanı ve çalışanlarına, bayrağımızın dalgalandığı ülkelerde milletimizi temsil eden koordinatörlerimize, özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyor, TİKA’nın 2018 bütçesinin devletimiz ve milletimiz için hayırlar getirmesini hayırlı olmasını diliyorum.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: