• DOLAR
  %-0,54
 • EURO
  %0,46
 • ALTIN
  %0,70
 • BIST
  %-0,05
KFMİB, Bu Kampanyalar  Maksatlı ve Kasıtlıdır

KFMİB, Bu Kampanyalar Maksatlı ve Kasıtlıdır

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği içinde fındık kullanılan ürünler hakkında ortaya atılan iddialara ilişkin açıklama yayınladı. KFMİB’den yapılan yazılı açıklamada, başta fındık olmak üzere, içinde tarım ürünlerinin kullanıldığı çeşitli tüketim maddeleri hakkında, kesin bilimsel araştırma verilerine dayanmadan yapılan mesnetsiz açıklama ve karalama kampanyalarını büyük bir üzüntü ile izledikleri ifade edildi. Yapılan açıklamalarla ortaya atılan […]

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği içinde fındık kullanılan ürünler hakkında ortaya atılan iddialara ilişkin açıklama yayınladı.
KFMİB’den yapılan yazılı açıklamada, başta fındık olmak üzere, içinde tarım ürünlerinin kullanıldığı çeşitli tüketim maddeleri hakkında, kesin bilimsel araştırma verilerine dayanmadan yapılan mesnetsiz açıklama ve karalama kampanyalarını büyük bir üzüntü ile izledikleri ifade edildi.

Yapılan açıklamalarla ortaya atılan iddiaların başta Türk fındığı olmak üzere tarıma ve sanayiye zarar verdiği vurgulanan açıklamada, şöyle denildi:

“Özellikle bilimden ziyade, şov ile iştigal eden popüler tıp çevrelerinin açıklamaları ile milli sanayimizin de suçlanması, tarımsal ürünlerimiz, üreticilerimiz ve ekonomimiz açısından son derece zarar vericidir. Tarım ürünleri, ancak tarıma dayalı sanayi ürünleri içinde girdi olarak işlenmek yolu ile değer kazanabilir. Tarımda yüksek katma değer elde edebilmek sadece bu sayede mümkün olabilir. Özellikle dünya üretiminde açık ara birinci konumumuzu koruduğumuz Türk fındığının da içinde kullanıldığı krema, çikolata ve benzeri ürünler bazında (fındıkla ilgili olmasa da) sürdürülen kampanyalar bilgisizce ve ön yargı sonucudur.”

Bu iddiaların ülke ekonomisi açısından tehlikeli sonuçlar doğurabilecek boyutlarda olduğu da kaydedilen açıklamaya, KFMİB şöyle devam etti:

“Bu durum, stratejik milli ihraç ürünümüz fındık ile bağlantılı yüz binlerce üretici ailemiz ve ülke ekonomimiz açısından da çok tehlikeli sonuçlar doğurabilecek boyuttadır. Unutmayalım ki; yurt içinde ve yurt dışında fındık kullanarak son tüketiciye çeşitli ürünler arz eden her kuruluş, ülkemiz ve üreticilerimizin de ortağıdır. Basınımız ve sorumluluk duyan bütün kesimlerin hiçbir bilimsel temeli olmayan, şüphe ve vehim kaynaklı olduğu kadar spekülasyonlara da açık isnatlara asla itibar etmemesi milli menfaatlerimiz açısından önem arz etmektedir. Tüketicilerimize ise; devletimizin halkımızın sağlığı konusundaki hassasiyetine güvenmelerini, yalnızca resmi kuruluşlardan yapılacak açıklamaları ve teyitli bilimsel araştırma sonuçlarını dikkate almalarını, bunların dışındaki kampanyalara itibar etmemelerini tavsiye ediyoruz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır