Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Kemal Yılmaz,Fındıkta verimi artırmalıyız

Kemal Yılmaz,Fındıkta verimi artırmalıyız
  • GENEL
  • 24 Şubat 2017
  • Kemal Yılmaz,Fındıkta verimi artırmalıyız için yorumlar kapalı
  • 458 KEZ OKUNDU

Ordu Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kemal Yılmaz, “fındıkta kalite ve verim ile birlikte ülkemize giren döviz miktarını da artırmalıyız” dedi.

Fındıkta son yıllarda görülen külleme hastalığına karşı paneller düzenlenerek üreticiler bilgilendiriliyor. Fatsa ve Altınordu’da külleme hastalığına karşı nasıl önlem alınması gerektiği anlatılırken, Ordu Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kemal Yılmaz da, “fındık üreten gelişmiş ülkelerde dekar başına verim 300-400 kilo iken bizde bu 100 kilo diyerek” verim olarak geride olduğumuzu söyledi.

“Verim 10 kilo artarsa kar 200 milyon TL artar”

Yılmaz, “Üretiminde lider konumda olduğumuz fındıkta maalesef birim alana verim konusunda lider bir ülkeye yakışmayacak konumdayız. Fındık üreten gelişmiş ülkelerde dekara verim 300-400 kg seviyelerinde iken Ülkemizde bu rakam100 kg civarındadır. Ülkemize 2,5-3 milyar dolar döviz getirisi olan bir ürünün en çok yetiştirildiği il olmamız bu konuda bizleri hem gururlandırmakta, hem de bu üründe verim ve kalitenin arttırılması dolayısıyla ülkemize daha fazla döviz kazandırılması noktasında ayrı bir sorumluluk yüklemektedir. Tarım teşkilatı olarak bizler de bu sorumluluğun farkında olarak birçok projeye imza atıyoruz. Dekara 10 kilo bir artış dahi sağlasak bunun ilimiz ekonomisine katkısı yıllık yaklaşık 200 milyon TL olacaktır.” Diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: