• DOLAR
  %-0,35
 • EURO
  %0,77
 • ALTIN
  %1,23
 • BIST
  %-0,05
Katı Atık Ayrıştırma ve Gruplama Tesisi Yenilendi

Katı Atık Ayrıştırma ve Gruplama Tesisi Yenilendi

Ordu Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Ayrıştırma ve Gruplama Tesisi, yapılan modernizasyon çalışmalarının ardından Türkiye’de örnek gösterilen bir kuruluş hâline geldi. Diğer illerden gelen yetkililer tarafından da ilgi gören tesis, ilimize de ekonomi ve çevre temizliği anlamında önemli katkı sağlamaya başladı. Karapınar Mahallesi’nde bulunan Katı Atık Ayrıştırma ve Gruplama Tesisi, yapılan yenileme çalışmalarının ardından günümüz teknolojisine […]

Ordu Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Ayrıştırma ve Gruplama Tesisi, yapılan modernizasyon çalışmalarının ardından Türkiye’de örnek gösterilen bir kuruluş hâline geldi. Diğer illerden gelen yetkililer tarafından da ilgi gören tesis, ilimize de ekonomi ve çevre temizliği anlamında önemli katkı sağlamaya başladı.

Karapınar Mahallesi’nde bulunan Katı Atık Ayrıştırma ve Gruplama Tesisi, yapılan yenileme çalışmalarının ardından günümüz teknolojisine uygun hâle getirildi. Ayrıştırma kapasitesi artırılan tesis, çevreye duyarlı ve temiz işletme şartlarına da kavuşturulmuş oldu.

TESİS SON TEKNOLOJİYLE DONATILDI

Yapılan yenileme çalışmaları kapsamında tesise balistik seperatör, balya pres makinesi, poşet açma makinesi, döner elek, seçme bandı, lastikli ve çelik konveyör ve elektromanyetik mıknatıs gibi yeni makineler kazandırıldı. Tesisin zemini tamamen yenilenerek atık su drenaj hattı yapıldı. Havalandırma ve klima sistemleri ile koku giderici uygulamanın da devreye alındığı tesis, personelin sağlığı için daha uygun şartlarda hizmet vermeye başladı.

AYRIŞTIRMA KAPASİTESİ İKİYE KATLANDI

Başkan Enver Yılmaz, Katı Atık Ayrıştırma ve Gruplama Tesisinin yenilenmesiyle ilgili yaptığı açıklamada, “Teknik imkânlarını geliştirip, çevre ve çalışan sağlığı açısından baştan aşağı yenilediğimiz tesisimizi modern bir hâle dönüştürdük. Yaptığımız çalışmaların ardından personele dayalı iş gücü azaltılırken; pet, plastik, metal ve alüminyum gibi geri dönüşüm malzemelerinin ayrıştırılma miktarı da yaklaşık 2 katına çıktı. Birçok il ve ilçeden tesisimizi incelemeye gelenler bizi tebrik ediyor.” dedi.

ÇÖPLERDEN ATIKTAN TÜRETİLMİŞ YAKIT ELDE EDİLİYOR

Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak, toplanan çöplerden atıktan türetilmiş yakıt (ATY) elde ederek para kazandıklarını söyleyen Başkan Yılmaz, “Geri dönüşüme ayrılan malzemelerin yanabilir mahiyette olanlarını atıktan türetilmiş yakıt hâline getirerek Ünye Çimentoya satıyoruz. Sorun olmaktan çıkardığımız çöpten bu vesileyle para kazanıyoruz. İnşallah önümüzdeki aylarda gerçekleştireceğimiz yeni yatırımlarla çöp konusunda daha hızlı ve sağlam çözümler üretmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır