Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Kalp Pili Kontrolünü İhmal Etmeyin!

Kalp Pili Kontrolünü İhmal Etmeyin!
  • GENEL / SAGLIK
  • 18 Ekim 2017
  • Kalp Pili Kontrolünü İhmal Etmeyin! için yorumlar kapalı
  • 279 KEZ OKUNDU

Göğüste ağrı, çabuk yorulma ve halsizlik gibi şikâyetler kalp yetmezliğinin ilk belirtileri arasında yer alıyor. Kalp yetersizliğinin tedavisinde kullanılan kalp pilleri, hastanın yaşam standartlarının arttırılmasına önemli bir katkı sağlıyor.

Medical Park Ordu Hastanesi Kardiyoloji Kliniğinde görevli Uzman Dr. Göksel Dağaşan, kalp pili hakkına önemli bilgiler paylaştı. Uzm. Dr. Dağaşan, “ Kalp pili takıldıktan sonra belli aralıklarla uzman hekimler tarafından kontrol edilmesi son derece önemlidir.” dedi.

“Ölümcül ritim bozukluğunu tespit eder”

Kalp pilleri; kalp atışlarının aşırı yavaşlaması halinde hastanın normal yaşamını sürdürebilmesi için gerekli kalp atış hızını sağlamak üzere vücuda yerleştirilen, kalbe elektriksel uyarı veren elektrot ve jeneratörden oluşan elektronik cihazlar olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Göksel Dağaşan, “İlk olarak kalp ritmini algılama ve uyarmak üzere çıkmışken, günümüzde ölümcül ritim bozukluklarını düzeltmede (şok veren piller: İCD) ve kalp yetmezliği tedavisinde de (3 odacıklı piller) kullanılmaktadır. Bazı piller bu görevlerin birden fazlasını yapabilir. Kalp pilleri kalbin elektriksel aktivitesini algılayarak, kalp hızının aşırı derecede düştüğünde veya ölümcül ritim bozuklukları olduğunda bunu tespit edip, kablosu aracılığıyla kalbe elektriksel uyarı veya şok vererek ritmi düzeltebilir. Kalp pili; kalbin kendi ritmi olmadığında, düzensizleştiğinde veya çok yavaşladığında kalbin hızını ayarlar. Kalp pili, aynı zamanda kalbin doğal elektrik aktivitesini algılar. Bu algılama sayesinde pil, kalp ritminin çok düşük olduğunu anladığında uyarı gönderir. Kalp normal hızında çalışırsa pil devreye girmez ve kalbi izler.” diye konuştu.

“Kalp pili kontrolü son derece önemli”

Kontrollerde kalp ritminizin durumu, pilinizin ve kablosunun normal çalışıp çalışmadığı, ayarlarda değişiklik gerekip gerekmediği, bataryanın ömrü gibi birçok teknik özelliğin kontrol edildiği konusunda bilgi veren Uzm. Dr. Göksel Dağaşan, “Bu kontrolleri doktorunuz pilinize uygun bir programlayıcı yardımıyla yapar. Bilgisayar yapısında olan bu programlayıcıların özel bir parçası pil üzerine konarak pil ile uzaktan iletişime geçilir. Bu şekilde pil ile ilgili birçok teknik bilgi okunur. Piller aynı zamanda hastanın ritim bozuklukları olup olmadığı hakkında da bilgiler verir ve hatta ritim bozukluğu olduğu zaman bunu kendi içine kaydedebilir. Kalp piliniz ve kablonuzun ne kadar sıklıkla kontrol edilmesi gerektiği, kalp pilinizin ve kablosunun tipi, tıbbi durumunuz, pilin ne zaman takıldığı gibi bazı faktörlere

bağlıdır. Ancak genel olarak ilk kontrol pil takıldıktan sonraki birinci ayda ve sonrasında 6 – 12 ayda birdir. Kalp pilinizin beklenen değiştirilme zamanı yaklaştıkça kontrol aralıkları sıklaşır. Ayrıca şok verici piller, şok verdiği durumlarda ve en geç her 6 ayda bir kontrol edilir. Bu kontrollerde hastanın ritmi ve ritim bozukluğu olup olmadığı özellikle değerlendirilir.” şeklinde konuştu.

“Kalp pili takılma işleminden sonra hastalar nelere dikkat etmelidir?” sorusu üzerinde Uzm. Dr. Dağaşan şu bilgileri sıraladı:

· Ameliyattan sonra birkaç gün süreyle yaranızın bulunduğu taraftaki kolunuzu kaldırmaktan kaçının,

· Kalp piliniz üzerine doğrudan basınç uygulamayın. Örneğin, kalp piliniz üzerine bastırmayın veya onu manipüle etmeyin (yönünü değiştirmeyin),

· Kesi bölgenizi temiz ve kuru tutun, (doktorunuz bu konuda size bilgi verecektir.)

· Kesi bölgesini kontrol edin. Sıcaklık, ağrı, şişkinlik, kızarıklık veya akıntı gibi enfeksiyon belirtileri görürseniz, hemen doktorunuza başvurun,

· Hiçbir kontrol randevunuzu kaçırmayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: