Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Jandarma Teşkilatının 178. Kuruluş Yıldönümü Kutlandı

Jandarma Teşkilatının 178. Kuruluş Yıldönümü Kutlandı
  • GENEL / ORDU HABERLERİ
  • 14 Haziran 2017
  • Jandarma Teşkilatının 178. Kuruluş Yıldönümü Kutlandı için yorumlar kapalı
  • 250 KEZ OKUNDU
Ordu’da Jandarma  Teşkilatı’nın kuruluşunun 178. yıldönümü, düzenlenen törenlerle kutlandı.
Ordu İl  Jandarma Komutanlığı’nda düzenlenen törene Vali İrfan Balkanlıoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet  Çiçekli, İl Jandarma Komutanı Jandarma  Albay Sedat Sarıkaya, Vali Yardımcıları Ekrem Yaman, Ekrem Ballı, Mehmet Erhan Türker, Ahmet Arık, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, daire müdürleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.
Jandarma  Teşkilatı’nın kuruluşunun 178. yıldönümü dolayısıyla  bir konuşma yapan Vali İrfan Balkanlıoğlu, “178 yıldır hizmet veren bir teşkilatın kuruluş yıldönümünü kutuluyoruz. Yerleşim yerlerinin merkezi olan yerler ve ilçeler emniyet teşkilatının sorumluluğunda ama memleketin geri kalan kısmı coğrafi anlamda jandarmanın kontrol ve denetiminde. Bu anlamda Türkiye’nin en ücra, en mahrum köşelerinde dahi jandarma teşkilatını görürsünüz. Memleketimizde emniyet ve asayiş düzgün gidiyorsa, bunda jandarmanın ve jandarma teşkilatının kahraman şehitlerin ve gazilerinin büyük payı, fedarkarlığı bulunuyor. 15 Temmuz  darbe girişiminde de dimdik ayakta duran ve bu hareketin bastırılmasında ana gövdeyi oluşturan teşkilatın başında da jandarma geliyor. Sadece emniyet değil, jandarma da bu alanda direniş gösterdi. Ordu İl Jandarma Komutanımızda burada bizim yanımızda yer alarak, elimizi çok rahatlattı ve güçlendirdi” diye konuştu.
Vali Balkanlıoğlu, “Jandarma artık tahsil, kültür, eğitim, imkanlar bakımından modern ülkelerinde üzerinde bir yapıya ve dokuya kavuştu. Hem önleyici kolluk anlamında, hem de adli kolluk anlamında bir çok eğitimli uzman ve kriminal labaratuvarlara sahip” diyerek, “Emniyet ve asayişin ayrısı gayrısı olmaz. Birlikte el birliği ile bu vatan için mücadele etmek, terörle mücadele etmek, suç ve suçlu ile mücadele etmek, ama ihtiyaç olduğunda da dış ülkelere gidip ya da ülkemize dışarıdan bir saldırı geldiğinde canını ortaya koymak gibi fonksiyonları bulunan güvenlik güçlerimiz, bunu bugüne kadar da başarı ile yürüttüler. Kendilerini tebrik ediyorum. Nice 178. yıllara. Şehit olan jandarma mensuplarına Allah’tan rahmet, şehit ailelerine sabırlar diliyorum, gazilere de Allah-u teala uzun ömürler versin. Başka acılarda yaşatmasın. Değerli komutanımızın şahsında bütün jandarma teşkilatını kutluyorum” şeklinde konuştu.
İl Jandarma Komutanı Jandarma  Albay Sedat Sarıkaya ise yaptığı konuşmada, “Bugün mensubu olmaktan gurur duyduğumuz jandarma teşkilatının kuruluşumun 178’inci yıldönümünü kutlamanın onur ve mutluluğunu yaşamaktayız. Türkiye Cumhuriyetinin bölünmez bütünlüğünün korunması, milletimizin huzur ve güvenliği ile kamu düzeninin sağlanması yönündeki hizmetleriyle ulusumuzun herzaman takdirini kazanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti jandarması kurulduğu günden buyana günlük yaşamın her anında,ülkemizin her noktasında  gece-gündüz, sıcak-soğuk, yağmur-çamur demeden halkımızın hizmetinde olmaya bundan sonrada devam edecektir. Yurdumuzun her köşesinde halkla içiçe olarak büyük bir özveri ile heyecanla görev yapan ve devletin halka açılan penceresi konumunda olan jandarmanın kuruluş  yıl dönümü vesilesiyle başta ulu önder Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere ulusumuzun birlik, beraberliği, vatanımızın bölünmez bütünlüğü, cumhuriyetin temel niteliklerinin muhafazası için  canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi minnet ve şükranla anar, jandarma teşkilatının fedakar personel ve ailelerine sağlık, mutluluk, esenlikler dilerim” dedi.
Konuşmaların ardından, günün anlam ve önemini belirten şiir ve kompozisyon okundu. Daha sonra, emniyet ve asayiş hizmetlerinde başarı gösteren jandarma  personeli, Vali İrfan Balkanlıoğlu ve diğer protokol üyeleri tarafından ödüllendirildi.
Vali Balkanlıoğlu ayrıca, Jandarma  Teşkilatı’nın kuruluşunun 178. yıldönümü dolayısıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilerede ödüllerini verdi.
Programda katkılarından dolayı Vali İrfan Balkanlıoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet  Çiçekli’ye, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Sedat Sarıkaya tarafından plaket takdim edildi.
Tören, Jandarma  Teşkilatı’nın kuruluşunun 178. yıldönümü dolayısıyla  kurulan ve Jandarma Genel Komutanlığı envanterinde bulunan silah, araç, gereç ve techizatların bulunduğu stantların gezilmesiyle sona erdi.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: