Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

İstihdam Şurası, Ordu’da Yapıldı

İstihdam Şurası, Ordu’da Yapıldı
  • EKONOMİ / GENEL
  • 22 Haziran 2018
  • İstihdam Şurası, Ordu’da Yapıldı için yorumlar kapalı
  • 641 KEZ OKUNDU
Vali Seddar Yavuz, İŞKUR ve SGK Teşvikleri, Sigorta Primleri Borç Yapılandırması, Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Lansmanı ile İstihdam İşbirliği Protokolünün yer aldığı “İstihdam Şurası” etkinliğine katıldı.
Sosyal Güvenlik Kurumu Ordu İl Müdürlüğü konferans salonunda gerçekleştirilen programa, Vali Seddar Yavuz’un yansıra AK Parti Ordu Milletvekili Ergün Taşçı, İŞKUR Genel Müdür Yardımcısı Cafer Uzunkaya, SGK Sigorta Primleri Genel Müdür Yardımcısı Özge Songül, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Daire Başkanları Aşkın Tören, Volkan Öz, Fahrettin Kaya, Ordu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü İsa Kaymak, Ordu SGK İl Müdürü Mehmet Yaşar Günay, Ordu Ticaret Borsa Başkanı Ziver Kahraman, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin, Fatsa Ticaret Borsası Başkanı Ali Fevzi, Ünye Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Uslu, Ordu Esnaf ve Sanatkarları Odası Başkanı Erdoğan Akyürek, Ordu Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirleri Odası Başkanı Bahadır Baş, Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tayfun Karataş, Ünye Ticaret ve Sanayi odası Başkanı İrfan Akar ve çok sayıda iş adamı katıldı.
Vali Seddar Yavuz, İstihdam Şurası’nın hayırlı olmasını dileyerek, Valilik olarak bütün yatırımcıların ve işadamlarının yanında olduklarını söyledi.
Ordu Valiliği’nde oluşturulan “Yatırım Ofisi” ile Ordu’ya yatırım yapmak isteyen müteşebbislere hizmet edildiğini hatırlatan Vali Seddar Yavuz, “Valilik olarak bütün yatırımcıların yanında olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyorum. Valiliğimize bir yatırım ofisi kurduk, İş adamlarımız kapı kapı gezmeden sadece bizim yatırım ofisimize gelsinler. Biz onların işlerini, onların adına takip edeceğiz, etmeye mecburuz, mahkumuz” diye konuştu.
Vali Yavuz, Ordu’da kurulacak olan 3 yeni Organize Sanayi Bölgesine de değinerek, çalışmalar hakkında bilgi verdi.
OSB’lerin Ordu’da 15 bin kişiye daha istihdam sağlayacağının altını çizen Vali Yavuz şunları söyledi: “İlimizde 3 yeni Organize Sanayi Bölgesini(OSB) hayata geçireceğiz. Yeni OSB’lerin kamulaştırma işlemleri devam ediyor.  Bunların toplam kamulaştırma bedeli 130 milyon TL’dir. Kamulaştırma bedelinin şu ana kadar 22 milyon TL’sini ödedik. Yaklaşık 110 milyon TL’ye daha ihtiyacımız var. Bu 3 yeni OSB’yi, herkesin gayretiyle en kısa süre içerisinde faaliyete geçireceğiz ve ilave 15 bin kişiye istihdam sağlayacağız.”
“KADIN İSTİHDAMI 16 YILDA BU SEVİYEYE GELDİ”
Vali Seddar Yavuz, Türkiye’nin, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde sessiz ve büyük bir devrim gerçekleştirdiğinin altını çizerek, eğitime kazandırılan yeni derslikler sayesinde kız çocuklarının okullar ile buluşturulduğunu hatırlattı. Vali Yavuz, “Onbinlerce çocuğun okula gidemediği, kız çocuklarının okul bulamadığı, derslik bulamadığı yılları hep beraber yaşadık. Türkiye’de, kadın istihdamı ve diğer konular hep konuşulmuştur ama bugünkü seviyesine son 16 yılda gelmiştir. Türkiye’de, Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde son 16 yıldır uygulanan politikalar, tamamıyla sosyal politikalardır. Hatta, Türkiye’deki devrimi, sosyal politikalar alanındaki devrim olarak nitelendiriyorum. Bugün, engellilerin istihdamı konusunda Hükümetimizin attığı adımlara bir bakın. Bugün, onbinlerce engelli kardeşimiz, engelli istihdamından faydalanıyor. Herhangi bir torpil ya da başka bir mekanizma olmaksızın kura ile engelli kardeşlerimiz, sınava girmek suretiyle devlet memuriyetine alınıyorlar. Ayrıca, özel sektörün engellileri istihdam etmesi konusunda yasal zorunluluklar var. Bunun dışında evde bakım hizmetleri var. Şu anda ilimizde yaklaşık 7 bin kardeşimiz evde bakım hizmetinden faydalanıyor. Bugün, engelli maaşlarından tutun, evde bakım hizmetine, 65 yaş üstü vatandaşlarımıza sağladığımız imkânlara kadar, gerçekten bu son 16 yıl, devrim niteliğinde bir 16 yıl olmuştur. Rahmetli Cumhurbaşkanı Turgut Özal döneminde kurulan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları başka bir alana doğru evrilmiş, bunun yanına yeni kurumlar ve kuruluşlar ilave edilmiş, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kurulmuştur. Ekonomik alanda ise, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki Türkiye, 3,5 kat büyümüştür. Türkiye’de ne değişti? diye soruyorlar. Türkiye, 3,5 kat büyüdü. Yani siyasi istikrarın, ekonomik istikrarın bir arada bulunduğu dönemlerde Türkiye ekonomisi sıçrıyor.  İşte son 16 yılda Türkiye ekonomisi 3,5 kat büyüyerek, artık dünyayla rekabet eder hale gelmiştir. Türk insanı yurt dışına çıktığında ezilen, büzülen değil, dimdik yürüyen insanlar haline gelmiştir. Kişi başına milli geliri artmış, eğitim seviyesi yükselmiştir” diye konuştu.
“YÜKSEK TEKNOLOJİYİ MUTLAKA YAKALAMALIYIZ”
Konuşmasının devamında Türkiye’de yüksek teknolojinin kullanılması, üretimi ve ihracat rakamlarının artırılması gerektiğini ifade eden Vali Seddar Yavuz sözlerini şöyle tamamladı:  “Ordu’da, şu anda sadece ulaşımda 5.8 milyar TL’lik yatırım var. Sadece Ordu Çevre yolunun maliyeti 1.7 milyar TL. Karadeniz-Akdeniz yoluna 1.2 milyar TL para harcıyoruz. Yapımı devam eden stadımız 130 milyon TL’ye mal olacak. Türkiye, standartlarını çok yükseltti. Ama inanın bu bize yetmez. Biz, dünyadaki son evrensel ve emperyal imparatorluğun sahibiyiz. Biz, İslam medeniyetinin lideriyiz. Bu güç ve kudret bize yetmiyor. Bize küresel güç Türkiye gerekiyor. İşte küresel güç Türkiye olabilmek için de yeni Türkiye kavramını kullanıyoruz. Yeni Türkiye kavramı sıradan bir kavram değil, içi boşta değil. Yeni Türkiye kavramı, her alanda dünya ile yarışan, rekabet eden Türkiye demek. Her zaman başa oynayan, dünyada hakkı, hukuku haykıran, adaletsizlik karşısında susmayan, mazlumları ve mağdurları koruyan demek. Yoksa biz gücü ve kudreti asla istila etmek için, kaynakları sömürmek için islemiyoruz. Bizi emperyalistlerden ayıran en önemli farkta budur. Biz hak ve hukuk için bunu istiyoruz. O yüzden yüksek teknolojiyi mutlaka yakalamalıyız, mutlaka üretmeliyiz ve ihracat rakamlarımızı değiştirmeliyiz. Kilogram başına 4 dolar kazanan bir ülke, küresel güç Türkiye olamaz. O yüzden bunları gelişmiş ülkelerin kg başı ihracattan elde ettiği geliri elde edebilecek bir teknolojik seviyeye ulaştırmalıyız.”
Programda Ak Parti Ordu Milletvekili Ergün Taşçı da bir konuşma yaparak, “Gerçekten yükümüzü en fazla sahada alan İŞKUR’a, çok kıymetli genel müdürüne ve emekleri olan tüm çalışanlara teşekkür ediyorum. Tarım ürünleri olmak üzere yoğunluklu çalışan bir ilde bize düşen; işini büyüten, istihdama katkı yapmak isteyen, insana ekmek götürmek isteyen ve bu anlamda buradaki ekonomiyi ve ihracatı büyütme talebi olan hemşerilerimize tam anlamıyla sahip çıkmaktır” diye konuştu.
İŞKUR Genel Müdür Yardımcısı Cafer Uzunkaya ise İstihdam Şurası’nın üçüncüsünün Ordu’da gerçekleştirildiğini hatırlatarak, Ordu’nun hedeflerinin yüksek bir il olduğunu söyledi.
Uzunkaya, “Ordu, Türkiye’nin önemli illerinden ve istihdamdaki son dönemde kazandığı mesafe ve başarı ortada. Ordu’muz adına sevindirici olan işgücü piyasasına katılım oranı da, istihdam oranı da Türkiye ortalamalarının üzerinde. İşsizlik oranı da açıkçası arzu ettiğimiz, yani Ordu’daki standardı ve oranları Türkiye’de başardığımız zaman daha güzel bir noktada olacağız. Burada nitelikli istihdamdan bahsetmemiz gerekir. İşgücü piyasasına daha fazla katılımından bahsetmemiz gerekir. Nerede istihdama yöneldiğimiz önemli, elbette tarım önemli, tarım ürünleri önemli, hizmet sektörü önemli ama sanayiye yönelmek zorundayız, imalata yönelmek zorundayız, geleceğin mesleklerine yönelmek zorundayız. Bu alanlara yönelmediğiniz takdirde, geleceğinizden bahsetmeniz mümkün değil. Kadın, engelli ve genç istihdamının olduğu hedeflerden bahsediyoruz. Bu alanlara yönelik olarak kadınlarımızın daha fazla işgücü piyasasında yer almasını sağlamak için birçok çalışmalar gerçekleştirdik. Bu ülkenin bütün kadınları cefakardır, vefakardır ama ifade etmeliyiz ki, Karadeniz ve Ordu’nun kadınları işgücü piyasasının gerçek aktörleridir. Yani Ordu’nun kadınları kadar işgücü piyasasında Türkiye kadınlarına hakim kılarsak, Türkiye ayrı bir noktada olacaktır. Türkiye’de İŞKUR aracılığı ile işe giren kadınların oranı %30, ama Ordu’da bu oran %45’dir. Biz sadece kadınlarımızı sadece çalışan olarak değil, müteşebbis olarak, girişimci olarak ta işgücü piyasasında daha etkin olmasını istiyoruz. İşte bu yönüyle bu toplantılarımız bir başlangıç noktasıdır. Bu program aynı zamanda işverenler için oldukça bilgilendirici bir program olacak, verilen teşviklerin mutlaka kullanılması lazım, değerlendirilmesi lazım. Bu yönüyle bu toplantıları oldukça önemsiyorum. O yüzden bugün gerçekleştirdiğimiz programla birlikte Ordu’da çok güzel neticeler vereceğinden zerre kadar endişem yok” diye konuştu.
Programda Ordu İŞKUR İl Müdürü İsa Kaymak ve Ordu SGK İl Müdürü Mehmet Yaşar Günay da birer konuşma yaparak, yapılacak olan işbirliği ve protokolün hayırlı olmasını diledi.
Konuşmaların ardından İstihdam ve Mesleki Eğitim Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü imzalandı. İmzalar, Vali Seddar Yavuz, İŞKUR Genel Müdür Yardımcısı Cafer Uzunkaya, Ordu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü İsa Kaymak, Ordu SGK İl Müdürü Mehmet Yaşar Günay, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin, Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tayfun Karataş, Ünye Ticaret ve Sanayi odası Başkanı İrfan Akar, Ordu Ticaret Borsa Başkanı Ziver Kahraman, Fatsa Ticaret Borsası Başkanı Ali Fevzi, Ünye Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Uslu, Ordu Esnaf ve Sanatkârları Odası Başkanı Erdoğan Akyürek, Fatsa Ticaret ve Sanayi odası Başkanı Tayfun Karataş, Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İrfan Akar tarafından atıldı.
İstihdam Şurası etkinliğinde, Vali Seddar Yavuz ve diğer katılımcılar tarafından Ordu’da faaliyet gösteren işverenlerden en fazla engelli, kadın ve genci istihdam edeb, kayıtlı istihdama dayalı olarak 100’ün üzerinde işçi çalıştıran ve primlerini düzenli ödeyen işverenlere teşekkür belgesi takdim edildi.
İstihdam Şurası, SGK Sigorta Primleri Genel Müdür Yardımcısı Özge Songül tarafından gerçekleştirilen sunum ile sona erdi.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: