• DOLAR
  %0,64
 • EURO
  %0,11
 • ALTIN
  %0,40
 • BIST
  %-0,75
Hedef Eğitimde Kalitenin Arttırılması

Hedef Eğitimde Kalitenin Arttırılması

Samsun ilinde başlatılan ve eğitim kurumlarının eğitim performansını ölçmeyi ve eğitim niteliğini artırmayı hedefleyen ‘Bir Şehir Değişir Türkiye Değişir’ sloganıyla hayata geçirilen Samsun Maarif Hareketi Projesi, Ordu’da konuşuldu. Vali İrfan Balkanlıoğlu’nun başkanlığında Valilik Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıyla, Ordu’da eğitim kalitesinin arttırılması ve başarı yakalanması konusunda fikir alış verişinde bulunuldu. Toplantıda, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver […]

Samsun ilinde başlatılan ve eğitim kurumlarının eğitim performansını ölçmeyi ve eğitim niteliğini artırmayı hedefleyen ‘Bir Şehir Değişir Türkiye Değişir’ sloganıyla hayata geçirilen Samsun Maarif Hareketi Projesi, Ordu’da konuşuldu.

Vali İrfan Balkanlıoğlu’nun başkanlığında Valilik Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıyla, Ordu’da eğitim kalitesinin arttırılması ve başarı yakalanması konusunda fikir alış verişinde bulunuldu.

Toplantıda, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Tarık Yarılgaç, Vali Yardımcıları Mehmet Erhan Türker, Ekrem Yaman, Ahmet Arık, Altınordu İlçe Kaymakamı Niyazi Erten,  Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, İl Milli Eğitim Müdürü Dr.Şaban Karataş, Samsun Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Erdal Aksoy’un yanı sıra daire müdürleri de hazır bulundu.

Vali İrfan Balkanlıoğlu, eğitimin bütün alanlarında planlı çalışmalar yaparak, öğrencilerin başarı seviyelerini yükseltecek eğitim hizmetlerinin niteliğini artırıcı kapsamda çalışmalar yürüterek Ordu’da eğitim kalitesinin arttırılmasının hedeflendiğini söyledi.

Projenin, Trabzon ve Samsun illerinde uygulandığının altını çizen Vali Balkanlıoğlu, proje yaparak dünyaya mal etmenin, ülke açısından son derece önemli olduğunu ifade etti.

Vali Balkanlıoğlu, “Bugün Türkiye’de çocuklarımızın bir kısmı eğitimi süreçlerini tamamladı, bir kısmı ise halen devam ediyor. Eğitim aslında beşikten mezara kadardır. İnsanlık tarihinden bu güne kadar üretmek, bilgi, teknoloji bunlar bir şekilde paylaşılarak günümüze kadar geldi. Bundan dolayı bir yerde bir beceri geliştirilmişse o yapılan işin üzerine katma değer koyabiliyorsan önemli olan budur. Ama aynısını yapabilmekte zararlı bir şey değil. Mesela Türkiye bugün İthal İkamesi denen bir sistemle ekonomisini canlandırmaya gayret gösteriyor.  Ama kendin hiç olmayan bir şeyi sıfırdan yapıp dünyaya ihraç edebiliyor musun? Bugün dünya çapında bir marka olmak son derece önemli bir ülke için. Özellikle eğitimci arkadaşlarımızın son derece uyanık olmalarını istiyorum. ‘İlim, müminin yitik malıdır, nerede bulursa alır’ diyen bir Hadis-i Şerifimiz var. Bazen sohbet, ziyaretler insanlara müthiş fikirler veriyor, yeni ufuklar açabiliyor. Her şeyin bir plan dahilinde yürütülmesinde fayda var. Milli Eğitim Bakanlığı eğitim planlarını gönderiyor ama bunu ekstra desteklerle büyük başarı sağlayanlar var. Buna örnek olarak Trabzon ve Samsun ilinde bu uygulamayla eğitimde başarı yakalanmış durumda. Bu projede lise ve üniversite sınavlarında başarı yakalamanın yanı sıra değerler eğitimi de var. Değerler eğitimiyle çocuğun sadece sınavlarda başarı sağlaması değil, hayatta da başarılı olması hedefleniyor. İyi bir insan yetiştirebilmek, Milli Eğitimin temel hedeflerinin başında yer alıyor. Ana sınıflarımızda bir katilin ya da hırsızın çocuğunu alıyoruz ve onlar eğitiyoruz. Ama biz bu çocuklara aynı zamanda değerler eğitimini de iyi öğretmiş olsaydık, bugün kurtla kuzu yan yana gelirdi. Bir yerde başarı varsa bu tesadüf değildir. Samsun kişi bazında işin içine girerek, bir ücra ilçede, ücra okulda bir öğrencinin girdiği sınavdaki her soruya verdiği cevabı doğrumu yanlış mı görebiliyor. Herkes görüyor bunu. İl Milli Eğitim Müdürü de görüyor, Kaymakamda görüyor, İlçe Milli Eğitim Müdürü de görüyor. Bir yerde başarı varsa o öğretmeni ön plana çıkartıp ödüllendirmek gerekiyor. Başarısız olanları da başarılı olmaya motive etmek önceliklerimiz arasında yer almalıdır. Bu işe talip olmuşsanız, ‘ben bu işi başarırım, bu çocukların eğitimi bana emanet’ diye düşünmemiz gerekiyor. Kaymakamlar; en büyük göreviniz memleketin geleceğidir. Hepimiz bu işte kendisini görevli saysın ve bu sayede eğitim kalitemizi yükseltelim. Biz de eğitimde Ordu’yu Türkiye’nin ilk 10’u arasına girmesini hedefleyelim” diye konuştu.

Toplantıda Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz da söz aldı. Yılmaz, “Eğitim konusunda bizim tartışılacak konumuz yok, acziyetimiz var. Bu konuda hepimizin üzerine düşen bir vicdani sorumluluğumuz var. İlçe belediyesinin tamamı bize düşen ne varsa yaparız. Bunu bir ilk adım kabul edip yerinde inceleyerek bir an önce hayata geçirelim. Biz sonuna kadar desteğiz” dedi.

Eğitimde başarının yakalanmasının hedeflendiği toplantıda, ‘Bir Şehir Değişir Türkiye Değişir’ Samsun Maarif Hareketi Projesi hakkında Samsun Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Erdal Aksoy bilgi verdi.
Aksoy, öncelikli olarak belirlenmiş akademik başarı, değerler eğitimi, kitap okuma çalışmaları, rehberlik hizmetleri, projeler, sportif, kültürel ve sanatsal faaliyet alanları başta olmak üzere; eğitimin bütün alanlarında planlı çalışmalar yürüterek öğrencilerin başarı seviyelerini yükseltecek eğitim hizmetlerinin niteliğini artırıcı kapsamda çalışmalar yürüterek, Samsun’daki eğitimin kalitesini artırmayı hedeflediklerini söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır