Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Hangi Ürünlerde Tarımsal Destekleme Yapılacak?

Hangi  Ürünlerde Tarımsal Destekleme Yapılacak?
  • EKONOMİ / GENEL
  • 23 Ağustos 2017
  • Hangi Ürünlerde Tarımsal Destekleme Yapılacak? için yorumlar kapalı
  • 304 KEZ OKUNDU
2017 yılında hangi ürünler ve hangi hayvanlar için destekleme verileceği ve destekleme rakamları Ordu Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından açıklandı…

Bakanlar Kurulunun “2017 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Karar”ı 18.08.2017 tarihli Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanarak 1 Ocak 2017 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğe girmiştir. Bu kapsamda Bakanlığımızca üreticilerimize İlimizde verilecek önemli bazı destek kalemleri şöyledir.

Bitkisel Üretim Desteklemeleri

2017 Yılı ÇKS kayıtlarına göre tarımda kullanılan mazot ve gübre desteği için, aşağıda belirlenen miktarda alan bazlı destek ödemesi yapılır.

Alan Bazlı Fındık Desteklemesi : Fındık Üreticilerine Alan Bazlı Gelir Desteği, 22/11/2001 tarihli ve 2001/3267 sayılı Bakanlar Kumlu Karan ile belirlenen ve ruhsat verilen alanlarda fındık üretimi yapan üreticilere Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında dekara 170 TL olarak ödenir.

Bakanlar Kurulu Karan ile yürürlüğe konulan, Türkiye Tarım Havzalarının Belirlenmesine İlişkin Karar kapsamında yer alan tarım havzalarında, 2017 yılında üretilen ve satışı yapılan ürünlere fark ödemesi desteği yapılır. Buna göre

Çoban istihdamı desteği, 250 ve üzeri küçükbaş (koyun-keçi) anaç hayvan varlığına sahip işletmelere 5.000 TL olarak ödenir.

Damızlık koyun-keçi yetiştiriciliği yapan, damızlık koyun-keçi yetiştiricileri birliklerine üye, hayvanları Bakanlık kayıt sistemlerine kayıtlı yetiştiricilere, anaç hayvan başına 25 TL/baş, destekleme ödemesi yapılır.

Düve Alımı Desteği, Bakanlıkça yetiştirici bölgesi olarak belirlenen illerde (Ordu dahil) ve Bakanlıkça belirlenecek (mera, iklim yapısı, yetiştirici kültürü ve bölge yetiştiriciliğine uygun ırklarla yapılacak) diğer illerde 200 başa kadar düve alımına, Bakanlıkça belirlenecek düve bedelinin %30’u kadar destekleme ödemesi yapılır.

Su Ürünleri Desteklemeleri

Su ürünleri yetiştiriciliği, yapanlara, su ürünleri kayıt sistemine kayıtlı olmak şartıyla, kilogram başına, aşağıda belirtilen miktarlara göre doğrudan üreticiye olmak üzere destekleme ödemesi yapılır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: