• DOLAR
  %1,65
 • EURO
  %2,94
 • ALTIN
  %2,26
 • BIST
  %0,51
Gündoğdu’dan KEİPA Ülkelerine Türkiye Örneği

Gündoğdu’dan KEİPA Ülkelerine Türkiye Örneği

Rusya, Yunanistan, Azerbaycan, Moldova, Ukrayna gibi Karadeniz’de kıyısı olan ülkelerden oluşan, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi’nin Hukuki ve Siyasi İşler Komisyonu Toplantısı Moldova’nın Başkenti Kişinev’de başladı. Toplantıya Türkiye’yi temsilen KEİPA Türk Grubu Başkanı Başkanı ve Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, KEİPA Türk Grubu Üyesi ve Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu katıldı. Gündoğdu “Türkiye, Kriz Dönemlerinde Dahi Büyüdü” […]

Rusya, Yunanistan, Azerbaycan, Moldova, Ukrayna gibi Karadeniz’de kıyısı olan ülkelerden oluşan, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi’nin Hukuki ve Siyasi İşler Komisyonu Toplantısı Moldova’nın Başkenti Kişinev’de başladı. Toplantıya Türkiye’yi temsilen KEİPA Türk Grubu Başkanı Başkanı ve Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, KEİPA Türk Grubu Üyesi ve Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu katıldı.

Gündoğdu “Türkiye, Kriz Dönemlerinde Dahi Büyüdü”
AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, Türkiye’nin küresel kriz dalgalarına rağmen önemli büyüme rakamlarına ulaştığını ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü “Ekonomik büyüme kavramı, küreselleşme ile birlikte sadece ülkeleri ilgilendiren bir husus olmaktan çıkmış, aynı zamanda uluslararası kurum ve kuruluşların gündeminde yer alan önemli bir konu haline gelmiştir. Ekonomik büyüme, ülkedeki yaşam standartlarını gösteren en önemli unsurlardan biridir. Bundan dolayı bütün dünya ülkelerinin ekonomi politikalarının uzun dönemli hedeflerinden bir tanesi, ekonomik büyümeyi canlandırmak ve bunun hızını istikrarlı bir seviyede muhafaza etmektir.

“28 Çeyrektir Devam Ediyor”
“Türkiye ekonomisi 2015 yılında %6,1’lik, 2016 yılında ise %2,9’luk bir büyüme performansı yakalamıştır. Türkiye son 28 çeyrektir %5’in üzerinde bir ortalama ile büyümektedir. Her ülke de olduğu gibi Türkiye de ekonomisini inovasyon temelli kalkınmaya, sürdürülebilir ekonomik büyümeye ve vatandaşlarının yaşam kalitesini iyileştirilmeye yönelik politikalar geliştirmektedir. Ana hedef olarak refahın geliştirilmesi, kişi başına düşen milli gelirin arttırılması, Gayri Safi Milli Hasıla (GSMH) oranının yükseltilmesi ve bu gelirin nüfusun farklı kesimleri arasında adaletli bir şekilde dağılımını sağlayarak gelir dağılımında eşitliğin sağlanması politikalarda ön plana çıkan hususlardır.”

“Cumhurbaşkanlığı Sistemi İle İstikrarlı Büyüme Sürecek”
Gündoğdu, 16 Nisan’da gerçekleştirdiğimiz halk oylaması ile “partili cumhurbaşkanı” sistemine geçtik. Bu sistem ile siyasi istikrarı önceleyen bir sistemdir. Bu sistem siyasi istikrarın yanında ekonomik istikrarı da beraberinde getirecektir. Hızlı büyüyen güçlü ekonomimizin, toplum içinde sosyal adalet ve eşitliği sağlaması için de gerekli önlemler hayata geçirilmektedir. Bu kapsamda 2012 yılında yürürlüğe giren Yatırım Teşvik Programlarının nihai amaçlarından birisi bölgesel ekonomik gelişmişlik farklılıkları ortadan kaldırmaktır. Teşvik Sistemi, ülkemizin özellikle sosyo-ekonomik olarak geride kalmış bölgelerine yönelik daha kapsamlı, daha avantajlı ve uzun süreli teşvik unsurları sunarak, bu bölgelerimize daha fazla yatırım ve yatırımcı çekmeyi hedeflemekte; böylece bölgesel gelişmişlik farklılıklarını azaltmayı amaçlamaktadır. Ayrıca bu sistem ile ekonomimizin ihtiyaç duyduğu, yüksek ithalat bağımlılığı olan ara mallarda üretim yapılması özendirilmekte ve yatırımcılara en üst derecelerden destek miktarları sağlanmaktadır.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır