Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Gıda ve Yem Denetimleri Aralıksız Devam Ediyor

Gıda ve Yem Denetimleri Aralıksız Devam Ediyor
  • EKONOMİ / GENEL / GÜNDEM
  • 17 Ocak 2017
  • Gıda ve Yem Denetimleri Aralıksız Devam Ediyor için yorumlar kapalı
  • 261 KEZ OKUNDU

2016 Yılında 10.035 Gıda Denetimi Yapıldı. 81 Gıda ve Yem işletmesine toplam 440.750 TL İdari Para Cezası Uygulandı.

5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu gereği, gıda zincirinin tüm aşamalarında tüketici sağlığının korunması ve güvenilir gıda arzının sağlanması Bakanlığımız sorumluluğundadır. İlimizde gıda güvenilirliğinin sağlanması, sağlığın ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, amacıyla gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetleri Müdürlüğümüzce hassasiyetle yürütülmektedir.

Üretilen ve satışa sunulan gıda maddelerinin güvenilirliğine yönelik denetimlerimiz riske dayalı denetim, rutin denetim, Bakanlık/İl Yıllık Programı kapsamında numune denetimleri, ulusal kalıntı izleme planı, Alo 174 Gıda hattı şikâyet ve ihbar denetimleri ile takip denetimleri şeklinde yürütülmektedir. Bunların dışında özel günler, özel dönemler ve özel kontroller amacıyla diğer denetimler de yapılmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda bulunan kantin ve yemekhanelerin ayrıca okul çevresinde gıda satışı yapan ve/veya toplu tüketime sunan işyerleri ile söz konusu yerlerde satışa sunulan gıda maddelerinin ilgili mevzuata uygunluğunun denetlenmesine özen gösterilmektedir.

Denetimlerde uygunluğunu kontrol etmek amacıyla; 575 adet yurtiçi denetim amaçlı numune alınmıştır. Alınan 575 gıda numunesinin 43 ünün nihai analiz sonucu Türk Gıda Kodeksine uygun çıkmamıştır. Numune alımlarında gıdalardaki insan sağlığını riske eden kriterler ile taklit ve tağşişe yönelik tespitler üzerinde ağırlıklı olarak durulmaktadır.

Yem İşletmeleri için Riske Dayalı Denetim, Alo 174 denetimi, Bakanlık/İl yıllık kontrol planı, izlenebilirlik ve diğer amaçlarla 342 denetim yapılmış ve denetimlerde 67 adet numune alınmıştır. Alınan 67 yem numunesinden 2 sinin nihai analiz sonucu belirlenen değerlere uygun çıkmamıştır.

Gerek analiz sonuçlarına göre gerekse denetimde tespit edilen uygunsuzluklar nedeniyle 81 gıda ve yem işletmesine toplam 440.750 TL idari para cezası uygulanmıştır. Bunlardan 2 tanesi yem işletmesidir. Ayrıca 3 işletme hakkında da Savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştur.

Unutulmamalıdır ki, etkili bir denetim sistemi, tüketicinin, tüketici örgütlerinin denetimlere katılmaları, katkı sağlamaları ile mümkündür. Çünkü tüketicinin her hangi bir olumsuzlukla karşılaştığında bu olumsuzluğun giderilebilmesi için ilgili kurumlara ya da yetkili makamlara müracaat etme hakkını içeren şikayet hakkı da bulunmaktadır. Bu nedenle; gıda zehirlenmesine maruz kalan veya satın aldığı gıdalarla ilgili herhangi bir şikayeti olan tüketiciler de “174 Alo Gıda Hattı”nı arayarak ihbarda bulunabilmektedirler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: