• DOLAR
  %0,46
 • EURO
  %0,66
 • ALTIN
  %0,55
 • BIST
  %-1,18
Genç Uzmanlardan Hamburg Ziyareti

Genç Uzmanlardan Hamburg Ziyareti

Ordu Büyükşehir Belediyesince hazırlanan, Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Birliği tarafından finanse edilen 242 bin avro bütçeli “Lojistik Sektöründe Ordu Genç Uzmanlarını Yetiştiriyor” adlı proje kapsamında, Almanya’nın Hamburg şehrinde yurt dışı lojistik üs ziyareti programı yapıldı. Ordu Üniversitesi ve Ordu Ticaret ve Sanayi Odası ortaklığıyla yürütülen proje dâhilinde düzenlenen yurt dışı programına genel ve mesleki beceri […]

Ordu Büyükşehir Belediyesince hazırlanan, Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Birliği tarafından finanse edilen 242 bin avro bütçeli “Lojistik Sektöründe Ordu Genç Uzmanlarını Yetiştiriyor” adlı proje kapsamında, Almanya’nın Hamburg şehrinde yurt dışı lojistik üs ziyareti programı yapıldı.

Ordu Üniversitesi ve Ordu Ticaret ve Sanayi Odası ortaklığıyla yürütülen proje dâhilinde düzenlenen yurt dışı programına genel ve mesleki beceri ile iş yeri stajı eğitimleri sonunda 85 ve üzeri puan alarak başarılı olan kursiyerler de katıldı.

KURSİYERLER VE 3 AYRI KURUMDAN YETKİLİLER KATILDI

Dünya’nın en önemli limanlarından biri olan Hamburg’a yapılan lojistik üs ziyaretine 15 başarılı kursiyer ile Ordu Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Ordu Üniversitesi ve Ordu Ticaret ve Sanayi Odası temsilcilerinden oluşan toplam 20 kişilik bir ekip katıldı.

BİRÇOK NOKTA ZİYARET EDİLDİ

Hamburg Limanında teknik incelemelerde bulunan 20 kişilik ekip, Liman Altyapı İşletmeciliğinden (Hamburg Port Authority/HPA) limanın tarihi ve bugünü hakkında bilgi aldı. Kafile, Hamburg Havalimanının da Atlas Global ve Türk Hava Yolları’nın kargo ve güvenlik bölümlerini, gelen giden yolcu kapasitesini, lojistik faaliyetlerini, teknik altyapı ve hava araçlarının bakım ve diğer işleyişini yakından inceledi.

Hamburg Ticaret Odasını da ziyaret eden ekip, iki ülke arasındaki mesleki eğitim konuları hakkında bilgi alışverişinde bulunarak lojistik faaliyetleri gerçekleştiren kurum ve kuruluşlarla ilgili bilgi edindi. Türk kökenli ve Türk vatandaşlarının hangi sektörde yaygın olarak çalıştığı hakkında da bilgi alan ekip, yabancı kökenlilerin Hamburg’da gayretli ve başarılı olduklarını ve süreç içerisinde kendilerini geliştirerek önemli konumlara geldiklerini öğrendi.

Hamburg ve Çevresi Türk Toplumu Derneği ve Yabancı Kökenli İşverenler Birliğine de ziyarette bulunan heyet, Türkiye’den Almanya’ya ihracat yapmak isteyen işletmeciler için ne tür kolaylıklar sağlandığı konusunda yetkililerle görüş alışverişinde bulundu.

Temas ve incelemelerin son bölümünde ise Türkiye Cumhuriyeti Hamburg Başkonsolosluğu ziyaret edilerek, Başkonsolos Mehmet Fatih AK ile görüşülüp Almanya’da yaşayan Türk kökenli vatandaşların başlıca sorunları ve uyum düzeyleri hakkında bilgi alındı. Başkonsoloslukta yapılan görüşmelerde, Hamburg’da en çok devlet desteği sağlanan konuların nano teknoloji ve yenilenebilir enerji olduğu ve bu konuda üniversite, sanayi ve kamu kuruluşlarının birlikte çalışmasının çok etkili olduğu üzerinde duruldu. Lojistikle ilgili teşvikler ve devlet destekleri hakkında da fikir alışverişinde bulunuldu.

Ulaşım ve lojistik sektörlerinde gösterdiği başarıdan dolayı tercih edilen Hamburg şehrinin ekipte yer alan kursiyerler açısından da faydalı ve verimli olduğu belirtildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır