• DOLAR
  %0,37
 • EURO
  %-0,14
 • ALTIN
  %-0,14
 • BIST
  %-0,42
Fındıkta Külleme Hastalığı Paneline İlgi Büyüktü

Fındıkta Külleme Hastalığı Paneline İlgi Büyüktü

Ordu  İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Ordu Üniversitesi işbirliğinde fındıkta verim ve kaliteyi artırmak amacıyla daha önce Altınordu, Fatsa ve Ünye ilçelerimizde düzenlenen “Fındıkta Külleme Hastalığı ile Mücadele ve Bitki Besleme” konulu panelin dördüncüsü İkizce ilçemizde düzenlendi. Düzenlenen panele İkizce Kaymakamı Ali Recai YERLİKAYA, İkizce Belediye Başkanı Bahri SÖĞÜT, İl Gıda Tarım ve […]

Ordu  İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Ordu Üniversitesi işbirliğinde fındıkta verim ve kaliteyi artırmak amacıyla daha önce Altınordu, Fatsa ve Ünye ilçelerimizde düzenlenen “Fındıkta Külleme Hastalığı ile Mücadele ve Bitki Besleme” konulu panelin dördüncüsü İkizce ilçemizde düzenlendi.

Düzenlenen panele İkizce Kaymakamı Ali Recai YERLİKAYA, İkizce Belediye Başkanı Bahri SÖĞÜT, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kemal YILMAZ, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Ekrem OĞURLU, Panelistler Prof. Dr. Kürşat KORKMAZ, Ziraat Mühendisi Ömür DUYAR, Sivil Toplum Kuruluş temsilcileri, teknik personeller ve çok sayıda üreticimiz katılmıştır.

Düzenlenen panelde konuşan İl Müdürü Kemal YILMAZ; daha önce Altınordu, Fatsa ve Ünye ilçelerimizde düzenlemiş olduğumuz “Fındıkta Külleme Hastalığı ile Mücadele ve Bitki Besleme” konulu panelin dördüncüsünü burada gerçekleştiriyoruz. Öncelikle şunu söylemek isterim ki, bilgiye ihtiyacı olduğunu hissettiğimiz, bizlerden bir şeyler öğrenmek niyetinde olan ve mesleğimizin hazzına varmamızı sağlayan siz değerli üreticilerimizi gördükçe mutlu oluyoruz. Bugün de o günlerden birini yaşıyoruz. Panelimize yoğun ilgi gösteren siz değerli üreticilerimize teşekkür ediyorum. Ülkemiz dünya fındık üretiminin %75’ini tek başına üreten lider Ülke konumundadır ve dünyada en kaliteli fındık Türk fındığıdır. Ancak birim alandan elde ettiğimiz verime baktığımızda Dünya’nın fındık üretimi yapan değişik ülkelerinde dekara 300-400 kg ürün alınırken, Ülkemizde maalesef dekara ortalama 100 kg ürün alınabildiğini görmekteyiz. Bunların tabi ki çeşitli nedenleri var. Arazimizin engebeli oluşu, bahçelerimizin yaşlanmış olması gibi sorunlar orta ve uzun vadede çözülebilecek sorunlarımızdır. Gübreleme, bitki besleme, budama, hastalık ve zararlılarla mücadele gibi sorunlar ise kısa vadede çözerek sonuç alabileceğimiz sorunların en önemlileridir.  Bahçelerimizde özellikle doğru budama yaparak, toprak analiz sonuçlarına göre gübre uygulayarak bu sorunları minimize edebiliriz. Yapmış olduğumuz doğru budamalar sayesinde ocaklarımız nefes alacak, külleme hastalığının da önüne geçilecektir. Fındığımızı önemli derecede etkileyen külleme hastalığı ile mücadele çalışmalarımız aralıksız devam edecektir. Bizler tarım teşkilatı olarak Üniversitemiz ile işbirliğinde üreticimizi nasıl rahatlatırız, maliyetleri nasıl düşürürüz, verim ve kaliteyi nasıl artırırız onun mücadelesini vermekteyiz. Bu çalışmaların boşa gitmediğini görmek çok güzel buraya gelirken yol kenarlarında gördüğüm bakımı yapılmış bahçeler gelecek adına beni daha da umutlandırdı. Unutulmamalıdır ki fındığa yapılacak olan bakım ve besleme işlemleri önce sizlere, sonra İlimize ve Ülkemize kazanç sağlayacaktır. Panelimizin üreticilerimiz ve tarım camiası adına hayırlı olmasını temenni ederken başta Üniversitemiz olmak üzere katkı sunan herkese teşekkür ediyorum.” diyerek sözlerine son vermiştir.

İl Müdürü konuşmasının ardından Prof. Dr. Kürşat KORKMAZ Bitki Besleme konulu sunumunu, Ziraat Mühendisi Ömür DUYAR da Fındıkta Külleme Hastalığı ile Mücadele konulu sunumunu yapmışlardır. Panelin ardından İl Müdürümüz Kemal YILMAZ panele sağlamış olduğu katkılarından dolayı Prof. Dr. Kürşat KORKMAZ’a plaket takdim etmiştir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır