Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Fındıkta İyi Tarım Uygulamaları Projesi Sertifika Töreni Yapıldı

Fındıkta İyi Tarım Uygulamaları Projesi Sertifika Töreni Yapıldı
  • EKONOMİ / GENEL
  • 04 Ocak 2018
  • Fındıkta İyi Tarım Uygulamaları Projesi Sertifika Töreni Yapıldı için yorumlar kapalı
  • 355 KEZ OKUNDU

Ordu Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından uygulanan “Fındıkta İyi Tarım Uygulamaları Projesi”nin sertifika dağıtım töreni yapıldı.

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonunda düzenlenen sertifika törenine, Vali Seddar Yavuz, İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay Murat Yılmaz, Ordu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Fikri Balta, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kemal Yılmaz, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin, bazı daire müdürleri, ziraat odaları başkanları ve çiftçiler katıldı.

Vali Seddar Yavuz sertifika dağıtım töreninde yaptığı konuşmada, Fındıkta İyi Tarım Uygulamaları Projesi ile kaliteli ürün elde edileceğini söyledi.

“GIDA VE TARIMA, İNSANLIĞIN VAROLUŞUNDAN İTİBAREN İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR”

İnsanlığın varoluşundan itibaren beslenmeye, gıdaya, dolayısıyla tarıma ihtiyaç duyulduğunu belirten Vali Seddar Yavuz, “Dünya’da en çok tartışılan konuların başında, gıda ve beslenme gelmektedir. Son yıllarda güvenilir gıda tartışmaları daha da yaygınlaşmıştır. Dünya’da her ne kadar sanayinin önemi artsa da, bir zenginlik kaynağı görünse de, eninde sonunda insanlar, açlıkla, sefaletle karşı karşıya kalacaktır. Dolayısıyla tarım sektörünün önemi daha büyüktür. İnsanlığın varoluşundan itibaren en çok tartıştığı konulardan bir tanesi, güvenilir gıdaya ulaşmaktır. Dünya’nın, halen gelişmişlik düzeyine bakılmaksızın ciddi bir açlık ve sefaletle karşı karşıya kaldığını hepimiz görüyoruz. Dünya’da, tarım arazilerinin bir şekilde imara açılması, harap edilmesi, bilinçsiz sulama, gübreleme, ilaçlama gibi birçok faaliyet nedeniyle tarım alanları ve tarım ürünleri tehdit altındadır. Bu nedenle dünyada her geçen gün organik tarım, iyi tarım uygulamaları gündeme gelmektedir” dedi.

“FINDIKTA VERİMİ ARTIRMAZSAK, REKABET GÜCÜMÜZÜ KORUYAMAYIZ”

Karadeniz insanının çalışkanlığıyla engebeli arazileri fındık ve ağaç dikmek suretiyle yeşillendirdiğine dikkat çeken Vali Yavuz, “İlimizin en önemli değeri, kıymeti fındıktır. Bu şehir asla tarımdan ve fındıktan vazgeçemez. Karadeniz insanı, özelde de Ordulular çok çalışkan insanlar. Karadeniz’in engebeli arazilerine fındık ve ağaç dikerek, her tarafını yeşillendirmişler. Bunu takdir etmemek mümkün değil. Karadeniz insanının böylesine ciddi bir çalışkanlığı, emektarlığı var. Bugün ise göç veren bir şehir haline geldik. Yani kırsalımız boşalıyor. Dolayısıyla fındık bahçelerimizle yeteri kadar ilgilenemiyoruz. Belirli zamanlarda çalışıyoruz. Dünya’da yeni fındık alanları oluşmaya başlıyor ve yeni fındık dikim alanları hızla gelişiyor. Onlar birim alandan en yüksek verimi alırken, biz birim alandan daha düşük verim alıyoruz. Dolayısıyla rekabet edebilirliğimiz tehlikeye girmeye başladı. Dünya’da dekar başına 300 kg fındık alınırken, bizde ise dekar başına 80-90 kg fındık üretiliyor. Dolayısıyla yeni tedbirlerin alınması gerekir. Eğer biz birim alandan en yüksek verimi alabilecek yeni bir yaklaşımı ortaya koyamazsak, korkarım ki uzun vadeli rekabet gücümüzü koruyamayız. Rekabet gücünün korunması için de süratle gençleştirme çalışmalarının yapılması gerekiyor” dedi.

“YÜKSEK VERİM GETİRECEK ÜRÜNLERİ GÜNDEMİMİZE ALMAMIZ LAZIM”

Vali Yavuz konuşmasının devamında, Ordu’da daha yüksek verim getirebilecek ürün çeşitlerinin gündeme alınması gerektiğinin altını çizerek şunları söyledi: “İyi tarımı, organik tarımı yaygınlaştırmamız gerekiyor. Özellikle derelerimizin çokluğundan da istifade ederek, tarımda sulamayı daha fazla artırmamız gerekiyor. Bütün bunları hep bir arada gerçekleştirebildiğimiz takdirde inanıyorum ki, fındıktan elde edeceğimiz gelir daha fazla artacaktır. Göreve başladığımızdan itibaren fındıkta verimi artırmaya yönelik birtakım projeler geliştirdik. DOKAP’a sunduğumuz projemiz kabul oldu. İnşallah bundan sonra her ilçede, her mahallede örnek bahçeler oluşturacağız. Bu örnek bahçeleri çiftçilerimizin görmesini sağlayacağız. Sadece DOKAP değil, Avrupa Birliği fonları dahil olmak üzere diğer fonlardan da yararlanmak istiyoruz. Elde edeceğimiz fonlarla daha fazla örnek bahçeyi çiftçilerimizle buluşturmak istiyoruz.”

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kemal Yılmaz da sertifika dağıtım töreninde bir konuşma yaparak, Fındıkta İyi Tarım Uygulamaları Projesi hakkında bilgi verdi.

Yılmaz, fındıkta verimi arttırmaya yönelik çalışmalarda başarılı sonuçlar elde ettiklerini belirterek, ülkelerin iyi tarım ve organik ürün yetiştiriciliğindeki rekabetine dikkat çekti.

Alıcının organik tarım ürünlerini tercih ettiğinin altını çizen Yılmaz, “Bugün fındıkta alıcı ülkeler, iyi tarım ürünü olan veya organik ürünü tercih ediyorlar. Dolayısıyla bizler iyi tarıma ve organik tarıma geçiş sürecini hızlandıracağız. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız da bu konuyu son derece önemsiyor ve ciddi bir şekilde destekler veriyor. Biz de bunlardan en üst seviyede yararlanıp, ilimizde iyi ve organik tarımı daha iyi yerlere getireceğiz” diye konuştu.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan ise, uygulanan projenin hem fındığa, hem de toprağa önemli ölçüde katkı sunduğunu ifade etti.

Soydan, “Başta çevre sağlığı, insan sağlığı ve doğa sağlığı yönünden iyi tarım uygulamalarının önemli bir yeri vardır. Çiftçilerimiz bir yıllık bir çalışmanın sonucunda bu sertifikayı hak etmişlerdir. Ziraat Odalarımız, iyi tarım uygulamaları için 1.154 kişiyle bu çalışmayı başlatmıştır. İyi tarım uygulamaları yapan toplamda 1,710 çiftçimiz var. Onun için önemli bir rakama doğru gidiyoruz. Amacımız, bundan sonra bu rakamları yükseltmek ve daha çok sayıda iyi tarım uygulamalarını hayata geçirmektir” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Seddar Yavuz tarafından üreticiler adına Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu, Fatsa Ziraat Odası Başkanı İbrahim Ethem Kibar, Gölköy Ziraat odası Başkanı Murat Çelik, Perşembe Ziraat odası Başkanı Arslan Soydan, Gürgentepe Ziraat Odası Genel Sekreteri Gökhan Kahraman, Kabadüz Ziraat Odası Başkanı İdris Kurt, Kumru Ziraat Odası Başkanı Abdulkadir Öngen, Ulubey Ziraat Odası Başkanı Akif Atlı, Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman’a sertifikalarını verdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: