• DOLAR
  %0,37
 • EURO
  %-0,14
 • ALTIN
  %-0,14
 • BIST
  %-0,42
Fındık Üreticilerine Büyük Müjde

Fındık Üreticilerine Büyük Müjde

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş’un fındık üreticilerine verdiği müjdenin ardından bir müjde de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’ten geldi. İlk açıklamada, aynı zamanda Ordu Milletvekili de olan Kurtulmuş’tan geldi. Kurtulmuş, yaptığı açıklamada, milyonlarca üreticiyi ilgilendiren ve Karadenizli çiftinin adeta tek geçim kaynağı olan fındıkla ilgili açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş, açıklamasında “Fındıkta birtakım […]

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş’un fındık üreticilerine verdiği müjdenin ardından bir müjde de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’ten geldi.

İlk açıklamada, aynı zamanda Ordu Milletvekili de olan Kurtulmuş’tan geldi.

Kurtulmuş, yaptığı açıklamada, milyonlarca üreticiyi ilgilendiren ve Karadenizli çiftinin adeta tek geçim kaynağı olan fındıkla ilgili açıklamalarda bulundu.

Kurtulmuş, açıklamasında “Fındıkta birtakım spekülasyonlar olduğunu çok ciddi bir şekilde görüyor ve yakinen takip ediyoruz. Referandum ortamını fırsat bilen bazı tekelci fırsatçıların, vatandaşımızın fındığının üzerinde oyun oynamasına asla ama asla müsade etmeyeceğiz. İnşallah bu konuyu da hemen referandumun arkasından çözeceğiz.” dedi.

Kurtulmuş, Ordu Kumrulular Derneğinin bir düğün salonunda düzenlenen “Birlik ve Beraberlik Gecesi”ne, İstanbul’dan sosyal medya hesabı üzerinden canlı bağlandı.

Bağlantıda, birçok vatandaşın kendilerine fındıkla ilgili sorular sorduklarını hatırlatan Kurtulmuş, fındıkta serbest piyasa koşullarına göre hareket edildiğini söyledi.

Mart ayının ortasından itibaren, fındıkta, alan bazlı desteklerin ödendiğini belirten Kurtulmuş, bunun, üreticilere ana sütü kadar helal olduğunu ifade etti.

Kurtulmuş, şunları kaydetti:

“Fındıkta birtakım spekülasyonlar olduğunu çok ciddi bir şekilde görüyor ve yakinen takip ediyoruz. Referandum ortamını fırsat bilen bazı tekelci fırsatçıların vatandaşımızın fındığının üzerinde oyun oynamasına asla ama asla müsade etmeyeceğiz. Bunu inşallah 16 Nisan’dan sonra göreceksiniz, gerekirse devlet her türlü destekleme alımlarını da yaparak gerekirse Rekabet Kurumuna da bu meseleyi intikal ettirerek, tekelci bir anlayışı, ‘Nasıl olsa başka bir rakibimiz yok’ diyerek fındık fiyatlarının öldürülmesine müsaade etmeyeceğimizin bilinmesini arzu ederim. İnşallah bu konuyu da hemen referandumun arkasından çözeceğiz.”

– İkinci müjde Faruk Çelik’ten geldi.

Öte yandan Kurtulmuş’un ardından Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’te açıklamalarda bulunarak, üreticilere beklediği müjdeyi verdi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, fındık fiyatlarıyla ilgili tekelci bir mantığın üreticileri mağdur ettiğini belirterek, “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak, Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) bünyesinde önümüzdeki hafta fındık alımını gerçekleştireceğiz.” dedi.

Bakan Çelik, Şanlıurfa Evren Sanayi Sitesi’ndeki ziyaretlerinin ardından AA muhabirinin fındık fiyatlarıyla ilgili sorularını yanıtladı.

Fındık fiyatlarıyla ilgili maalesef tekelci bir mantığın üreticileri mağdur ettiğini dile getiren Çelik, şunları kaydetti:

“Bundan dolayı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak TMO bünyesinde önümüzdeki hafta fındık alımını gerçekleştireceğimizi buradan ifade ediyorum. Üreticinin alın teriyle, üreticinin emeğiyle uğraşanlara bu anlamda gerekli cevabı vermiş olacağız. Fındığın hak ettiği değeri alacağı şekilde, üreticimizi memnun kılacak şekilde piyasada olacağımızı herkesin bilmesini istiyorum. Üreticilerimiz rahat olsunlar. Hükümetimiz, devletimiz her konuda olduğu gibi fındık konusunda da üreticimizin yanındadır.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır