Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

FINDIK ÜRETİCİLERİ SON DAKİKA UYARISI

FINDIK ÜRETİCİLERİ SON DAKİKA UYARISI
  • GENEL
  • 18 Mayıs 2018
  • FINDIK ÜRETİCİLERİ SON DAKİKA UYARISI için yorumlar kapalı
  • 480 KEZ OKUNDU

Fındık ürününün ana zararlısı olan fındık kurdu, beslenme ve yumurta bırakmak yoluyla meyvelerde zarar yapmaktadır. Ergin çıkışları mayıs ayında tamamlanarak zarar yapmaya başlarlar. Hava sıcaklığı 20°C’ye erişinceye kadar böcekler uçamadığı için aynı ocak üzerinde beslenmek zorunda kalırlar. Bir çift böcek 160 adet meyvede beslenme zararı yapmakta ve yaklaşık 40 adet yumurtlama ile toplamda 200 adet meyveye zarar vermektedir. Böylece fındıkta çok yüksek ekonomik zararlara neden olurlar..
MÜCADELESİ :
Kimyasal Mücadele: Fındık kurdu popülasyonun yüksek olduğu yerlerde, yumurta koyarak yaptığı zararı engellemek için çiftleşme döneminde (mayıs sonu-haziran başı) ikinci bir ilaçlama yapılmalıdır.
Bu zararlıya karşı etkili bir mücadele için çiftçilerin tavsiyelere uygun olarak aşağıdaki dönemlere göre ilaçlama yapmaları, mücadeledeki başarıyı artıracaktır.
İlçemizde Fındık Kurdu Mücadele Zamanı;
Sahil kesimde (0-250 m. rakım) : 05 Mayıs – 12 Mayıs 2018 tarihleri arasında
Orta kesimde (250-500 m. rakım) : 12 Mayıs – 19 Mayıs 2018 tarihleri arasında
Yüksek kesimde (500 m. ve üzeri rakım) : 19 Mayıs-26 Mayıs 2018 tarihleri arasında tespit edilmiştir.
Fındıktan sonra ilçemizin diğer önemli bir geçim kaynağı da arıcılıktır. Fındık kurdu ilaçlaması esnasında arıların su içtiği kaynaklara ilaç bulaştırılmaması son derece önemlidir.
İlaçlamalar akşamüzeri veya sabahın erken saatlerinde, arıların uçuş yapmadıkları zamanda yapılmalıdır.
Ayrıca arıcılarımızın İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerinden bulundukları yöredeki mücadele programları hakkında bilgi alarak, mevcut imkanlar ölçüsünde arı kovanlarını ilaçlama yapılacak alanlardan en az 7 km. uzaklaştırmaları gerekmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: