Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Fındık Fiyatlarının Artması TMO’nun Alımlarına Bağlı

Fındık Fiyatlarının Artması TMO’nun Alımlarına Bağlı
  • EKONOMİ / GENEL
  • 19 Ekim 2017
  • Fındık Fiyatlarının Artması TMO’nun Alımlarına Bağlı için yorumlar kapalı
  • 262 KEZ OKUNDU

1980 yılından bu yana fındık ticaretinin içinde olduğunu söyleyen Kara Tarım Limited Şirketi Sahibi Abdurrahman Kara, fındık fiyatlarının ilerlememesinin sebebini ihracatçı ve sanayicilerin ellerinin dolu olmasından kaynaklandığını belirtirken, fındığın çoğunun TMO’ya gittiğini ancak TMO’nun alımlarının da yeterli olmadığını ifade etti.

Fındık fiyatları serbest piyasa da 8-8.5 TL, TMO’da ise 10 TL olarak satılmaya devam ederken, fındık manavı Abdurrahman Kara, fındık fiyatının artışının TMO’ya bağlı olduğunu dile getirdi.

“Piyasaya fındık inmiyor”

Ordu’da sadece 60 bin ton çakıldak fındık üretildiğine dikkat çeken Abdurrahman Kara; “Şuan piyasaya fındık yok denecek kadar az iniyor. Sebeblerinin başında gelen de, fındık fiyatı 8-8,50 TL ihracatçının çakıldak dediğimiz fındık daha işine geldiği için ona 9 TL gibi fiyat veriyor. Onun da sebebi, çürük olmadığı için ama bu memlekette ne kadar çakıldak fındık var ki! İhracatçıya ve sanayiciye yetebilecek miktarı belli olan ve yüksek kesimde olan bir ürün çok bir fındık değil hesap edecek olursak. 500-600 rakamının üzerindeki fındık rekoltesini sadece Ordu olarak sanmıyorum ama 60 bin ton aralığında olacak. Ordu’nun fındık rekoltesini 220 bin ton olarak düşünürsek bunun içinde %30 bir bölümü sayabiliriz” dedi.

“TMO, 150 bin tondan sonra almaz”

TMO’nun incelemeden her önüne gelen fındığı aldığını aktaran Kara, “İhracatçının elinde malı var, sanayicinin elinde malı var mala talep etmiyor. Mala talep etmediği sürece de fındık fiyatları yerinde sayıyor. Şuan fındığın çoğu TMO’ya gittiği görülüyor. TMO’ya gidiyor ama TMO’nun da alımları yeterli değil şu ana kadar. 65 bin ton civarında bir fındık alımı yaptığı söyleniyor. Alırken milletin fındığını incelemeden her önüne geleni alıyor. Bu da fındık fiyatının 8 TL’nin altına düşmemesinisağlıyor. Ama burada hususların en başında gelen 2017 yılı fındık rekoltesinin doğru tespit edilip edilmemesi geliyor. Örneğin bakanlık tarafından yapılan tespit 670 bin ton. Bakanlık da TMO’ya göre ayarlayıp az toplasın fındığı diye 670 bin ton diyor. Bu rekolteye göre fındık alımı yaparsa TMO görünüyor ki belki 100 bin tondan, belki 150 bin tondan sonra almayacak ve alacağı fındıkta belli. Böyle yaptığı sürece de fındık fiyatları böyle kalır. Ancak şu hesap kimsenin gözünden kaçmasın; sanayici ve ihracatçı, bu memlekette ne kadar fındık olduğunu kantarla tek tek tartmış gibi biliyor. Bildiğinden de bu piyasaya pek talep kar olmuyor” diye konuştu.

“Üreticinin de eli dolu”

İhracatçıcının ve sanayicinin elinin dolu olmasına karşın manavların elinde fındık olmadığına değinen Abdurrahman Kara, şunları kaydetti; “Türkiye’de 750 bin dönüm fındık bahçesi var. Bunlar doğrudan alan bazında destek alıyor. Dönümünde 100 kg olsa 750 bin ton yapar. Bu 100 kg her halukarda üstünde oluyor ortalama. En azından 2016 yılı ürününü de bu işin içine katarsak 50-60 bin ton 800 bin tonun üzerinde şahsi kanaatim. Bir rekolte var eğer TMO, fındığı 300 bin tonun üzerinde alıp piyasaya sürmezse fındık 9,50-10,00 TL seviyelerine kadar gelir ama buna 670 bin ton olarak bakanlık yaparsa bu fındık bu fiyatlarda seyir eder. Şahsi kanaatim, bu yılların birikimi olarak ta bunu söylüyorum; bakıyorsun ihracatçının eli dolu sanayicinin eli dolu bu ara manavlarda pek fazla ürün görünmüyor. Üreticininde eli dolu. Fındık fiyatının artması şuan tamamen TMO’nun elinde.”

“İhtiyaç olduğunda toksin olmuyor”

Fındığın bu vaziyette kendini toparlamasının zor olacağının altını çizen Kara; “2001 yılında fındık çok oldu. Fiskobirlik devrede fabrikacılara aynı bu yıl ki olduğu gibi sanayici ve ihracatçıya mal satamıyor. Sürekli mal da toksin var, mal bozuk, mal geri geliyor, fiskobirliğin depoları o sene ağzına kadar dolu. 2004 yılı oldu Türkiye’de fındık olmadı, fındık fiyatları yükselmeye başladı. Sanayici ve ihracatçı 2001 yılında bozuk toksinli olan fındığı Fiskobirlik’ten 4 yıl sonra aldılar. Fındığın içinde ne toksin ne de çürük çıktı. Şuan fabrikacılar sanayicilere mal satamıyorlar. Nedeni şu, kişinin ürününde çürük var, toksin var almıyoruz bu ürünü diyorlar. Bunun için fındığın değeri 8 TL çakıldak fındığın değeri 9 TL. Fındığa ihtiyaç olduğu zaman fındıkta ne çürük oluyor ne de toksin oluyor. Şuan sanayicinin, ihracatcının, üreticinin eli dolu. Fındık fiyatları bundan ilerlemiyor. Eğer Toprak Mahsulleri Ofisi, alımlarını daha fazla sıklaştırır, ödemeleri gayet güzel,alımları iyi, fazla zorlamıyor vatandaşı, her türlü malı alıyor. 300 bin ton fındık alacağım diye piyasaya açıklama yapsın fındıkta ne çürük olacak ne toksin olacak. Kısa sürede de fındık kendini toparlayacak. Ama bu vaziyette kendini toparlaması mümkün değil” ifadelerini kullandı.

Ordu Hayat

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: