Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Fındık Açıklaması Çay Diyarı Rize’den Geldi

Fındık Açıklaması Çay Diyarı Rize’den Geldi
  • EKONOMİ / GENEL / SİYASET
  • 12 Eylül 2017
  • Fındık Açıklaması Çay Diyarı Rize’den Geldi için yorumlar kapalı
  • 325 KEZ OKUNDU

AK Parti İstanbul Milletvekili Rizeli Metin Külünk, fındık konusunda 10 maddelik bir açıklamada bulundu.
Twitter hesabından açıklama yapan Külünk’ün ifadeleri kısa sürede birçok kullanıcı tarafından paylaşıldı. İşte Külünk tarafından açıklanan 10 maddede fındık değerlendirmesi:

1-Karadeniz bölgemizin ana geçim kaynağını oluşturan fındık ve fındık üreticilerinin karşılanabilir beklentileri dikkate alınmalıdır.

2-Üreticileri, ürünlerini piyasa fiyatının altında satmalarına mecbur bırakmayacak bir alım ve pazarlama dengesi kurulabilmelidir.

3-Üretiminin %75’ne sahip olmamıza karşın, fındık fiyat politikasının Almanya’daki Fındık Borsa’sında belirlendiği unutulmamalıdır.

4-Dünya’da en fazla fındığı üreten Türkiye, dünya fındık fiyatını belirleyen kurumsallaşmayı sağlamalı ve üreticisini korumalıdır.

5-Fındık ihracatı yerine katma değer üretecek olan Fındık İşleme Sanayimizi geliştirmemiz üreticiyi ve sektörü büyütecektir.

6-Fındık alımı yapan TMO yerine, fındık konusunda uzman olan Fiskobirliğin alt yapısı ve tecrübesi sektörü canlandıracaktır.

7-Devlet destekli olarak Fiskobirliğin fındık üretimini planlama, alımı ve pazarlama işlevlerini yüklenmesi değerlendirilmelidir.

8-Fındık ihracatı kolaylığı lisansı sağlanmalı, diğer ihracatçı birlik ve firmalar konu hakkında teşvik edilmelidir.

9-Üretim alanları taban arazilerden yamaç arazilere çekilmeli ve üretim alanları bir plan dahilinde düzenlenmelidir.

10-Karadeniz bölgesinde alternatif ürün olarak sanayi tipi kestane ve ceviz üretimi ile ve kestane balı konusunda çalışmalar yapılmalıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: