Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Farenjitin Kronikleşmesine İzin Vermeyin!

Farenjitin Kronikleşmesine İzin Vermeyin!
  • GENEL / SAGLIK
  • 15 Şubat 2018
  • Farenjitin Kronikleşmesine İzin Vermeyin! için yorumlar kapalı
  • 382 KEZ OKUNDU

Medical Park Ordu Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ahmet Yılmaz soğuk havalarda akut farenjitin kendini göstermeye başladığını, tedavi edilmezse kronikleşebileceğini söyleyerek hastalıktan korunmak için yapılması gerekenler hakkında bilgiler verdi.

SOĞUK HAVALARDA FARENJİTE DİKKAT

Özellikle kış mevsimi itibariyle farenjit şikayetlerinin arttığını belirterek okuyucularımızı uyaran Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ahmet Yılmaz; “akut farenjitin genellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarının bir parçası olarak görüldüğünü söyleyerek; çoğunlukla virüslerin bazen de bakterilerin bu hastalığa yol açabileceğini belirtti. Sigara içilmesi, alkol kullanılması, alerji, geniz akıntısı, kuru ve kirli hava, burun tıkanıklığı, burun içi kemik eğrilikleri, iklim değişiklikleri sıcak veya soğuk besinlerin hastalığının oluşmasını tetikleyebileceğini ifade etti.

ÖNLEMİNİZİ ÖNCEDEN ALIN

Akut farenjitin özellikle mevsim geçişlerinde görüldüğünü vurgulayan Op. Dr. Ahmet Yılmaz; “Akut farenjit; çoğunlukla boğazda ağrı, yanma, kırgınlık, ateş hissi ve yorgunluk gibi belirtilerle kendini gösterir. Bu hastalığı engellemenin en etkin yöntemi kişinin kendini korumak için gerekli önlemleri almasıdır. Ailede bir kişi bu hastalığa yakalandığında hastayla çok yakın temasta bulunmamak, istirahat etmek, beslenmeye dikkat etmek, soğuktan uzak durmak alınması gereken başlıca önlemlerdir.” şeklinde konuştu.

Dr. Ahmet Yılmaz’ın üzerinde durduğu bir diğer konu ise iyi beslenme, taze meyve ve sebze tüketimidir. Bol baharatlı yemeklerden ve kabuklu boğazı tahriş edici yiyeceklerden kaçınılması gerekir. Boğazın kuru kalmaması için ılık sıvı tüketimi arttırılmalıdır. Sık sık elleri yıkamak ise enfeksiyonun bulaşmasını engellemeye yardımcı olur. Kişi yatmadan önce ağız gargarasıyla temizlik yapmalı, gece uyudukları ortamda kalorifer peteğinin ya da sobanın yakınına su koyarak odanın nemli kalmasını sağlamalıdır. Tozlu, kirli ortamlardan ve kapalı yerlerden uzak durulmalıdır. Ayrıca toplu taşıma araçlarının kullanılması, sigara içilmiş kapalı

ortamlarda bulunulması enfeksiyonun yayılmasını kolaylaştırır. Bu sebeplerle belirtilen ortamlardan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışılmalıdır. “

TEDAVİYİ ERTELEMEYİN

Farenjit tedavisinde bilinçsiz ilaç kullanımından kaçınılması gerektiğini vurgulayan Op. Dr. Ahmet Yılmaz; genellikle akut farenjit 3 ila 5 gün içinde kendi kendini toparlayan bir hastalıktır. Bu sürenin uzaması durumunda mutlaka hekime danışılmalı, diğer tedaviler yönünden değerlendirilmeli ve tedavi aksatılmadan uygulanmalıdır.” diyerek, farenjitin tedavi edilmezse ve tedavide bilinçsiz şekilde ilaç kullanılırsa hastalığın kronikleşebileceğini belirterek sözlerini tamamladı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: