• DOLAR
  %0,37
 • EURO
  %-0,14
 • ALTIN
  %-0,14
 • BIST
  %-0,42
Ergün Taşcı: Bu Sistem Otoriterleşmeyi Tasfiye Edecek

Ergün Taşcı: Bu Sistem Otoriterleşmeyi Tasfiye Edecek

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Halk Oylaması çalışmaları kapsamında Fatsa’da bir dizi ziyarette bulunan Ordu Milletvekili Ergün Taşcı, önerilen sistemin, otoriter olmak isteyeni her defasında tasfiye edecek bir sistem olduğunu ifade etti. Yapmış olduğu ziyaretlerde Fatsa’ya yapılan ve yapılmakta olan yatırımları özellikle takip ettiğini ve yapılmakta olan yatırımları bir an önce bitirerek yeni yatırımlara hızla geçmek istediklerini […]

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Halk Oylaması çalışmaları kapsamında Fatsa’da bir dizi ziyarette bulunan Ordu Milletvekili Ergün Taşcı, önerilen sistemin, otoriter olmak isteyeni her defasında tasfiye edecek bir sistem olduğunu ifade etti.

Yapmış olduğu ziyaretlerde Fatsa’ya yapılan ve yapılmakta olan yatırımları özellikle takip ettiğini ve yapılmakta olan yatırımları bir an önce bitirerek yeni yatırımlara hızla geçmek istediklerini anlatan Taşcı, ‘Fatsa bizim gözümüzün nuru. Doğup büyüdüğümüz ana yurdumuz. Bizim yetişmemizdeki emeklerin karşılığını kat kat iade etmek üzerimizdeki bir vebaldir. Bunun için durmadan çalışmak zorundayız. Önümüzdeki projelerden en önemlisi Fatsa Çevreyolu’nun yapımıdır. Yakından takip ettiğimiz bu proje için en yakın zamanda kazmayı vuracağız inşallah. Bunun yanında, organize sanayi bölgemize 1000 dönüm daha ilave ederek şuan 3000 civarında olan istihdamı 7500’e çıkaracağız. Bu konudaki tüm taleplerimiz Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız tarafından karşılanacak.’ dedi.

Güzel Fatsa’mızın güzel çocuklarına da ayrı bir önem veriyoruz. Onların en üst düzeyde eğitim alması ve vatana millete hayırlı bir evlat olarak yetişmelere bizim en çok önem verdiğimiz konulardan biridir diyen Taşcı, ‘Bunun için özellikle ilk ve ortaokullarımızda yaşanan tekli eğitime geçiş ile ilgili sorunları bir an önce ortadan kaldıracağız. Tüm okullarımızda tekli eğitime geçiş için gerekli olan 5 adet okul binasının yapımı ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Gençlerimizin üniversite eğitimi için de hızlı bir çalışma yürütüyoruz. Deniz Bilimleri Fakültesi’nin yanında Fatsa’mıza bir Mühendislik Fakültesi de kazandırmak istiyoruz. Bunların yanında, Elekçi Irmağı ile ilgili projeler, proje kapsamına alına mesire alanları ve kamuya ait binaların yenilenmesi ile ilgili bir çok projeyi takip ediyor, tez zamanda neticelendirmek için var gücümüzle çalışıyoruz.’ ifadelerini kullandı.

‘Bugün Fatsa’dan sonra programımıza Kumru’da devam edeceğiz. Esnaf, zanaatkar ve vatandaşlarımızı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi hakkında  bilgilendireceğiz. Yaptığımız ziyaretlerde vatandaşlarımız özellikle, bu sistemin otoriterleşmeye götüreceği  ya da tek adam üreteceği ile ilgili endişelerinden bahsettiler. Daha önce de ifade ettiğim gibi bu sistemde tek adam değil, milletin adamı olacak.  Her şeyden önce bu sistemde cumhurbaşkanının en fazla iki dönem için seçileceği ve seçim süresi net olarak belirtildiğinden dolayı sistemin doğasında otoriterliğin ya da diktatörlüğün mümkün olmadığı gayet açıktır. Kaldı ki, %50’nin üzerinde oyla seçilme zorunluluğu, sistemi otoriterleşmek bir yana daha makul bir hale getirecek ve siyasetin merkezini genişletecektir.’ ifadelerini kullanan Taşcı, sözlerine şöyle devam etti;

Otoriterleşme ile ilgili yapılan yayınlar özellikle Gezi Olayları’ndan sonra ortaya atılmış, dış kaynaklı bir algı organizasyonudur. Dünyada Erdoğan karşıtı çalışma yapan kesimler, Economist dergisinde kapak resmi olarak sayın Cumhurbaşkanımızı Osmanlı Sultanı olarak gösterirken, darbeci Sisi’yi sivil görüntüsüyle kırmızı halılar üzerinde alkışlamıştır.

Batılı algısıyla bu değişikliğe karşı çıkanlar da çok iyi biliyorlar ki, bu sistem otoriter üretmez, bilakis otoriter olmak isteyeni tasfiye eder. Bizim toplumumuz farklı sosyolojik yapılarda çok kimlikli bir toplumdur. Bu kadar farklılığı bir araya getirerek % 51 ile Cumhurbaşkanı seçilmek kolay bir mesele değildir. Yani bu sisteme göre çoğunluğun içerisindeki çoğulculuğa sahip olmanız gerekir ki bu hiçbir otoritenin sahip olabileceği bir şey değildir.

Otoriterleşme eleştirisine sarılanlar, her konuda olduğu gibi bu konuda da milletin varlını göz ardı ediyorlar. 15 Temmuz gibi kanlı bir kalkışmada demokrasiye bu kadar sahip çıkmış bu necip millet, otoriteye, tek partiliğe, demokrasiyi ortadan kaldırmaya yönelik eylemlere fırsat vermez, bu herkesçe bilinmelidir.

Daha sonra Kumru’ya geçen Ordu Milletvekili Taşcı, 18 – 24 Mart Yaşlılar Haftası münasebetiyle Kumru Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu programda şunları söyledi. ‘Ne mutlu ki, bizler, millet olarak, saygıdeğer büyüklerimizi asla bir yük olarak görmeyen, bilakis, onların varlıklarından mutluluk duyan, onlara hak ettikleri ilgi, saygı ve hürmeti gösteren bir kültür ve geleneğe mensubuz.

Biz biliriz ki, küçüklerine şefkat göstermeyen, büyüklerine değer ve saygı göstermeyen iflah olmaz. Yüce Rabbimiz, beli bükülmüş ihtiyarlar, sayesinde bizi bela ve musibetlerden korur, üzerimize rahmet indirir.

Ben, bu düşüncelerle, aklı başında, iradesi elinde olan anlamındaki ‘ihtiyar’ büyüklerimizin haftasını en samimi duygularımla kutluyor, bugünlerimizin mimarı olan değerli büyüklerimize, mutlu, huzurlu, sağlık dolu bir ömür diliyorum.

Bu anlamlı hafta dolayısıyla, tüm vatandaşlarımızı sevgiyle selamlıyorum.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır