Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Engellilerin Bir Günlük Askerlik Sevinci

Engellilerin Bir Günlük Askerlik Sevinci
  • GENEL / ORDU HABERLERİ
  • 13 Mayıs 2017
  • Engellilerin Bir Günlük Askerlik Sevinci için yorumlar kapalı
  • 274 KEZ OKUNDU

Ordu İl Jandarma Komutanlığı’nda engelli vatandaşlar için Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında “Temsili Askerlik Yemin Töreni” düzenlendi.

Törene,  Vali İrfan Balkanlıoğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Sedat Sarıkaya, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Ordu Cumhuriyet Başsavcısı  Ahmet Çiçekli, İl Emniyet Müdür Vekili Özler Özer, Altınordu Belediye  Başkanı Engin Tekintaş, daire müdürleri, Jandarma Komutanlığı personeli, vatandaşlar ve engelli yakınları katıldı.

Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Temsili Askerlik Yemin Töreni”nde bir konuşma yapan Vali İrfan Balkanlıoğlu, askerliğin Türk Milleti için önemli bir görev olduğunu söyledi.

Engelli bireylerin asker üniforması giymesinin hem kendileri, hem de aileleri için son derce önemli olduğunu belirten Vali İrfan Balkanlıoğlu, bu organizasyonu düzenleyen Genel Kurmay Başkanlığına teşekkürlerini iletti.

Vali Balkanlıoğlu konuşmasında şunları dile getirdi: “Askerlik Türk Milleti için önemli bir görev, asker elbisesini giymek, askere gitmek birçoğumuz için hayatın belli bir kırılma noktası gibidir. Askerden önce, askerden sonrası gibi milat olur bizlere. Çünkü bir asker milletiz. Sürekli at sırtında medeniyetimizi bu şekilde korumuş ve kollamışız. Bölgemizdeki sıkıntılı süreçler, savaşlar ve terör hadisesi sürekli bizim teyakkuzda bulunmamızı, gerektiğinde topyekûn vatan müdafaası için hazır olmamızı gerektiriyor. Askerlik bu kadar önemliyken, bu değerli vatan evlatlarının da bir şekilde asker üniformasını giymesi, ailelerini ve kendilerinin bu sevinci yaşamaları son derece önemli. Bu kardeşlerimizin büyük bir bölümü melekler kadar masumlar. Ve geçici şu fâni hayatlarını tamamladıklarında bizler gibi değil, Allah’ın izni ve keremiyle doğrudan cennete girecek insanlar. Keşke bizde bu fani hayatımızı düzgün yaşayabilsek de, cenneti hak etsek. Dolayısıyla bu masum, günahsız ve hiçbir kötülüğe anlam veremeyen, kötülük içinden geçmeyen bu yavrularımıza bu sevinci yaşatmakta son derece önemli. Değerli komutanımıza ve bu işi düşünen Genel Kurmay Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Yani son 6-7 senedir bu mutluluğu yaşatıyorlar. Bu gençlerimiz en azından burada bu üniformayı giyip bizlerle fotoğraf çekiniyorlar, aileleri de onları bu şekilde görerek mutlu oluyorlar. Ama gerektiğinde de, Komutanımızın da söylediği gibi herkes gibi onlar da bu vatan için canını feda edecektir. Şehitlik mertebesine ulaşmak bizlerde en yüksek rütbedir, rütbelerin en büyüğüdür. Bir şehidin 70 yakınına şefaat edeceği söyleniyor. Bu büyük bir rütbe. Dolayısıyla ben tekrar ailelerimizi kutluyorum. Böyle memleketimizin bereketi, bunların yüzü suyu hürmetine bir çok kaza, bela üzerimizden def oluyor aslında. Bu insanlara sevgiyle baktıkları için, bu insanları saygıyla sevgiyle besleyip büyüttükleri için hiç yüksünmedikleri için Allah onlara sabır veriyor. İnşallah büyük bir mükafata da ereceklerdir, umudumuz bu yönde. Allah kimseyi bu ağır imtihanlara da tabi tutmasın ama bu imtihanı kazanmak da büyük bir başarı ve mükâfat. Ben değerli ailelerimizi ve askerlerimizi bir kez daha kutluyorum.”

Ordu İl Jandarma Komutanı Albay Sedat Sarıkaya ise yaptığı konuşmada, “1111 sayılı askerlik kanununu kapsamında silah altına alınmaları mümkün olmayan engelli vatandaşlarımızın bu hak ve ödevlerini sembolik olarak yerine getirmelerini sağlamak amacıyla bugünü tertiplemiş bulunmaktayız. Türkiye Cumhuriyeti jandarması saflarında temsili askerlik hizmetlerini yerine getirmek için gelen engelli vatandaşlarımız, heyecan ve coşku ile asker elbiselerini giymiş, kahraman birer Mehmetçik olarak karşınızda gurur ve onurla durmaktadırlar” diyerek, engelli gençlerin ailelerine seslendi ve “Bugün askerlik hizmetini yerine getiren evlatlarımızın gözlerindeki pırıltıyı büyük bir memnuniyetle gözlemliyor ve bunun sevincini yaşıyorsunuz. Bu gençlerimizin kendilerine vatan savunmasında bir görev düştüğünde diğer askerlerimizden geri kalmayarak, verilecek her türlü görevi en iyi şekilde yerine getirmeye gayret edeceklerine güvenimiz tamdır“ şeklinde konuştu.

Program engelli askerlerin künye ve belgelerini almaları ardından terhis pastasını kesilmesi ile sona erdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: