• DOLAR
  %0,09
 • EURO
  %0,16
 • ALTIN
  %-0,24
 • BIST
  %0,17
Elektronik Atıklar Ünye’yi Kirletmeyecek

Elektronik Atıklar Ünye’yi Kirletmeyecek

Ağır metaller içeren elektronik atıklar doğaya kimyasal zarar vermenin yanı sıra, çok uzun yıllarca kaybolmayarak da ağır hasarlar meydana getiriyor. Bu bilinçle gelecek nesillere temiz bir Ünye bırakmak adına çalışmalarını sürdüren Ünye Belediyesi TÜBİSAD (Bilişim Sanayicileri Derneği) işbirliği ile Ünye’de elektronik atık toplama noktası kurdu. Elektronik Teknolojinin hızla gelişmesi ve değişmesi nedeniyle başta bilgisayarlar olmak […]

Ağır metaller içeren elektronik atıklar doğaya kimyasal zarar vermenin yanı sıra, çok uzun yıllarca kaybolmayarak da ağır hasarlar meydana getiriyor. Bu bilinçle gelecek nesillere temiz bir Ünye bırakmak adına çalışmalarını sürdüren Ünye Belediyesi TÜBİSAD (Bilişim Sanayicileri Derneği) işbirliği ile Ünye’de elektronik atık toplama noktası kurdu.

Elektronik Teknolojinin hızla gelişmesi ve değişmesi nedeniyle başta bilgisayarlar olmak üzere, televizyon, monitörler, buzdolabı, çamaşır makinası, cep telefonları, yazıcılar vb. günlük hayatımızı kolaylaştıran elektrikli ve elektronik alet ve cihazların kullanımı arttı ve böylece hızla artış gösteren e-atık sorununu da beraberinde getirdi.

Elektronik atıkların en tehlikeli atıklar grubunda olduğunu kaydeden Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “Kullanım ömürlerini tamamlayan elektrikli ve elektronik cihazların uygun yöntemlerle geri kazanılmaması ya da bertaraf edilememesi çevre ve insan sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Atık elektrikli ve elektronik eşyaların çevreye gelişi güzel atılmaları durumunda doğada yok olmamaları ve bileşenlerinde toksik maddeler içermelerinden dolayı toprak ve su kirliliğine yol açmakta, doğal kaynaklarımızın hızla kirlenmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle atık elektrikli ve elektronik eşyaların evsel çöplerden ayrı olarak toplanması, yerel yönetimlerin atık yönetim sistemine dahil edilerek ekonomiye geri kazandırılması gerekmektedir. Bu amaçla Ünye Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğümüzün 2017 yılında çalışmalarından bir yenisi olan elektronik atık geri dönüşümü hayata geçirmek amacıyla TÜBİSAD ile protokol imzalamış bulunmaktayız” diye konuştu.

Ünye’de Elektronik Atık Toplama Kutusu Ünye Belediyesi önünde bulunuyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır