Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Dr.Akosman, Kansere Karşı En Güçlü Silah Erken Teşhistir

Dr.Akosman, Kansere Karşı En Güçlü Silah Erken Teşhistir
  • GENEL / SAGLIK
  • 05 Şubat 2018
  • Dr.Akosman, Kansere Karşı En Güçlü Silah Erken Teşhistir için yorumlar kapalı
  • 312 KEZ OKUNDU

Kanser, toplum genelinde giderek artan en önemli sağlık sorunu olmanın yan sıra maddi ve manevi kayıplara da yol açan ciddi bir problemdir. Buna rağmen kanserin önemli bir kısmının erken teşhisle önlenebilir olduğu bilincini artırmak ve toplumda farkındalık yaratmak için her yıl 4 Şubat günü “Dünya Kanser Günü” olarak belirlenmiştir.

Medical Park Ordu Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr. Cengiz Akosman “4 Şubat Dünya Kanser Günü” dolayısıyla yaptığı konuşmasında, kansere karşı alınması gereken önlemlere dikkat çekerek şunları söyledi: ““Kanser hastalığı sadece bir sağlık sorunu değildir, maddi ve manevi yönleri de olan bir sorundur. Ailesel ve genetik faktörler, kişinin yaşam tarzı, dış etkenlerden kaynaklanan çevresel faktörler kanserin oluşumunda etkili olan en önemli faktörler arasında sayılabilir. Kanserin oluşumunda etkisi olan kötü beslenme, hareketsiz yaşam, tütün ve alkol kullanımı ile güneş ışığının zararlı etkilerine maruz kalma gibi çevresel etkenlerin kontrol altına alınması kanser görülme sıklığını azaltacaktır. Dolayısıyla sağlıklı yaşam davranışları ile kansere karşı korunabilmekte ve tarama programları sayesinde erken teşhis konularak yaşam süreleri uzatılabilmektedir.”

KANSERE SEBEP OLAN RİSK FAKTÖRLERİNİ ÖĞRENEREK BU FAKTÖRLERDEN UZAK DURUN!

Kanser hastalığı için en iyi tedavinin erken teşhis olduğunun altını çizen Uzm. Dr. Cengiz Akosman konuşmasına şöyle devam etti: “Erken tanının en önemli olduğu hastalıkların ilk sırasında kanser yer almaktadır. Kanserin tanısı ne kadar erken konulursa tedavide başarı oranı da o kadar yüksek olur. Kanserde erken tanı yaşam kalitesi ve süresinin artması için oldukça önemlidir. Bir hastalıktan korunabilmek için o hastalığın sebeplerinin bilinmesi gerekir. Kansere karşı alınacak tedbirlerde, yapılacak savaşta ana ilke; kanser oluşumu için bilinen risk faktörlerinden kaçınmak ve hastalığa erken tanı koymaktır. Doktora gitmek için mutlaka hastalanmayı veya hastalığın belirtilerinin ortaya çıkmasını beklemeyin. Kanserde erken belirti ve bulguları öğrenerek riskleri bilmek, kanser tarama programlarına girmek de kanserden korunma konusunda önemli adımlardır. Kişinin bedeninde ele gelen kitleler ve şişlikler, iyileşmeyen yaralar, vücuttaki benlerde ve siğillerde değişiklikler, beklenmedik ve

anormal kanamalar ve akıntılar, ses kısıklığı, açıklanamayan kilo kaybı, geçmeyen öksürükler, ateş, halsizlik ve ağrı kanserin belirtileri olabilmektedir. Bu gibi şikayetleri olanlar hiç vakit kaybetmeden bir uzmana başvurarak, gerekli kontrolleri yaptırmayı ihmal etmemelidir. Kanserin tanısında en önemli basamak doktor muayenesi ve gerekli tarama tetkikleridir. Bu nedenle her sağlıklı kişinin yılda en az bir kez kapsamlı muayeneden geçmesinde fayda vardır. Düzenli kontrollerle erken dönemde teşhis edilen kanser hastalarının büyük çoğunluğunun tedavi edilebildiğini ve insanların sağlıklarına tekrar kavuşabildiğini unutmayın!” diyen Dr. Akosman “Kanserden uzak, sağlıklı yarınlar” dileğiyle sözlerini sonlandırdı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: