Ordu Haber – Ordu'nun Medyası

Doğum Koçunuz Kim?

Doğum Koçunuz Kim?
  • GENEL / SAGLIK
  • 04 Nisan 2018
  • Doğum Koçunuz Kim? için yorumlar kapalı
  • 374 KEZ OKUNDU

Medical Park Ordu Hastanesinde görev yapan Doğum Koçu Ahu Yılmaz, doğum öncesi ve sonrasında neler yapılması gerektiğini anlatırken, Doğum Koçu’nun, görevinin neler olduğunu ne gibi fayda sağladığını aktardı.

DOĞUM KOÇU KİMDİR?

Doğum Koçu aynı zamanda eski yunanca da doula dediğimiz anne adaylarının doğum hamilelik ve annelik sürecinin daha kolay, daha sağlıklı geçirmelerini sağlayan sadece fiziki anlamda değil duygusal ve bilgisel anlamda da annenin yanında olan destek vermek için eğitim almış kişilerdir.

DOĞUM KOÇUNUN GÖREVLERİ NELERDİR?

Doğum Koçunun görevleri hakkında Türkiye de bir karmaşa var, çoğu doğum doktorları ya da dışarıda hastane çalışanları bizim bir ebe görevi yapacağımızı ya da hemşire olacağımızı düşünüyorlar. Biz ebe ya da hemşire değiliz, herhangi bir tıbbi müdahale yapmıyoruz. Gebenin sağlığından ve tıbbi müdahalelerinden tamamen Kadın Doğum Uzmanları sorumludur. Biz doğum fizyolojisi hakkında bilgi almış eğitimli kişileriz ve Doğum Öncesi ve Sonrası anneye ve bebeğine eğitim veren kişileriz, yani gebenin tamamen duygusal anlamda yanındayız. Doğum Koçunun görevi hamilelik esnasında anne ve babayla tanışarak doğuma kadar olan süreçte uyumlu bir şekilde hazırlığı tamamlayan kişidir. Biz buna bebeğin ilk kalp atışıyla başlıyoruz ortalama 12. haftadan itibaren anne adayları bize gelmeye başlıyor ve bu serüven doğum sonrasına kadar devam ediyor.

DOĞUM KOÇLUĞU EĞİTİMİNİ NELER KAPSIYOR?

Emzirme Danışmanlığı, Doğum öncesi ve sonrası Danışmanlığı, Gebe ve Doğum Psikolojisi, Hamilelikte Cinsel yaşam, Hamilelikte Beslenme, Bebeğin Anne karnındaki Haftalık gelişimi, Bebekle evde ilk günler ve Günlük Bakım, Bebeklerde ek Gıdalar, Uyku Koçluğu, Tuvalet alışkanlığı ve Hamile Yogası eğitimlerini kapsıyor.

DOĞUM KOÇU OLMAK İÇİN ÜNİVERSİTELERİN SAĞLIK BÖLÜMLERİNDEN MEZUN OLMAK GEREKİYORMU?

Doğum Koçu olmak için Üniversitelerin herhangi bir sağlık bölümünden mezun olmak gerekmiyor. Doğum Koçluğu eğitimi veren bazı kurumlar, Eğitim Danışmanlıkları ve Üniversitelerin sertifika programları var ve Sağlık Bakanlığı onaylı veriliyor.10 ay süren bir eğitim süreci var ve eğitim süreci sonunda lisans belgenizi almak için bir sınava giriyorsunuz, sertifikanızı yurt dışı onaylı alma

imkanınız da var ayrıca eğitici eğitmenlik sertifikası da alıp Doğum Koçu olmak isteyen adaylara eğitim verilebiliniyor.

ANNE ADAYLARI HAMİLELİĞE DOĞUM KOÇU’YLA DEVAM ETMEK İSTERSE NE YAPMASI LAZIM?

Biz önce aile ile tanışıyoruz. Ben kendi adıma ilk tanışmada babanın gelmesine özen gösteriyorum. İlk tanışmada kendimi tanıtıyorum ne yapıp ne yapmadığımı, benden ne beklediklerini, doğum hakkındaki düşüncelerini, korkularını soruyorum. Beraber hamilelik sürecini devam etmeye karar verirsek Kadın Doğum Uzmanlarından destek alacakları konu için onay almalarını istiyorum özellikle yoga derslerimiz için bu onaya özen gösteriyorum. İlk muayenesine muhakkak onunla birlikte giriyorum. Ön görüşmelerimiz de ücretsiz danışmanlık hizmeti adı altına oluyor.

BEBEK BEKLEYEN ANNE ADAYLARINA NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

Doğum Koçu olduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum şuana kadar birçok bebeğim oldu ve onların her anına tanıklık etmek harika bir duygu, biz doğumu hep sancılı ve korkulu biliyoruz aslında böle bir durum yok kadın vücudu doğurmak için dizayn edilmiştir ve bu güç hepimizde vardır bedenimize sahip çıkalım ve kendimize inanalım bu bir mucize bu duyguyu tatmak için ona müsaade edelim bu röportajı bebek bekleyen ve tüm anne adaylarına ulaşması ve bütün sorularına cevap olmasını diliyorum.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: