• DOLAR
  %-0,35
 • EURO
  %0,77
 • ALTIN
  %1,23
 • BIST
  %-0,05
Doç. Dr. Ergelen, Ramazanda Beslenmeye Dikkat

Doç. Dr. Ergelen, Ramazanda Beslenmeye Dikkat

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte kronik rahatsızlıkları bulunan bireylerin daha dikkatli olması önem arz ediyor. Özellikle kalp rahatsızlığı olan bireylerin daha dikkat etmesi gerektiği konusunda uzmanlar uyarıda bulunuyor. MedicalPark Ordu Hastanesi Kardiyoloji Hekimi Doçent Doktor Mehmet Ergelen, uzun süreli aç kalmanın, kalp hastalarını olumsuz etkileyebileceğini ve kalp ilaçlarının aksatılmadan alınması gerektiği konusunda önemli uyarılarda bulunundu. Doç. […]

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte kronik rahatsızlıkları bulunan bireylerin daha dikkatli olması önem arz ediyor. Özellikle kalp rahatsızlığı olan bireylerin daha dikkat etmesi gerektiği konusunda uzmanlar uyarıda bulunuyor.

MedicalPark Ordu Hastanesi Kardiyoloji Hekimi Doçent Doktor Mehmet Ergelen, uzun süreli aç kalmanın, kalp hastalarını olumsuz etkileyebileceğini ve kalp ilaçlarının aksatılmadan alınması gerektiği konusunda önemli uyarılarda bulunundu. Doç. Dr. Mehmet Ergelen,  ‘’uzun süre aç ve susuz kalmak kalbimizi direkt etkilemez. Ancak insan vücudunun bir bütün olarak çalıştığını düşünürsek, uzun süre açlık ve susuzluk stres hormonlarının faaliyete geçmesini sağlamakta ve bunun sonucunda kalp ve damar sistemimizi etkilemektedir.’’ dedi.

İlaçları düzenli alın

Kalp rahatsızlığı olanların sıcak havalarda dışarı çıkmamalarını ve ilaçlarını ihmal etmemeleri gerektiğini belirten MedicalPark Ordu Hastanesi Kardiyoloji Hekimi Doç. Dr. Mehmet Ergelen, ‘’Oruç tutmak isteyen kalp hastaları, uzman bir kardiyolog kontrolünde, ilaçlarını aksatmayarak, yeterli sıvıyı alarak, sıcaktan uzak durarak ve hafif yemekler yiyerek oruç tutabilirler. Koroner kalp hastalarının,  öncelikli olarak yapmaları gereken en önemli şey ilaçlarını düzenli olarak almayı kesinlikle ihmal etmemektir. Ayrıca sıcak havalarda, özellikle öğlen saatlerinde imkanları varsa dışarı çıkmamalıdırlar. Eğer böyle bir imkanları yoksa da güneşin çok yoğun olmadığı yerlerde bulunmaya çalışarak, kendilerini güneşin direkt ışınlarından korumalıdırlar. Ayrıca, oruç tutan kalp hastaları sıcak havalarda ve özellikle öğle saatlerinde araç kullanmaktan kaçınmalıdırlar.’’ diye ifade etti.

Bol bol sıvı tüketin

İftarda ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçınmak gerektiğini söyleyen Doç. Dr. Mehmet Ergelen, ‘’ Koroner kalp hastalığı olanlar iftarda oruçlarını açtıktan hemen sonra ana yemeğe geçmemelidirler. Önce hafif bir çorba ile başlayıp, 10 dakika ara verdikten sonra ana yemeğe geçmeli ve iftar ile sahur arasında bol bol sıvı tüketmelidirler. Ayrıca mutlaka sahura kalkarak hafif yiyecekler yemeyi de ihmal etmemelidirler. Yemek yedikten 1 saat sonra, hafif tempoda yürüyüşte yararlı olur.’’ diyerek sözlerini tamamladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır