• DOLAR
  %0,37
 • EURO
  %-0,14
 • ALTIN
  %-0,14
 • BIST
  %-0,42
Canikli’den Ordu’da Fındık Fiyatı Açıklaması

Canikli’den Ordu’da Fındık Fiyatı Açıklaması

Çeşitli ziyaretlerde bulunmak ve programlara katılmak üzere Ordu’ya gelen Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Ordu Valiliği’ni ziyaret etti. Ordu Valiliği’ne gelişinde, Vali İrfan Balkanlıoğlu, Ordu Milletvekilleri Oktay Çanak, Metin Gündoğdu, Ergün Taşçı, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Suat Çelik, İl Jandarma Komutanı Albay Sedat Sarıkaya, Vali Yardımcıları ve Valilik birim müdürleri tarafından […]

Çeşitli ziyaretlerde bulunmak ve programlara katılmak üzere Ordu’ya gelen Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Ordu Valiliği’ni ziyaret etti.

Ordu Valiliği’ne gelişinde, Vali İrfan Balkanlıoğlu, Ordu Milletvekilleri Oktay Çanak, Metin Gündoğdu, Ergün Taşçı, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Suat Çelik, İl Jandarma Komutanı Albay Sedat Sarıkaya, Vali Yardımcıları ve Valilik birim müdürleri tarafından karşılanan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli Valilik şeref defterini imzaladıktan sonra makama geçti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirten Vali İrfan Balkanlıoğlu, “Ordu ve Giresun birbirine çok yakın, kaderleri, coğrafyası her şeyleri ortak iki vilayet. Biz Ordu olarak, iki Bakanımız var sayıyoruz kendimizi. Havalimanımızda turizm açısından son derece önemli olan yurt dışından gelecek olan uçaklarda teşvik yoktu. Zatıalilerinin girişimleri ile her gelecek yabancı uçağa 6 Bin dolarlık bir teşvik yapıldı. Her türlü sorunumuzu kendisine ilettiğimizde Gümrük Teşkilatının kurulması ve havalimanımızın kara hudut kapısı olarak kabul edilmesi gibi önemli konularda sürekli desteğini arkamızda hissediyoruz. Bugün de Valiliğimize gelip bizlere gösterdiği nezaketten ve Ordu’yu Giresun’dan hiç ayırmadan sorunlarıyla ilgilenmesinden dolayı halkımız adına minnet ve şükranlarımızı arz ediyorum” diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Canikli; “Karadeniz’deki Tüm İller, Hızlı Tren İmkanından Faydalanacak”

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ise, ülke ve bölge gündemine ilişkin basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Samsun-Sarp Demiryolu Projesi ve fındıkla ilgili görüşlerini açıklayan Canikli, “Karadeniz’de tüm illerimiz hızlı tren imkanından faydalanacak. Buradaki tartışma hangi güzergah kullanılsın, hangi hatlar kullanılsın, nereden geçsin noktasında. Hattın sahilden geçme noktasında ve doğal yapının bozulacağı yönünde başta çevre hassasiyeti olan vatandaşlarımız olmak üzere ciddi bir kesimin itirazı var. Bunda da haksız değiller. Sahil yolunun yapım aşamasında da çok tartışmalar gündeme gelmişti. Burada yerleşim yerlerinden geçmesi fiilen mümkün değil. Hem mağduriyet, hem de maliyet ortaya çıkar. Sahilden geçerse inanılmaz sıkıntıları beraberinde getirir. Bizim en büyük varlığımız, değerimiz güzelliklerimizdir. Sahilimiz, yeşilimiz, yaylamız. Oraları korumamız gerekiyor. Dolayısıyla bir taraftan yaparken, diğer tarafı da bozmayalım. Aynı zamanda bu benim şahsi tercihimdir. Sahili kullanmamak. Mutlaka her ilimize hızı tren hattının ulaşacağı şekilde dikey olarak gerçekleştirmek. İleride teknoloji gelişir, yeni sistemler ortaya çıkar çevre tahribatını en aza indirecek teknolojiler üretilirse o zaman konuşulur. Şu an itibariyle burada yeni bir dolgu demek, bu güzelliklerin katledilmesine, doğanın tamamen tahrip edilmesine yol açar” diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Canikli; “Kesinlikle Hiçbir Fındık Üreticisinin Mağduriyeti Söz Konusu Olmayacak”

Canikli, fındıkla ilgili olarak da yaptığı açıklamada, ”Burada monopol yaklaşımla fiyatın aşağı çekildiği bir durum mu, yoksa tamamen fiyat şartlarından doğan doğal kendi mecrasında ortaya çıkan fiyat dalgalanması mı onun araştırmasını yapıyoruz. Arz talep çerçevesinde fiyatlar düşüyorsa o zaman bu fiyatın üreticiyi nasıl ne kadar mağdur ettiğine bakacağız. Kesinlikle hiçbir üreticinin mağduriyeti söz konusu olmayacaktır. Bu zamana kadar söylediğimiz gibi biz hiçbir zaman fındık üreticisini mağdur etmedik, etmeyeceğiz. Sezonda fındık kabul edilmeyecek kadar düşerse her türlü müdahaleyi yaparız. Şuan her şey kontrol altında ve dalgalanmanın nedenlerini araştırıyoruz. Arz fazlasından oluşan bir fiyat düşüşü olursa bu şuanda ortaya çıkmaz. Daldaki mahsul bir miktar netleşince ortaya çıkar. Üreticinin tamam diyeceği fiyat seviyesini her zaman gerçekleştireceğiz. Eğer bunu sağlamak için psikolojik yönetim yeterli olmazsa o zaman en sert adımları atmakta tereddüt etmeyiz. Bizim için esas olan fındık üreticisidir. Devletin görevi üreticiyi korumaktır. Başkasını korumak gibi bir yükümlülüğümüz yok. Üreticinin mağdur olmasını engellemektir. Fiyatın sadece üretici için değil, ülke ekonomisi için de önemli olduğunu unutmamakta fayda var. Sonuç olarak üreticimiz hiçbir zaman mağdur olmayacak” şeklinde konuştu.

Canikli, “Bugünlerde fındığın fiyatının düşmesinin nedeninin bir takım perde gerisindeki oyunlardan mı kaynaklandığı, burada monopol bir yaklaşımla birileri tarafından fiyat aşağı mı çekilmeye çalışıldığı bir durum mu var, yoksa serbest piyasa şartlarında ortaya çıkan bir fiyat mı bunun araştırmasını yapıyoruz. Ziraat Odalarımız Rekabet Kuruluna başvuruda bulundular. Ziraat odaları, ‘Piyasa speküle ediliyor, fiyat bilinçli düşürülüyor, piyasa bozuluyor, rekabet şartları ortadan kaldırılıyor’ diyerek Rekabet Kurulu’na başvuruda bulundular. Şu anda Rekabet Kurulu incelemelerini sürdürüyor. Biz de takip ediyoruz. Önce bunun tespitini yapacağız. Eğer, fındık fiyatı geçmiş yıllarda çokça karşılaştığımız yöntemlerle aşağı çekilmeye çalışılıyorsa Rekabet Kurulunun çalışmasıyla bu durum normale dönecektir.Ama piyasa şartlarında bu fiyat oluşuyorsa o zaman üreticiyi nasıl ve ne kadar mağdur ettiğine bakacağız. Kesinlikle üreticinin hiçbir mağduriyeti olmayacaktır. O zaman en sert adımlar atılacaktır. Fındık üreticisinin mağduriyetini önlemek için her şeyi yapacağız” dedi.

Ordu Büyükşehir Belediyesini Ziyaret etti

Bazı programlara katılmak ve ziyaretlerde bulunmak üzere dün akşam saatlerinde Ordu’ya gelen Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Ordu Valiliği ziyaretinin ardından Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı ziyaret etti.

Ticaret ve Sanayi Odası’nda İşadamları İle Toplantı Yaptı

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası’nda, işadamları ile bir toplantı gerçekleştiren Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, partisinin il teşkilatı tarafından Ordu Kültür ve Sanat Merkezi(OKSM)’nde düzenlenen programa katıldıktan sonra Giresun’a hareket etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır